Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPP - evidence pracovní doby  (Přečteno 4540 krát)

Jana866

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPP - evidence pracovní doby
« kdy: Červenec 08, 2015 »

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu, zda je povinnost zaměstnavatele vést pro pracovníky na dohodu o provedení práce či činnosti povinnost vést evidenci pracovní doby. Vím, že je povinnost vést evidenci pracovní doby na zaměstnance v pracovním poměru, ale nevím, zda je povinnosti i  na zaměstnance činné na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
DPP - evidence pracovní doby
« Odpověď #1 kdy: Červenec 08, 2015 »

Dobrý den.

Určitě ano. Samozřejmě vedete i Mzdové listy.
Jak jinak prokážete, kdy a jak dlouho pracoval a že \"dohodář\" nepřekročil stanovený limit?
Já evidenci vedu :-)
IP zaznamenána

Tomtomtom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:DPP - evidence pracovní doby
« Odpověď #2 kdy: Červen 13, 2019 »

Dobrý den,
Můžu se zeptat kde by mohl být problém pokud by mi zaměstnavatel napsal do smlouvy odměnu 500kč/h s tím, že bych nepřesáhl 10000Kč za měsíc (nemusela by se psát další smlouva po odpracování 300h) a ve skutečnosti by mi platil třeba 100kč/h a ještě k tomu bez evidence pracovní doby (jen velmi chabé psaní hodin zaměstnance v excelu) a s posíláním peněz na účet měsíčně bez nějakého papíru?  Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:DPP - evidence pracovní doby
« Odpověď #3 kdy: Červen 16, 2019 »

Dobrý den. Pokud je v DPP sjednána odměna 500 Kč/hod., tak by měla být dodržena. Evidence pracovní doby není povinná, takže stačí, když zaměstnanec nějakým způsobem (například chabým psaním hodin v excelu) nahlásí počet odpracovaných hodin. Žádný další papír není nutný.
IP zaznamenána

Tomtomtom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:DPP - evidence pracovní doby
« Odpověď #4 kdy: Červen 18, 2019 »

Děkuji, chtěl bych se ještě zeptat jestli mám po zaměstnavateli žádat výplatní lístek každý měsíc, nebo stačí počkat na konec roku kde mi dá celkový výpis. Mám obavy, že výpis z účtu by mi při nejakém problému se zaměsnavatelem nedostačoval k prokázání, že jsem u něj skutečně pracoval. Ještě jsem se nikdy nesetkal se zaměstnavatelem, který by neevidoval pracovní dobu, nebo nepsal výplatnice každý měsíc. Takže mám trochu strach, aby se nejednalo o nějakého podvodníka, který mi pak na konci roku zdělí, že u něj mám odpracováno 5 hodin a peníze na účtě posílal omylem.. Jaké páky na něj pak budu mít. Mockrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:DPP - evidence pracovní doby
« Odpověď #5 kdy: Červen 20, 2019 »

Dobrý den, výplatní lístky bych nepožadovala. Pokud zahrnete příjmy z DPP do daňového přiznání, tak budete potřebovat zvláštní potvrzení od zaměstnavatele za celý rok. Jestli máte obavy, že se jedná o podvodníka, tak u něj nepracujte. Já jsem se zase nesetkala se zaměstnavatelem, který by se nimral v odpracovaných hodinách (výše odměny byla dohodnutá předem a to buď za splnění úkolu, nebo měsíční částkou) a který by dohodářům vydával výplatní pásky. Nikdy jsem neměla problém s vystavením potřebného potvrzení a to jak z pozice zaměstnance, tak jako účetní zaměstnavatele.
IP zaznamenána

Tomtomtom

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:DPP - evidence pracovní doby
« Odpověď #6 kdy: Červen 20, 2019 »

Dobře, ještě jednou děkuji  :)
IP zaznamenána
Stran: [1]