Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: výstavba domu - kancelář  (Přečteno 1767 krát)

Madayka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
výstavba domu - kancelář
« kdy: Listopad 12, 2008 »

Dobrý den, jsem živnostník. S manželem vlastníme pozemek a plánujeme výstavbu RD s tím, že si zde zřídíme i kanceláře k podnikání (manžel bude v budoucnu také podnikat).
Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné takto postavený domeček vložit do majetku, budovu odepisovat, náklady s jeho výstavbou použít jako daň. uznatelné náklady. Nebude v tom ale háček, když budeme v domku zároveň i bydlet? A jak by to bylo s pozemkem??

Omlouvám se, jestli je můj dotaz krkolomný, ale s touto problematikou nemám žádné zkušenosti a než se do toho pustíme, tak bych ráda měla jasno.

Děkuji za odpověď a rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výstavba domu - kancelář
« Odpověď #1 kdy: Listopad 13, 2008 »

Pouze ve zkratce: postavený rodinný dům lze vložit do obchodního majetku. Náklady, spojené jeho s výstavbou, budou až do doby dokončení domu nedaňovými výdaji. Po dokončení stavby sečtete všechny výdaje (základní vymezení nákladů souvisejících s pořízením hmotného majetku najdete v § 47 vyhlášky MF č. 500/2002 Sb.) a stanovíte vstupní cenu. Výdajem na podnikání jsou pak odpisy majetku, doba odpisování činí 30 let. Můžete si uplatnit jen část ročního odpisu budovy a to v poměru, ve kterém je RD užíván k podnikání a k soukromým účelům. Místnosti kanceláří můžete nechat zkolaudovat jako nebytové prostory. Pozemek nemusíte vkládat do OM, pořizovací cenu pozemku stejně nelze uplatnit ve výdajích a to ani formou odpisů.
IP zaznamenána
Stran: [1]