Témata > Podnikání

OSVČ + mateřská dovolená

(1/23) > >>

PetraM:
Dobrý den,
kromě hlavního prac. poměru provozuji vedlejší činnost - podnikání na ŽL. Od 1.7.2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Rodičovský příspěvek začnu pobírat v r. 2009. Mohu do konce r. 2008 dále podnikat na ŽL, když pobírám \"mateřskou\"? Je nějaký rozdíl v podnikání v této době a v době, kdy budu pobírat rodičovský příspěvek? Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?
Děkuji za odpověď. Petra

Zdena:
Nejjednodušším řešením je přerušit živnost na dobu pobírání PPM. Pokud chcete i v tomto období podnikat, pak nezapomeňte neprodleně oznámit své zdravotní pojišťovně pobírání PPM a později i přiznání rodičovského příspěvku, jinak vám předepíší minimální zálohy. V období pobírání PPM a RP je za vás plátcem pojistného i stát, takže budete platit zdravotní pojištění jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů.
U sociálního pojištění bude důležité, zda jste v roce 2008 dosáhla započitatelného příjmu (součet vyměřovacích základů, ze kterých zaměstnavatel odvedl pojistné a zúčtovaných dávek nemocenského pojištění) ve výši alespoň 96.000,- Kč. Pokud ano, pak budete po celý rok 2008 považována za OSVČ vedlejší a stejně jako u zdravotního pojištění odvedete pojistné pouze ze skutečně dosažených příjmů, případně vám vůbec nevznikne povinná účast na pojištění (při rozdílu příjmů a výdajů menším, než 51.744,- Kč za předpokladu celoročního podnikání). Pokud byste nedosáhla započitatelného příjmu ze zaměstnání, pak budete muset zaplatit minimální pojistné za  každý měsíc, ve kterém jste v roce 2008 podnikala, ve výši 1.596,- Kč, neboť budete považována za OSVČ hlavní. Od měsíce, následujícího po přiznání rodičovského příspěvku, už budete považována za OSVČ vedlejší.

helenanezhybova:
Dobrý den, do 29. listopadu 2009 budu pobírat RP,ale od března 2009 bych chtěla provozovat na ŽL manikúru a pedikúru. Zajímá mě, jestli je lepší s podnikáním počkat až mi skončí mateřská nebo ne. Co je lepší? A pak zda můžu prodávat kosmetiku na manželův živnostenský list - Provozování obcodu a služeb. Jsem vedená na ÚP a v únoru si budu na vlastní náklady dělat rekvalifikační kurz - modeláž nehtů a v tom bych chtěla podnikat, tak co je k tomu potřeba. Děkuji

Zdena:
Při pobírání rodičovského příspěvku nejste nijak omezena v podnikání. Podmínkou nároku na RP je, že řádně a celodenně pečujete o dítě buď osobně, nebo péči zajistíte jinou dospělou osobou. Dítě do 3 let věku může do jeslí, ale maximálně na 5 dnů v měsíci. Dítě starší 3 let může chodit na 4 hodiny denně do školky, nebo může jít do školky na celý den, pak ale nanejvýš na 5 kalendářních dnů v měsíci. Pokud uvedené podmínky splníte, pak můžete podnikat, nebi být i zaměstnaná a nárok na RP vám nezaniká.

Živnost je činnost provozovaná vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, takže pokud byste chtěla prodávat kosmetiku vlastním jménem, tak na základě vlastního živnostenského oprávnění.

Modeláž nehtů je součástí řemeslné živnosti Pedikúra a manikúra. Teoretická příprava se prokazuje buď výučním listem v příbuzném oboru (např. kadeřnice, speciální učení obor pedikér - manikér neexistuje), nebo osvědčením o absolvování rekvalifikačního kurzu. Dále je třeba doložit alespoň 1 rok praxe v oboru. První rok byste mohla podnikat prostřednictvím odpovědného zástupce a získat tak potřebnou praxi. Konkrétní požadavky na prokázání odborné způsobilosti vám sdělí váš živnostenský úřad.

LUCIE:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, niní pobírám rodičovský příspěvek na 3 leté dítě, který bych měla pobírat ještě do 4 let dítěte, v březnu 2009 bych měla mít další termín porodu, před druhým dítětem jsem byla vedena na uřadu práce(ale mateřská dovolená mi byla přiznána). Od 1.1.2009 bych měla zahájit podnikatelskou činnost, chtěla bych tedy vědět na jaké dávky bych měla mít nárok.Předem děkuji

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi