Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta  (Přečteno 5688 krát)

FB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,
jsem OSVČ, plátce DPH a výdaje mám paušálem. Před 5 lety jsem v tomto režimu koupil auto (uplatněn odpočet DPH), které chci nyní prodat známému (není podnikatel) za 160.000,- Kč včetně DPH.
Můj dotaz je, jak to správně udělat, protože při hledání informací jsem narazil na ne vždy jasný názor.
Předpokládám, že auto není v obchodním majetku díky výdajům formou paušálu, takže stačí vedle kupní smlouvy vystavit na dotyčného fakturu, a následně z toho odvést DPH (uvést do přiznání k DPH)?
Do kontrolní hlášení se to ale neuvádí, protože to prodávám nepodnikateli?
A kam (jestli vůbec) to pak uvést do daňového přiznání za letošní rok, abych z toho zbytečně neplatil daň nebo soc. či zdrav. pojištění? K tomu jsem viděl zmíňku o § 10, kdy se na to vztahuje jen daň z příjmu, ale ne soc./zdrav., či je dokonce příjem z prodeje od daně osvobozen díky lhůtě 5 let (§ 4 odst. 1 písm. c) ZDP).

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem,
František Bureš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2019 »

Dobrý večer. Z hlediska DPH stačí vystavit dotyčnému fakturu a odvést DPH. V kontrolním hlášení bude uvedeno v oddílu A.5. (plnění, u něhož nevznikla povinnost vystavit daňový doklad, může být i nad 10 tis. Kč).

Do přiznání k dani z příjmů nebudete příjem z prodeje auta uvádět. V roce pořízení auta i v následujících letech jste uplatňoval výdaje procentem z příjmů, takže jste pro účely daně z příjmů neměl obchodní majetek. Příjem z prodeje automobilu byl osvobozen od daně už po jednom roce od nabytí auta.
IP zaznamenána

FB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta
« Odpověď #2 kdy: Březen 03, 2019 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď.

S pozdravem,
FB
IP zaznamenána

ajax007

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Re:OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta
« Odpověď #3 kdy: Březen 22, 2023 »

Dobry den,

Resim ted uplne totoznou situaci. Jsem OSVC, platce DPH, vydaje pausalem 60%. Auto koupeno v r. 2019, uplatneny plny odpocet DPH (auto pouze pro podnikani). Nyni chci auto prodat.
Ma nekdo zkusenost s formou prodeje zminenou v tomto tematu? Tedy dat pouze do kontrolniho hlaseni, odvest DPH a do priznani k dani z prijmu to nedavat vubec?

Jeste bych se rad zeptal na nasledujici:

1. Musim cekat na uplynuti 5 let od porizeni nebo staci casovy test 1 rok jak bylo zmineno vyse?
2. Lisi se nejak pokud budu prodavat platci nebo neplatci DPH?
3. Mohu prodat za libovolnou cenu nebo je potreba resit cenu obvyklou atp.?

Pri hledani odpovedi jsem prolezl spoustu informaci na internetu a bohuzel co danovy poradce to jiny nazor a jiny vyklad zakona. Vyklad zmineny zde mi prijde pro me nejvyhodnejsi, ale nevim co mi na to rekne pripadne financak, proto bych se rad optal na zkusenosti jinych.

Dekuji za jakoukoli pomoc
IP zaznamenána
Stran: [1]