Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student a soc.zdrav.pojištění  (Přečteno 5457 krát)

Jannie

  • Host
Student a soc.zdrav.pojištění
« kdy: Listopad 06, 2008 »

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptata, jak by se řešilo sociální a zdravotní pojištění u studenta. Popíši Vám situaci, opravte mě, zda se mýlím.

Jako student, který nevydělá za rok více jak 50 000 se podnikání bere jako vedlejší činnost, tudíž se sociální pojištění neplatí, ani žádné zálohy(?)
U zdravotního pojištění si tak jistá nejsem. Vím, že zdravotní se počítá ze zisku, z předešlého roku.

Moje situace je taková, že bych ráda od ledna 2009 založila živnost. V tomto roce bych se o žádné pojištění a daně starat nemusela?
Pouze podala potvrzení o studiu při začátku podnikání.
Ale jak by to bylo v případě, když bych v červnu odmaturovala a až v září nastoupila na vysokou školu? Byla by moje činnost brána po celý rok jako vedlejší nebo v okamžiku úspěšného odmaturování by se moje činnost stala hlavní?

Děkuji moc za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #1 kdy: Listopad 10, 2008 »

Pokud zahájíte podnikání v lednu 2009, pak nebudete muset platit zálohy na ZP, ani SP, pouze při oznamování zahájení činnosti doložte potvrzení o studiu své OSSZ. Zdravotní pojišťovně se předkládá potvrzení až v případě, že vás nemá vedenou jako studentku - mohlo se stát, že škola vaše studium nenahlásila. Jestliže v červnu odmaturujete a v září téhož kalendářního roku se stanete studentkou vysoké školy, tak budete celý rok považována za studentku, tedy za OSVČ vedlejší. Doba mezi ukončením studia na střední škole a zahájením vysokoškolského studia je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání.
IP zaznamenána

Jannie

  • Host
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #2 kdy: Listopad 14, 2008 »

Díky za vyčerpávající odpověď.
IP zaznamenána

Roma

  • Host
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #3 kdy: Leden 08, 2009 »

Dobrý den,

chtěl bych zeptat na jednu specifiku.
Syn je student, od 1.1.2008 má vedlejší  příjem ze sportovní činnosti. Dle vyjádření OSSZ za rok nemusí platit žádné příspěvky, pokud jeho příjem je nepravidelný. Od roku 2009 by tato skutečnost měla padnout a platit by měl zálohy, nevím ovšem od jakého příjmu.
Zdravotní také zatím neplatil.  
Můžete mi prosím objasnit tuto problematiku za rok 2008 a nově za rok 2009 ? - včetně daní z příjmu ?

Děkuji

Roma
IP zaznamenána

mirka

  • Host
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #4 kdy: Leden 08, 2009 »

Dobrý den!CHtěla bych se zeptat moje dcera v červnu 2008 neudělala maturitu,bude jí dělat letos v červnu 2009,od září 2008 nastoupila na denní pomaturitní kurz AJ,chci se zeptat jak je to s placením ZP,kde my bylo řečeno,že si to musí od letošního roku platit,ale s čeho když nemá svůj příjem,nikdo my nedokáže poradit kam a na koho  obrátit,když jdu na úřad práce tam my říkají,že jí berou jako studentku,že tam nemá co dělat ,a ZP,že má platit,poradíte my.Děkuji
IP zaznamenána

Berťa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #5 kdy: Leden 09, 2009 »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak to bude v případě mého syna . Letos mu bude 14 let, studuje konzervatoř (balet) a začal učinkovat od podzimu 2008 v divadle. Má smlouvu od 10/2008 do 6/2009 (autorská smlova nebo tak nějak, vykonává uměleckou činnost). Od 1.1.2009 jsem se dočetl, že by měl odvádět sociální pojistné - za rok 2008 nemusel (na rozdíl od zdravotního pojištění). Je to tak? A má se přihlásit na ČSSZ jako OSVČ(SVČ)? Ve smlouvě od divadla je napsáno, že si daně má platit sám. Vzhledem k tomu, že se jedná o výdělet za celý rok řádově jen ve stokorunách, tak nebude muset nic platit. Jak je to se zdravotním pojištěním za rok 2008 - tam si bude muset zaplatit \"drobné\" z \"reálného\" výdělku?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2009 »

Myslím, že by chlapec neměl odvádět sociální pojištění, neboť zatím není považován za osobu samostatně výdělečně činnou. OSVČ musí mít ukončenou povinnou školní docházku a musí jí být minimálně 15 let (tuším, že musí být splněny obě podmínky zároveň, ale nevím to zcela jistě). Přesnější informace by vám určitě podala vaše OSSZ.  

Za rok 2008 by měl zaplatit nějaké drobné na zdravotní pojištění. Pokud se sám nepřihlásí a nepřizná příjem, tak zdravotní pojišťovna jeho příjmy nezjistí. Od roku 2009 snad umělci zdravotní pojištění z těchto nesoustavných příjmů neplatí, ale nevím, v jaké podobě nakonec zákon spatřil světlo světa. V těchto předpisech mám pořádný guláš, některé prošly šesti novelami ještě dřív, než vůbec začaly platit.
IP zaznamenána

Berťa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #7 kdy: Leden 15, 2009 »

Děkuji za informace. Půjdu v lednu na školení ohledně sociálního (nemocenského, důchodového) pojištění, tak se na to zeptám. Zdravotní pojištění za rok 2008 mi bylo jasné už dříve, ale myslím si, že to zůstalo stejné u pro rok 2009. Takže by měl platit i za rok 2009.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #8 kdy: Leden 21, 2009 »

Citace: mirka
Dobrý den!CHtěla bych se zeptat moje dcera v červnu 2008 neudělala maturitu,bude jí dělat letos v červnu 2009,od září 2008 nastoupila na denní pomaturitní kurz AJ,chci se zeptat jak je to s placením ZP,kde my bylo řečeno,že si to musí od letošního roku platit,ale s čeho když nemá svůj příjem,nikdo my nedokáže poradit kam a na koho  obrátit,když jdu na úřad práce tam my říkají,že jí berou jako studentku,že tam nemá co dělat ,a ZP,že má platit,poradíte my.Děkuji
ZP si dcera opravdu musí platit sama, zdravotní pojišťovna ji nebude považovat za studentku. Pokud střední škola povolila dceři opakování maturitní zkoušky, pak mohla být považována za studentku (nezaopatřené dítě) nejdéle do konce srpna 2008.

Od září 2009 se mohla přihlásit na úřad práce. Ten dceru nemůže brát jako studentku, neboť z pohledu zákona o státní sociální podpoře (který úřad práce musí respektovat a měl by ho znát lépe, než my ostatní) studentkou NENÍ. Studium jednoletého jazykového kurzu je považováno za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání (za studium) pouze za podmínky, že je zahájeno v kalendářním roce, ve kterém byla úspěšně vykonána první maturitní zkouška. Vaše dcera však maturitní zkoušku nevykonala. Studium jazykové školy berte tak, jako kdyby docházela například na kurzy šití, nebo modelingu - také by nebyla považována za studentku.
Dcera se tedy může zaregistrovat na úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání. Počítejte ale s tím, že bude muset - bez ohledu na své studijní povinnosti - s úřadem práce spolupracovat a nesmí odmítat nabízená pracovní místa, jinak by ji ÚP vyřadil z evidence.
IP zaznamenána

Berťa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #9 kdy: Leden 22, 2009 »

Tak jsem se ptal na OSSZ a bylo mi sděleno, že nemusí nic platit, protože nemá dokončenou školní docházku a nemá 15 let.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student a soc.zdrav.pojištění
« Odpověď #10 kdy: Leden 22, 2009 »

Dík za info:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]