Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň  (Přečteno 781 krát)

valka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Silniční daň
« kdy: Leden 03, 2018 »

Jsem OSVČ, plátce DPH. V listopadu 2017 jsem koupil ojeté nákladní auto se kterým jsem v roce 2017 nepodnikal. Když dám auto v r. 2017 do majetku musím platit silniční daň za listopad a prosinec 2018 ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14808
Re:Silniční daň
« Odpověď #1 kdy: Leden 07, 2018 »


Dobrý večer. Zřejmě máte na mysli silniční daň za listopad a prosinec 2017.

Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny jsou vždy předmětem silniční daně. U nákladních aut, tahačů, nákladních přívěsů a návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny do 12 tun se roční sazba daně snižuje o 100 % a u stejných vozidel s největší povolenou hmotností 12 tun a více tun se snižuje o 48 %, jestliže je používá fyzická osoba. Podmínkou je, že vozidlo nepoužívá k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů anebo vozidla nejsou pronajímána ani provozována k silniční nákladní dopravě pro cizí potřeby.

Zařazení vozidla do obchodního majetku fyzické osoby by nemělo hrát roli. To, že jste auto zařadil do OM, ještě neznamená, že jste je používal k podnikání. Mohlo stát celou dobu na dvoře. Pokud auto nebylo použito k podnikání, tak by mělo být možné uplatnit snížení příslušné sazby daně.

Ovšem v roce 2010 vyslovilo ministerstvo financí stanovisko, že v případě, kdy bylo vozidlo zahrnuto do OM podnikající fyzické osoby, nelze snížení sazby daně uplatnit. Více zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane/prispevky-kv-kdp/zapisy-z-jednani/2010
Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 13. 10. 2010

Možná od té doby změnili názor. Jestli nechcete platit silniční daň a chcete mít jistotu, tak raději vložte auto do OM až v době, kdy je začnete používat k podnikání.

IP zaznamenána
Stran: [1]