Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jednorázová práce v SR pro českého majitele Slovenské firmy  (Přečteno 258 krát)

Hnedoocka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den, mám dotaz ohledně jednorázové práce v SR pro českého majitele Slovenské firmy.
Jak mám do daňového přiznání nějak uvést tuto skutečnost?
Manžel jako OSVČ dělal pro jednu firmu opravy na  dvou solárních elektrárnách v Česku a jedné na Slovensku.
Žádné zboží, ani materiál, jen oprava a nastavení systému. Vyfakturoval to v prosinci jako jednu fakturu na tu českou firmu, co ho najala,
Ti ale volali, že to chtějí rozdělat na Česko a Slovensko.
Všechno je to jeden český majitel, co má více s.r.o. společností- sol. elektráren.
Faktura byla tedy vystavena na slovenského odběratele.
Bála jsem se, aby se manžel nestal  automaticky plátcem DPH.
Paní účetní, co dělá  pro všechny firmy toho majitele mi řekla, že je to v pořádku, když je majitelem čech a je to v korunách a ne v eurech.
Faktura je tedy na slovenskou firmu , která má českého majitele.
Plnění je v českých korunách a manžel neni plátcem DPH.
Je tedy opravdu vše v pořádku a nehrozí manželovi nějaká pokuta?
Teď jsem trochu znejistěla, dělám daňové přiznání a je tu na první straně řádek 30 transakce uskutečněné se zahraničními osobami.
Mám tam napsat ano? A pokud ano, co dalšího?
Omlouvám se, nikdy jsem to neřešila, dělám přiznání manželovi už tři roky vždy sama a vždy za česko.
 Moc Vám děkuji za rady a odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14642

Dobrý večer. Řádek 30 se Vás netýká, nemusíte vyplňovat. Fakturace a platba v korunách je také v pořádku. Příjem budete zdaňovat v ČR.

Jestliže byla práce na Slovensku jednorázovou záležitostí, tak bych asi už neřešila povinnosti ohledně DPH. Pokud by manžel prováděl pro slovenskou firmu další práce na solární elektrárně na Slovensku, tak si zjistěte, nejlépe u odběratele, zda se jedná:

a) o službu spojenou s nemovitostí - v tom případě by manžel neměl žádné povinnosti. Slovenská firma má sídlo v SR a je tam zřejmě registrovaná k DPH, takže povinnosti přejdou na ni

nebo o

b) službu podle § 9 odst. 1 zákona o DPH (práce na movité věci) - v tom případě by se manžel měl registrovat v ČR jako identifikovaná osoba a podávat souhrnné hlášení. Práce bude účtovat bez DPH. Podrobnější informace k identifikované osobě a k souhrnnému hlášení naleznete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php
http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

IP zaznamenána

Hnedoocka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Moc jste mi pomohla. Děkuji paní Zdeno.
IP zaznamenána
Stran: [1]