Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pohledávka v EUR přepočet  (Přečteno 2274 krát)

Bobinaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Pohledávka v EUR přepočet
« kdy: Březen 17, 2018 »

Dobrý večer paní Zdeno,
prosím Vás o radu:
OSVČ, uplatňuje výdaje %, přerušení živnosti k 30.6.17. K tomuto datu eviduje několik neuzhrazených pohledávek v EUR.  Některé pohledávky byly uhrazeny do konce roku 2017, ale po přerušení živnosti. Daňové přiznání podává k 31.3.18. Zbylé pohledávky k datu podání daň. přiznání nebudou uhrazeny.  Je mi jasné, že pohledávky musí dodanit.
1) jakým kuzem přepočte neuhrazené pohledávky?
Může se použí jednotný kurz pro r. 2017 a nebo bude rozdílný kurz u uhrazených v r. 2017 po přerušení  a u těch zbývajících neuhrazených k datu podání přiznání?
2) všechny neuhrazené pohledávky se zohlední v přiznání - E úpravy zvýšení nebo vstoupí do ř.101 příloha 1?
3) jak to bude s přehledy pro sociální a zdravotní?
Děkuji Vám moc za odpověď Bobina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #1 kdy: Březen 18, 2018 »

Dobrý den, paní Bobino. OSVČ má stále přerušenou činnost a bude mít přerušeno až do 3. 4. 2018?
1) neuhrazené pohledávky bych přepočetla jednotným kurzem pro rok 2017
2) do tabulky E bych dala jenom pohledávky, které nebyly uhrazené do konce roku 2017. Uhrazené bych dala do příjmů a uplatnila k nim výdaje procentem z příjmů (i když by asi také měly být v tabulce E)
3) do přehledu pro OSSZ uvádíte daňový základ, tedy příjmy + dodaněné pohledávky. Do přehledu pro ZP uvádíte příjmy a výdaje, tedy částky, které jste uvedla na ř. 101 a 102 přílohy č. 1. Údaje z tabulky E se neuvádějí.

IP zaznamenána

Bobinaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #2 kdy: Březen 19, 2018 »

Dobrý den paní Zdeno,
moc Vám děkuji za odpověď, jste zlatá.
K 3.4.18 bude mít přerušeno a ani v r. 2018 neobnoví.
Uhrazené pohledávky do 30.6.17 přepočítával denním kurzem ČNB v den úhrady. Nevadí, když po přerušení použije jednotný kurz? Ale zase mě nenapadá jaký jiný by měl použít (maximálně k datum přerušení nebo k 31.12.17)
Děkuji
Hezký den Bobinaa
IP zaznamenána

Bobinaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #3 kdy: Březen 19, 2018 »

Ještě k bodu 2)
Když zahrnu uhrazené pohledávky po přerušení  (30.6.17-31.12.17) na ř. 101, uplatním k nim výdaje %, nebude to vadit?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #4 kdy: Březen 19, 2018 »

Dobrý večer, paní Bobino. Přemýšlela jsem nad přepočtem neuhrazených pohledávek. Pokud používal denní kurz, tak se držte denního kurzu. Přepočítala bych neuhrazené pohledávky na koruny denním kurzem ČNB, platným v den jejich vzniku, možná už je máte takto přepočtené. Do přiznání bych je dala v původním ocenění.

K bodu 2)
nevím, jestli to bude vadit, spolehla bych se na to, že FÚ paušalisty nekontroluje. Příjem v roce 2017 byl, i když až po přerušení činnosti, takže považuji za spravedlivé, aby si k příjmu uplatnil výdaje.
IP zaznamenána

Bobinaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #5 kdy: Březen 20, 2018 »

Dobrý večer paní Zdeno,
moc Vám děkuji za odpověď.
Zní to logicky se držet ocenění v době vzniku pohledávky, protože v den podání přiznání pohledávky nejsou příjmem peněz. A k bodu 2)  budem věřit, že na kontrolu nepůjde. :)
Ještě prosím Vás nemáte zkušenost se zamezením dvojího zdanění.
Nikdy jsem se s tím nesetkala. Zajímá mě další zkušenost. Ale jak jsem  pročítala pokyny, vidím to tak, že vyplním přiznání napůl pouze s českým příjmem a zbytek si OSVČ vyplní s dopomocí svého daňového správce.
Tento výše uvedený OSVČ měl příjem v CZ jak je uvedeno výše, přerušil k 30.6.17. Od 7/17 je zaměstnancem v DE. Má potvrzení od DE zaměstnavatele (Lohnsteuerbescheinigung). A teď nevím jestli vyplnit přílohu č.3 a nebo příjem a sraženou daň z potvrzení vyplnit do ř.31,32,33?
Děkuji - hezký večer Bobina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #6 kdy: Březen 20, 2018 »

Dobrý večer, paní Bobino. S přiznáním příjmů ze závislé činnosti z ČR a z Německa jsem pomáhala před dvěma lety kamarádce. Klienta bych poslala za daňovým poradcem, nebo za správcem daně, jako Vy.

V řádku 31 jsme sečetly hrubé mzdy z Čech a z Německa (přepočtené jednotným kurzem). V řádku 32 pojistné v ČR podle potvrzení + 34% z německé HM. Řádek 33 nic, o zaplacenou daň jsme příjem nesnižovaly. V ř. 35 německý příjem zvýšený o fiktivní pojistné, tuto částku jsme odečetly v ř. 36a (vyňaly ze zdanění). Dál už se pracovalo pouze s českými příjmy. Přiložily jsme tabulku Seznam pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění podle § 38f odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb. Přílohu č. 3 jsme nevyplňovaly, neboť jsme neuplatňovaly metodu zápočtu. Doufám, že to bylo v pořádku, zatím se nikdo neozval.
IP zaznamenána

Bobinaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Re:Pohledávka v EUR přepočet
« Odpověď #7 kdy: Březen 21, 2018 »

Dobrý den paní Zdeno,
moc Vám děkuji za odpovědi. Jste úžasná  :)
Zdravím Bobina
IP zaznamenána
Stran: [1]