Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Úprava odpočtu DPH § 78  (Přečteno 317 krát)

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 133
Úprava odpočtu DPH § 78
« kdy: Leden 16, 2018 »

Dobrý den,

poprosila bych o radu. Firemní vozidlo bylo v pátém roce od zařazení do užívání poskytnuto zaměstnanci k soukromému užití pouze 3 měsíce v roce, zbylých
9 měsíců jezdilo pouze služebně. Při výpočtu úpravy odpočtu daně bych měla vzít ujeté soukromé kilometry za celorok i služební kilometry za celorok (tzn. soukromé
za dobu použití 3 měsíce, služební za 12 měsíců)? nebo pouze srovnatelné období pro soukromé i služební (3 měsíce) a spočítat korekci? DPH v prvním roce užívání
bylo nárokováno v plné výši, tzn. cca 80 tis. Kč.

Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14631
Re:Úprava odpočtu DPH § 78
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2018 »

Dobrý den, vzala bych kilometry za celorok. Podle § 78/2 ZDPH máte posuzovat změny za kalendářní rok, nikoliv za měsíce.
IP zaznamenána

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 133
Re:Úprava odpočtu DPH § 78
« Odpověď #2 kdy: Leden 17, 2018 »

Moc Vám děkuji, jen mě trochu zmátl § 78a, odst. 5, i když jsem následně našla příklad, který se týkal osvobozeného nájmu budovy (fakturace osvobozeného
pronájmu začala např. až v prosinci). Na vozidla jsem si to nějak nedokázala "napasovat".
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14631
Re:Úprava odpočtu DPH § 78
« Odpověď #3 kdy: Leden 17, 2018 »

Podle mého názoru se napřed zjišťuje, zda vůbec budete za příslušný kalendářní rok provádět úpravu odpočtu. Tam se posuzuje celorok. Pokud nastala významnější změna v rozsahu využití majetku (větší, než 10 procentních bodů), tak vypočítáte úpravu odpočtu za celý rok. Jestliže jste používala majetek pro jiné účely pouze část roku (auto bylo poskytnuto zaměstnanci jen na 3 měsíce), tak si můžete vypočítanou úpravu odpočtu ještě snížit podle § 78a/5 ZDPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]