Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přenesená daňová povinnost - stavebnictví  (Přečteno 81 krát)

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

Dobrý den,
zabýváme se návrhy a realizací kuchyní pro bydlení - koncovým zákazníkům tedy účtujeme s 15% DPH.
Truhlář, který pro nás kuchyně vyrábí a montuje je plátce DPH a účtuje nám v režimu přenesení daňové povinnosti. Vždy jsme za jím vystavené faktury přiznávali 21%DPH v domnění, že to tak má být, protože my nejsme koncový zákazník, ale možná se mýlím a má se přiznávat i mezi OSVČ 15% DPH? Pokud ano, je velký problém, že jsme doteď přiznávali 21%? Ale dle mého to na nic vliv nemá, DPH se přizná a dá se na odpočet a správné DPH se odvádí při vystavení faktury konečnému zákazníkovi...
Předem moc děkuji za všechny odpovědi a přeji krásný den
Petra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14635
Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
« Odpověď #1 kdy: Květen 27, 2018 »

Dobrý den. Pokud dodáváte kuchyně včetně montáže, tak určujete sazbu daně podle § 48 nebo § 49 zákona o DPH. Záleží tedy na tom, KDE kuchyně montujete a je jedno, kdo si je objednal. U faktur za kuchyně montované ve zkolaudované stavbě pro bydlení uplatníte 15%, u faktur za kuchyně montované v rámci nové výstavby musíte posoudit, zda se jedná o sociální bydlení. Jestliže budete fakturovat zákazníkovi sníženou sazbu, tak i u faktury od truhláře uplatníte sníženou sazbu.

Nevím, zda by byl při kontrole velký problém. Když přiznáte vyšší daň, než je nutné, tak se nic neděje. Ale nárok na odpočet máte jen ve výši správné sazby.
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Re:Přenesená daňová povinnost - stavebnictví
« Odpověď #2 kdy: Květen 29, 2018 »

Mockrát děkuji za odpověd a přeji krásný den :)
IP zaznamenána
Stran: [1]