Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ŽL a Rodičovská dovolená  (Přečteno 2909 krát)

arwen

  • Host
ŽL a Rodičovská dovolená
« kdy: Prosinec 01, 2008 »

Dobrý den, jsem na rodičovské dovoné a chtěla bych si založit živnostenský list (živnost volná),  jednalo by se tedy o vedlejší činnost.. Chtěla jsem se zeptat čím doložím k žádosti nárok na RP, existuje nějaká speciální příloha, nebo formulář OSSZ? A je nějaký rozdíl při zřizování živnostenského oprávnění a vyplňování žádosti jedná-li se o činnost vedlejší a hlavní?
Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a Rodičovská dovolená
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 02, 2008 »

Předložte, nebo pošlete své OSSZ kopii rozhodnutí o přiznání dávky státní sociální podpory - rodičovského příspěvku. Pak vás budou považovat za OSVČ vedlejší. Živnostenské oprávnění vyřizují všichni stejně, pokud ale chcete být pro účely plateb sociálního a zdravotního pojištění považována za OSVČ vedlejší, tak musíte prokázat důvody. Pro OSSZ to bude kopie rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku. Zdravotní pojišťovně dejte Oznámení pojištěnce (pojišťovny mají vlastní formuláře), ve kterém uvedete, že je za vás plátcem pojistného stát.
IP zaznamenána

arwen

  • Host
ŽL a Rodičovská dovolená
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 02, 2008 »

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den..
IP zaznamenána

sasina

  • Host
ŽL a Rodičovská dovolená
« Odpověď #3 kdy: Leden 12, 2009 »

dobry den,

chcela by som sa informovat. Som na rodicovske dovolene. Chcela by som si zalozit zivnost ako vedlajsiu cinnost. Je i v tomto pripade potrebne vyziadat od zamestnavatela pisomny suhlas ak sa jedna o zivnost, ktoru ma zamestnavatel zaregistrovanu v podnikani? Dakujem Vam za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a Rodičovská dovolená
« Odpověď #4 kdy: Leden 13, 2009 »

Správně byste měla, ukládá vám to zákoník práce, ale na živnostenském, ani na jiných úřadech to nikdo kontrolovat nebude:-)
IP zaznamenána

domiska

  • Host
ŽL a Rodičovská dovolená
« Odpověď #5 kdy: Únor 10, 2009 »

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené a chci podnikat. Stačí doložit na OSSZ dodatečně dokumenty, že jsem na rodičovské dovolené a podnikání bude jako vedlejší činnost? Musím platit nějaké zálohy na sociální a zdravotní pojištění, když mám podnikání jako vedlejší činnost? Je nějaká hranice příjmu ze živnostenského podnikání, které když nedosáhnu, nemusím platit daně z příjmu?
A ještě se chci zeptat, kdy je pro mě výhodné být plátce DPH. Paní se mě neptala a napsala mi automaticky, že nejsem plátce DPH. Když nejsem plátce, tak vše v účetnictví vedu v cenách včetně DPH?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a Rodičovská dovolená
« Odpověď #6 kdy: Únor 15, 2009 »

Na OSSZ předložte rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku a budete považována za OSVČ vedlejší. V prvním roce podnikání nebudete platit zálohy, v dalších letech pak podle základu daně z předchozího roku. Všechny potřebné informace najdete na úvodní stránce.
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Daň z příjmů nebudete platit při základu daně nižším, než 165.600,- Kč, daň vám pokryje sleva na poplatníka.

Osobně nevidím v plátcovství DPH žádné zvláštní výhody. Pokud jste neplátce, pak si uplatníte výdaje včetně DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]