Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: havarované auto  (Přečteno 1715 krát)

důchodce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
havarované auto
« kdy: Leden 08, 2018 »

Dobrý den paní Zdeno.
     Nějaký čas jsem se odmlčel a neobtěžoval Vás svými dotazy.To ovšem neznamená,že jsem ve Vašich radách a odpovědích pro jiné tazatele, nehledal odpovědi na své nejasnosti.Nyní musím ovšem s Vaším dovolením položit konkrétní dotaz, na který jsem zatím odpověď nenašel.

     Podnikatel FO plátce DPH zakoupil v dubnu 2017 osobní automobil za 576 132,-Kč bez DPH,který vložil do podnikání.DPH jsme uplatnili jako odpočet v plné výši.Financoval to zčásti sám formou záloh 172 840,-Kč/rovněž uvádím bez DPH/ a z větší části úvěrem se smlouvou o zajištění závazku převodem práva.Podařilo se však splatit pouze 6 splátek ve výši 57 496,-Kč a auto v říjnu 2017 havarovalo.Pojišťovna konstatovala "totál" a vyplatila úvěrové společnosti plnění  ve výši 284 507,-Kč.Podnikatel musel ještě doplatit 161 266,-Kč.Vrak byl ohodnocen na 252 066,-Kč a za stejnou cenu jsme ho prodali.

A nyní moje dotazy.
     1/ Můžu dát zálohy, 6 splátek a konečný doplatek který zaplatil do výdajů?Účtoval jsem je mimo výdaje jako hm.inv.majetek s tím, že auto budeme odepisovat a tím se zaplacené částky do výdajů postupně dostanou. Odepisovat však nelze.

     2/Co je zůstatková cena, když se auto ještě nezačalo odepisovat ? Je to cena vraku 252 066,-Kč a nebo plnění od pojišťovny 284 507,-Kč? Jedná se mi o to, co mohu dát do výdajů proti příjmu z prodeje toho vraku.
Za odpověď předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:havarované auto
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2018 »

Dobrý večer. Omlouvám se, ale s tímto moc neporadím. Zůstatková cena auta se rovná ceně, za kterou jste auto pořídili (záloha, 6 splátek a doplatek).
IP zaznamenána

nigrinova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Re:havarované auto
« Odpověď #2 kdy: Červen 27, 2019 »

Dobrý den,
stala se nám stejná věc jako popisuje pán výše. U živnostníka (vede DE, plátce DPH) došlo k autonehodě automobilu 2 roky starého koupeného na úvěr. Auto bylo označeno jako totálka - zůstal vrak, který se za určitou cenu (včetně DPH) prodal + pojišťovna vyplatila pojistné plnění, kterým se uhradila zbylá částka úvěru + ještě bylo cca 40 tis. na doplatek úvěru. Nyní bych se chtěla zeptat jak vyřešit situace vzhledem k DPH - u auta byl nárokovám odpočet DPH při koupi, v době nehody 2 roky staré, neodepsané. Cena při prodeji vraku byla s DPH. Z pojistného plnění bychom měli také vyčíslit DPH a to odvést FÚ? Nebo odvést na FÚ DPH jen z prodeje vraku a auto vyřadit z majetku v důsledku prodeje?

Velice děkuji za odpověď

Velice děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:havarované auto
« Odpověď #3 kdy: Červen 27, 2019 »

Dobrý den, DPH odvedete jen z prodeje vraku a auto vyřadíte z majetku v důsledku prodeje. Pojistné plnění je náhradou škody, která vznikla na automobilu. Náhrada škody není předmětem DPH, neboť se neuskutečnilo zdanitelné plnění (pojišťovna Vám neposkytla službu, ani neprodala zboží).
IP zaznamenána
Stran: [1]