Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň  (Přečteno 2541 krát)

valka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Silniční daň
« kdy: Leden 03, 2018 »

Jsem OSVČ, plátce DPH. V listopadu 2017 jsem koupil ojeté nákladní auto se kterým jsem v roce 2017 nepodnikal. Když dám auto v r. 2017 do majetku musím platit silniční daň za listopad a prosinec 2018 ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:Silniční daň
« Odpověď #1 kdy: Leden 07, 2018 »


Dobrý večer. Zřejmě máte na mysli silniční daň za listopad a prosinec 2017.

Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny jsou vždy předmětem silniční daně. U nákladních aut, tahačů, nákladních přívěsů a návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny do 12 tun se roční sazba daně snižuje o 100 % a u stejných vozidel s největší povolenou hmotností 12 tun a více tun se snižuje o 48 %, jestliže je používá fyzická osoba. Podmínkou je, že vozidlo nepoužívá k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů anebo vozidla nejsou pronajímána ani provozována k silniční nákladní dopravě pro cizí potřeby.

Zařazení vozidla do obchodního majetku fyzické osoby by nemělo hrát roli. To, že jste auto zařadil do OM, ještě neznamená, že jste je používal k podnikání. Mohlo stát celou dobu na dvoře. Pokud auto nebylo použito k podnikání, tak by mělo být možné uplatnit snížení příslušné sazby daně.

Ovšem v roce 2010 vyslovilo ministerstvo financí stanovisko, že v případě, kdy bylo vozidlo zahrnuto do OM podnikající fyzické osoby, nelze snížení sazby daně uplatnit. Více zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane/prispevky-kv-kdp/zapisy-z-jednani/2010
Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 13. 10. 2010

Možná od té doby změnili názor. Jestli nechcete platit silniční daň a chcete mít jistotu, tak raději vložte auto do OM až v době, kdy je začnete používat k podnikání.

IP zaznamenána

marie388

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 68
Re:Silniční daň
« Odpověď #2 kdy: Červenec 13, 2019 »

Dobrý den, prosím o radu, podnikatel si koupil auto , které je na benzin i na LPG, Teď přišel s tím, že nemusí platit silniční daň. Prosím můžete mi někdo říct, zda to tak je. Auto chce dát do podnikání a používat další výdaje použitelné k podnikání. Děkuji za radu. M.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:Silniční daň
« Odpověď #3 kdy: Červenec 15, 2019 »

Dobrý den. Podle § 3/f/3. zákona o dani silniční jsou od této daně osvobozena vozidla pro dopravu osob a nákladů s největší povolenou hmotností méně než 12 tun, která POUŽÍVAJÍ jako palivo zkapalněný ropný plyn (LPG). Auto může být na benzin i na LPG, takže můžete použít osvobození.
IP zaznamenána
Stran: [1]