Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4 ... 8

Autor Téma: OSVČ + mateřská dovolená  (Přečteno 150610 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #15 kdy: Leden 05, 2009 »

Z dohody o pracovní činnosti se odvádí sociální i zdravotní pojištění, pojistné vám strhnou bez ohledu na to, že jste na mateřské. Do daňového přiznání za rok 2009 uvedete kromě příjmů z podnikání i příjmy ze závislé činnosti (DoPČ,  později HPP) na základě potvrzení o příjmech a sražených zálohách, které vám vystaví zaměstnavatel.
V roce 2009 už nebudete muset své OSSZ dokládat, že jste si v zaměstnání vydělala alespoň 96 tis. Kč, bude stačit, že máte činnost zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců - tedy že jste zaměstnaná (a není to dohoda o provedení práce, ani zaměstnání malého rozsahu).

K původnímu dotazu ještě dodávám: příjmy ze zaměstnání nezvýší váš příjem z podnikání. V daňovém přiznání sečtete tyto dva druhy příjmů a vypočítáte si svoji roční daňovou povinnost. Zrovna tak příjmy ze zaměstnání nijak neovlivní zisk pro účely povinné účasti na SP- zde jsou důležité pouze příjmy a výdaje, které se týkají vaší samostatné výdělečné činnosti. Povinné odvody pojistných ze závislé činnosti (zaměstnání) má na starosti zaměstnavatel.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #16 kdy: Leden 11, 2009 »

Citace: kakaca
Dobrý den,měla bych dotaz.Jsem od srpna zaměstnána v jedné společnosti a 18.2.09 mastupuji na mateřskou dovolenou.Teď se mi povedlo sehnat si přivýdělek ale na ŽL. Chci se zeptat jetli je to možné v době mateřské a ridičovské dovolené si takto přivydělávat a do kolika peněz.A jaké poplatky,pojištění,zálohy ,odvody atd.budu platit a jak často. A jak mám postupovat při nahlašování na úřadech a vyřizování ŽL. Předem moc děkuji za odpověď.
V době pobírání nemocenských dávek od zaměstnavatele není sice zakázáno podnikat, ale nedoporučuji, zdravotní pojišťovna od vás bude chtít pojistné ve výši 1.590,- Kč měsíčně za měsíce, kdy jste byla po celý měsíc v PN u zaměstnavatele (do doby nástupu na MD). V době pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat, příjem není nijak omezen. Pokud při zahájení samostatné výdělečné činnosti doložíte OSSZ že jste zaměstnaná, tak nebudete muset platit zálohy na sociální pojištění. Případný doplatek pojistného a povinnost placení záloh v roce 2010 bude záležet na rozdílu příjmů a výdajů z podnikání za rok 2009. Hranice rozhodného příjmu pro placení SP bude 56.532,- Kč. Pokud budete mít zisk nižší, tak nebudete muset doplácet pojistné, ani platit zálohy. U zdravotního pojištění nebudete muset v prvním roce podnikání platit zálohy, v dalších letech už ano, ale jen v takové výši, která bude odpovídat vašemu zisku (nemusíte platit minimální zálohy jako živnostníci, pro které je podnikání hlavní činností).
Při vyřizování živnosti vyplníte Jednotný registrační formulář, jehož prostřednictvím nahlásíte svoji živnost na FÚ, zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení. Tím budete mít své povinnosti vůči úřadům splněné.
IP zaznamenána

Kamila

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #17 kdy: Leden 19, 2009 »

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Pracuji jako OSVC a platim si nemocenske pojisteni uz dva roky. Jsem tehotna a mam termin 7.srpna 2009. Ale chci stale pracovat jako OSVC a musim tim padem fakturovat tak budu mit stale prijem i pred porodem i po porodu. Nechci vubec prerusit zivnost. Je vubec mozne si behem pomoci v materstvi, kterou podle soc pracovnic musim vycerpat a rod. prispevku privydelavat? Uz nevim kam se obratit, protoze kazda pracovnice mi rika neco jineho a na internetu je take neco jineho. Tak prosim o radu. Nevim jak to vyresit.
Mockrat dekuji Kamila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #18 kdy: Leden 19, 2009 »

V době, kdy budete pobírat nemocenské dávky z pojištění OSVČ (nemocenské nebo peněžitou podporu v mateřství) nesmíte OSOBNĚ vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Maminy, které chtějí fakturovat i v tomto období, mohou řešit situaci různými způsobyi:
a) stanou se zaměstnavatelkami. Uzavřou pracovněprávní vztah - buď pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti, případně dohodu o provedení práce. Pracovněprávní vztah lze uzavřít i se  členy rodiny s výjimkou manžela. Výdělečnou činnost pak nevykonávají osobně, nýbrž prostřednictvím zaměstnance /ů/.
b) mají spolupracující osobu. Spolupracující osobou může být manžel, nebo i jiné osoby žijící s vámi ve společné domácnosti, které po dobu pobírání nem. dávek provozují živnost místo maminky. Zahájení spolupráce oznamuje spolupracující osoba na svém FÚ, OSSZ a ZP (pokud už sama není hlášená jako OSVČ).
c) mají odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona s činnost provozují prostřednictvím tohoto zástupce. V tomto případě by bylo vhodné zástupce za jeho práci odměňovat.

Ode dne, kdy vám bude přiznán rodičovský příspěvek, už zase můžete podnikat osobně. Podmínkou nároku na RP je, že řádně a celodenně pečujete o dítě buď osobně, nebo péči zajistíte jinou dospělou osobou (manžel, dospělý sourozenec, babička, paní na hlídání). Výše příjmů není nijak omezena.
IP zaznamenána

Michaela

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #19 kdy: Leden 20, 2009 »

Dobrý den,
provozuji maloobchod a pobírám rodičovský příspěvek. Jelikož jsem neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měla bych být doma s dítětem 4 roky s tím, že od jeho 21 měsíců se příspěvek sníží na cca polovinu. Pokud se tomu chci vyhnout, bylo mi doporučeno, aby v 21 měsících věku dítěte zažádal o příspěvek manžel a po měsíci opět já (nebudu dlouze rozvádět). Zajímalo by mě, jak to po dobu, kdy bude oficiálně pobírat příspěvek manžel bude s mou činností. Bude i nadále vedlejší, nebo se dočasně stane činností hlavní? Počítám s tím, že si zdravotní pojištění za tu dobu uhradím sama. Předem děkuji za odpověď.
Michaela
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #20 kdy: Leden 20, 2009 »

V tomto období by vaše samostatná výdělečná činnost byla považována za hlavní. Bude lépe, když přerušíte podnikání. Dle mého názoru nebudete muset platit ZP, neboť budete osobou celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku  ve smyslu § 7, odst. 1, písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění - ověřte si u své zdravotní pojišťovny.
IP zaznamenána

blaha13

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #21 kdy: Listopad 09, 2009 »

Dobrý den, jen jednoduchá otázka: budu muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění při pobírání rodičovského příspěvku(pomalejší čerpání - neplatila jsem si nemocenské poj.)? Podnikám nyní na hlavní činnost a po narození miminka(leden 2010) automaticky na vedlejší. Stát asi za mě nic platit nebude....Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #22 kdy: Listopad 16, 2009 »

Budete platit zálohy. Po přiznání rodičovského příspěvku oznamte tuto skutečnost na OSSZ a ZP (nejlépe je dodat fotokopii rozhodnutí), abyste nemusela hradit zálohy vypočítané z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána

emcak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #23 kdy: Listopad 20, 2009 »

prosim o upresneni, jsem OSVC na PPM k 12.11.2009 do konce listopadu OSOBNE nevykonavam svou cinnost, od 1.12.2009 zacinam s pobiranim rodicovskeho prispevku, kopii jsem jiz zaslala na OSSZ a prisly mi slozenky na platbu zaloh bez castky, nemusim platit socialni pojisteni, pokud muj zisk v lonskem roce byl pouze do 15000, dekuji za informace
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #24 kdy: Listopad 22, 2009 »

Pokud se nezměnily předpisy, tak až do podání nového přehledu by se měly platit zálohy, vypočítané v posledním podaném přehledu (za rok 2008). Pokud vám klesly příjmy alespoň o třetinu, tak můžete požádat o snížení záloh. Myslím, že by je mohli snížit na minimální zálohu, kterou platí OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

plami

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 02, 2009 »

Dobrý den, od listopadu 2008 jsem u manžela jako osoba spolupracující. Od letošního května pobírám rodičovský příspěvek na narozený miminko ve 4letý variantě /neplatím si nemocenskou/. Jak je to s přehledem o výdajích a příjmech? /za rok 2008 by měl být nulový?/ a dále jak je to s placením pojistného, kolik se platí? Nepodala jsem na sociálku že pobírám rodičovský příspěvek, to byla asi chyba? děkuji
IP zaznamenána

Eleanoor

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #26 kdy: Leden 03, 2010 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat do jaké živnosti spadá vizážistka a jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění pokud pobírám rodičovský příspěvek? Platí ho za mě i nadále stát nebo jako OSVČ si ho musím platit sama? Někde jsem se dočetla že pokud mám nárok na RP výdělečná činost se považuje za vedlejší a plátcem pojistného je stát. děkuji
IP zaznamenána

Jitka55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #27 kdy: Leden 03, 2010 »

Dobrý den dotaz je takový Muj manžel si chce založit Eshop chce ho ale napsat na mě jelikož jsem na MD prý že bych ztoho neplatila pravidelné MZ Jednalo by se o vedlejší činnost je to pravda?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #28 kdy: Leden 03, 2010 »

Ano, je to pravda.
IP zaznamenána

Stoklaska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #29 kdy: Leden 19, 2010 »

Dobrý den od poloviny října 2008 jsem šla na nemocenskou  s tím že jsem otěhotněla a měla jsem rizikovku od 5měsíce 2009 mi byla přiznána mateřska.U zaměstnavatele jsem vydělavala minimum což za rok 2008 dělalo dohromady 76 890kč není tam započitany listopad a prosinec to mam nemoc plus polovina října..Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na doplacení mateřské denní dávku jsem měla 183kč  ..Děkují Stoklasová
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4 ... 8