Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zásoby u přerušení podnikání  (Přečteno 3127 krát)

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
zásoby u přerušení podnikání
« kdy: Leden 24, 2019 »

Dobrý den, jsem OSVĆ, ke konci minulého roku jsme přerušila podnikání, výdaje uplatňuji procentem z příjmů, tzn, že eviduji příjmy. Zůstaly mi nějaké nakoupené věci.Činnost budu obnovoval zase v tomto roce cca začátkem května.Nemusím nic v daňovém přiznání dělat s těmi zásobami(nějak je dodaňovat a pod.), když používám procenta z příjmů a budu zásoby- zboží opět v květnu prodávat?V přeminulém roce jsem to měla také tak s přerušením, se zásobami jsme nic nedělala a v roce 2018 je normálně prodávala. Je to tedy tak správně, když uplatňuji výdaje procentem z příjmů?
A ještě jeden dotaz ohledně vyplnění daňového přiznání.nevím co napsat do tabulky C údaje o samostatné činnosti. živnostenský list mám od roku 2017, a v září 2017 jsem zahájila podnikání, pak jsem ho 31,12.2017 přerušila a znovu zahájila v červenci 2018 a následně zase 31.12.2018 přesušila. Co mám napsat do jednotlivých koloneK:datum přerušení činnosti:31.12.2018 a datum obnovení činnosti:01.7.2018 sa dál již nic?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #1 kdy: Leden 24, 2019 »

Dobrý den. Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak při přerušení činnosti se zásobami v daňovém přiznání nic neděláte.
Zapsala bych datum obnovení a datum přerušení činnosti, jak jste je uvedla. Ještě byste měla vyplnit počet měsíců činnosti: 6.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #2 kdy: Leden 28, 2019 »

Díky moc za odpověď. Když tedy uvedu obnovení činnost od července a přerušení od 31.12.2018 a počet měsíců podnikání 6, nemá to potom vliv na daňový bonus na dítě a pod.?Mohu ho normálně uplatnit celý, jako za celý rok, i když podnikám jen půl roku a ten první půlrok jsem byla v domácnosti?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2019 »

Pokud splníte ostatní podmínky nároku na daňový bonus (vyživujete dítě celý rok, měla jste za rok 2018 příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. 73.200,- Kč, příjmy z kapitálového majetku a z pronájmu nelze započítat), tak si jej můžete uplatnit a je jedno, kolik měsíců v roce jste podnikala.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #4 kdy: Leden 29, 2019 »

Dobrý den, a jiný příklad, pokud OSVČ vede daňovou evidenci, je plátce DPH, a přeruší činnost, co se zásobami?

A pokud by činnost přímo zrušil? Děkuji moc. 
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #5 kdy: Leden 29, 2019 »

Dobrý večer. Pokud přerušil činnost do 31.12.2018 a neobnoví ji do 1. 4. 2019, tak by měl
v daňovém přiznání za rok 2018 provést úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP. To znamená, že zásoby dodaní (v ceně bez DPH). Kdyby činnost k 31. 12. 2018 úplně zrušil, tak provede to samé

U DPH čeká na zrušení registrace. V poslední přiznání k DPH vrátí původní odpočet ze zásob, které má ke dni zrušení registrace v evidenci. V období mezi ukončením činnosti a zrušením registrace může zásoby, nebo jejich část zlikvidovat (likvidaci dobře zdokumentovat), nebo prodat s výraznou slevou.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #6 kdy: Leden 30, 2019 »

Dobrý den, děkuji za odpověď, a pokud činnost ukončí během roku 2019, v zásobách je hodnota 7 tisíc, což prodá za "rozumnou" cenu, tak má čistý štít pro rok 2019. DPH bude podávat nulové do zrušení registrace..nemá co dodaňovat. Pěkný den, moc děkuji. 
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #7 kdy: Leden 30, 2019 »

Ano. Pokud ukončí (dlouhodobě přeruší) činnost až v roce 2019 a během roku odprodá zbytek zásob (s ohledem na ukončení činnosti by podle mého názoru obhájil i symbolické ceny), tak má pro rok 2019 čistý štít.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:zásoby u přerušení podnikání
« Odpověď #8 kdy: Leden 30, 2019 »

Moc děkuji, taxi   
IP zaznamenána
Stran: [1]