Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Plátce DPH?  (Přečteno 146 krát)

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 312
Plátce DPH?
« kdy: Březen 19, 2019 »

Dobrý den, osoba, nepodnikatel,  není zaměstnanec, vlastní sro, příjem z činnosti jednatele je korunový...
Tato osoba má příjem §9 z pronájmu nemovitosti - a to přes milion ročně, a FÚ se snaží na pána hodit DPH... já si myslím, že by  do plátcovství spadnout neměl, ale třeba se mýlím??? Děkuji za názory. Taxi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Re:Plátce DPH?
« Odpověď #1 kdy: Březen 19, 2019 »

Dobrý den. Podle § 6/1 ZDPH se stane plátcem osoba povinná k dani, jejíž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1000000 Kč, s výjimkou osoby, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.

(Dlouhodobý) nájem nemovité věci (§ 56a ZDPH) je osvobozeným plněním bez nároku na odpočet, takže by opravdu neměl spadnout do plátcovství. Činnost, za kterou je odměňován příjmem ze závislé činnosti, se nepovažuje za ekonomickou činnost, takže se nepočítá do obratu.

Využití hmotného majetku za účelem získání příjmu, pokud je majetek využíván soustavně, tzn. pronájem nemovitosti je považován za ekonomickou činnost a započítává se do obratu. Kdyby měl sebemenší jiný příjem ze samostatné ekonomické činnosti, například z vlastních autorských práv, tak už by se musel registrovat.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 312
Re:Plátce DPH?
« Odpověď #2 kdy: Březen 20, 2019 »

Dobrý den, moc děkuji za odpověď, taxi..
IP zaznamenána
Stran: [1]