Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinná registrace plátce DPH podle obratu  (Přečteno 2715 krát)

jirka.k

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Povinná registrace plátce DPH podle obratu
« kdy: Březen 24, 2018 »

Dobrý den,

rád bych se zeptal, pokud jako OSVČ přerozdělím v určitém poměru část zisku na spolupracující osobu, zda se mi tímto manévrem sníží v tomto poměru i obrat za posledních 12 měsíců z pohledu povinné registrace k DPH.

Ja ještě možná hloupá otázka, ale někdo mi trvril, že do obratu pro povinnou registraci k DPH se počítají rovněž i příjmy z pronájmu podle paragrafu 9. Já žil v domění že u plácovství nebo neplácovství DPH se pohybujeme pouze u paragrafu 7, tedy jen samostatně výdělečné činnosti.

Předem děkuji za odpověď, Váš web je perfektním a uceleným zdrojem informací.
Jirka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Povinná registrace plátce DPH podle obratu
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2018 »

Dobrý den. Obrat pro povinnou registraci k DPH přerozdělením na spolupracující osobu nesnížíte. Na spolupracující osobu rozdělujete část svých příjmů a výdajů. Toto rozdělení používáte pouze pro účely stanovení daně z příjmů. Obratu pro účely DPH dosahujete pouze Vy sám jako osoba povinná k dani. Zákon o DPH nezná pojem spolupracující osoba.

Do obratu pro povinnou registraci se počítají i příjmy z pronájmu, které zdaňujete podle § 9 ZDP. Může za to jedna větička z § 5 odst. 2 zákona o DPH: "Za ekonomickou činnost se také považuje využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně." A tím využitím hmotného majetku za účelem získání příjmů se rozumí například i pronájem soukromého bytu, který nemá s podnikáním nic společného.
IP zaznamenána
Stran: [1]