Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sleva na studenta při ukončení studia a začátku výdelečné činnosti  (Přečteno 1476 krát)

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154

Dobrý den, prosím o radu.
Mám potvrzení o studiu na školní rok 2017/2018 - střední škola denní studium 4. ročník.
Vím, že se bere jako student do 31.8.2018. Ale od 1.8.2018 byl OSVČ. Náleží mu sleva na studenta i v měsíci srpnu, nebo jen do července?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dobrý večer. § 35ba ZDP se odvolává na zákon o státní sociální podpoře. Podle § 13/3/a) zákona 117/1995 Sb. za soustavnou přípravu na budoucí povolání na střední škole nelze považovat ten měsíc posledních prázdnin, kdy dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10. Výdělečnou činností se podle § 10 rozumí činnost osoby samostatně výdělečně činné; za osobu samostatně výdělečně činnou se pro účely tohoto zákona považuje osoba, která se za takovou považuje pro účely důchodového pojištění. V srpnu byl OSVČ (i když z hlediska pojistného na DP bude zřejmě považován za OSVČ vedlejší), slevu na studenta bych dala jen do července. Kdyby začal podnikat 2. srpna, tak by měl slevu i za srpen.

IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154

Dekuji moc.
Z hlediska DP na OSSZ bude taky považován za hlavní, už jsem to zjistovala. Je tam stejná podmínka celého kalendářního měsíce.
A jak je to ve stejném případě, jen činnost není par. 10 ale 6 závislá činnost? Mám zamce, kterému mám dělat roční zúčtování. Školní rok 2017/2018 byl jeho poslední, 4. ročník. 3.7.nastoupil do zaměstnání na HPP. Sleva na studenta náleží do 30.6. anebo 31.7.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Sleva na studenta náleží do 31. 7. 2018. V červenci nevykonával výdělečnou činnost celý kalendářní měsíc, takže červenec je možné ještě považovat za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání.
IP zaznamenána
Stran: [1]