Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: povinnost přiznat daň z úplaty přijaté před uskut. zd. plnění v režimu PDP?  (Přečteno 291 krát)

Judith

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82

Dobrý den,
chtěla bych se jen ujistit ohledně postupu při přijetí zálohy na stavebně montážní práce (zaplaceno plátcem DPH plátci DPH) - není nutno vystavit daňový doklad k přijaté platbě?

V §92a odst. 1) je uvedeno, že plátce, pro kterého bylo plnění v režimu přenesení daňové povinnosti uskutečněno, je povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Mate mne odst. 4) stejného §92a - Pokud vznikla povinnost přiznat daň z úplaty přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění v režimu přenesení daňové povinnosti...
Nenašla jsem k tomu žádný výklad - v kterém případě by se měla přiznat daň z úplaty přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění v režimu přenesení daňové povinnosti.


IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653

Dobrý večer. Při přijetí zálohy na plnění, které podléhá režimu přenesení daňové povinnosti, není nutné vystavovat daňový doklad k přijaté platbě (na základě uhrazené či přijaté zálohy nevzniká objednateli ani zhotoviteli žádná daňová povinnost, takže by bylo zbytečné vystavovat daňový doklad). Daňový doklad se vystavuje až ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. K tomuto datu je objednatel, na kterého jste přenesli daňová povinnost, povinen přiznat daň.

Odstavec 4) řeší případy, kdy je zaveden nový režim přenesení daňové povinnosti (například na zemědělské plodiny, nebo mobilní telefony) a před účinností změny vznikla plátci povinnost přiznat daň z přijaté zálohy. Plátce například přijal před 1. 4. 2015 zálohu na dodávku mobilních telefonů a byl povinen odvést daň z přijaté úplaty. Dodávka mobilů (zdanitelné plnění) se uskutečnila až po 1.4.2015 a podléhala režimu přenesení. Aby se nemuselo zpětně sahat na DPH ze zálohy, tak se použije režim přenesení pouze na doplatek.

Kopíruji z Informace GFŘ k aplikaci režimu přenesení daňové povinnosti na vybraná plnění v letech 2015 a 2016:
Pro situace, kdy je přijata zálohová platba před uskutečněním zdanitelného plnění (a zároveň před účinností režimu přenesení daňové povinnosti pro určitý typ plnění), ze které vznikla povinnost přiznat daň, přičemž k uskutečnění daného zdanitelného plnění dojde až
po zavedení tohoto režimu, bylo v souvislosti s rozšířením režimu na nové typy plnění zavedeno s účinností od 1. 1. 2015 pravidlo (§ 92a odst. 4 zákona o DPH), podle kterého se nebude v dané situaci aplikovat režim přenesení daňové povinnosti zpětně na již
přiznanou daň z přijaté zálohové platby. Pro tyto případy se při výpočtu hodnoty, na kterou se použije režim přenesení daňové povinnosti, vychází ze základu daně stanoveného podle obecného pravidla v § 37a odst. 1 zákona o DPH. Základem daně je rozdíl mezi celkovou
úplatou za dané zdanitelné plnění bez daně (celkovým základem daně za dané zdanitelné plnění podle § 36 odst. 1 zákona o DPH) a součtem částek zálohových plateb přijatých před zavedením režimu přenesení daňové povinnosti, snížených o daň přiznanou z těchto
zálohových plateb (souhrnu základů daně podle § 36 odst. 2 zákona o DPH). Takto vypočtený základ daně může být i ve výši 0.
IP zaznamenána

Judith

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82

Dobrý den, paní Zdeno,
děkuji Vám za podrobnou odpověď.
:)
IP zaznamenána
Stran: [1]