Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Osvobození od daně? Prodej movitých věcí  (Přečteno 64 krát)

mikrob

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
« kdy: Říjen 31, 2018 »

Prosím o radu.

Jsem OSVČ a výdaje uplatňuji paušálem. Nevedu tedy daňovou evidenci a nemám tedy žádný tzv. "obchodní majetek".

Prodej movitých věcí, které nejsou v "obchodním majetku", je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen - § 4 odst. 1 písm. c) ZDP, odkaz zde: http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich-z-prijmu/cast-1-paragraf-4

Znamená to tedy, že všechny své tržby za prodej movitých věcí můžu osvobodit podle §4(1)c?

Řešilo se to třeba tady, ale tamnější odpověď se mi nezdá...
http://www.danovetipy.cz/clanky/detail/movite-veci-hmotne-57

Díky všem kdo ví!

IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14674
Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
« Odpověď #1 kdy: Říjen 31, 2018 »

Dobrý den. Pokud prodáváte movité věci, které jste nakoupil, nebo vyrobil za účelem jejich prodeje, tak máte příjmy ze živnostenského podnikání podle § 7/1/b) zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy nejsou osvobozené od daně.

Kdybyste si ale například koupil pro své podnikání počítač, tiskárnu, regály, auto atd. a chtěl jste je prodat, tak tyto příjmy můžete osvobodit od daně podle § 4/1/c) ZDP, neboť tyto movité věci nebyly zahrnuty do obchodního majetku.
IP zaznamenána

mikrob

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
« Odpověď #2 kdy: Listopad 01, 2018 »

Moc děkuji za radu!

V mém konkrétním případě je to možná ještě složitější. Půjčuji hudební nástroje, ty jsem pořídil pouze za účelem půjčování (ŽL pronájem věcí movitých). Starší a opotřebované nástroje ale občas vyřadím a někomu odprodám (obvykle pod pořizovací cenou). Místo nich koupím nové. Řeším proto otázku, jestli takovýto odprodej vyřazených věcí (jako paušalista bez obch. majetku) můžu osvobodit od daně.
Pokud ještě můžete poradit, budu moc rád. Možná nejsem jediný, kdo to řeší.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14674
Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
« Odpověď #3 kdy: Listopad 01, 2018 »

Dobrý den. Příjmy z prodeje starších hudebních nástrojů, které jste nikdy neměl zařazené v obchodním majetku, bych posuzovala jako osvobozené podle § 4/1/c) ZDP.

Pro jistotu ještě dodám, že osvobození se vztahuje jen k dani z příjmů. Pokud jste plátcem DPH a při pořízení hudebních nástrojů jste si uplatnil nárok na odpočet daně, tak byste měl při prodeji odvést DPH. 
IP zaznamenána

mikrob

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:Osvobození od daně? Prodej movitých věcí
« Odpověď #4 kdy: Listopad 01, 2018 »

Děkuji, to je fajn. :)
IP zaznamenána
Stran: [1]