Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student kombinované formy, OSVČ  (Přečteno 5027 krát)

PetraV

  • Host
Student kombinované formy, OSVČ
« kdy: Září 24, 2008 »

Dobrý den,
jsem studentka kombinované formy studia a od září 2008 jsem také OSVČ. Nikdy jsem neměla problém s tím, že studuji kombinovaně, ve zdravotní pojišťovně jsem vedená již od loňska jako student a nic neplatím, ale na OSSZ mě jako studenta neuznali a budu mít normálně hlavní činnost. Vydělám si málo, při vedlejší činnosti bych ani nic dodatečně nedoplácela. Nebudou po mě nakonec chtít doplatit zdravotní poj.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Září 24, 2008 »

Podmínky nezaopatřenosti dítěte při kombinované formě studia jsou u obou pojistných stejné i když je u každého pojistného odkaz na jiný zákon. U zdravotního pojištění se nezaopatřenost posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,  u sociální pojištění se posuzuje podle zákona o důchodovém pojištění. Podle obou předpisů jste nezaopatřeným dítětem (studentem), ale nesmíte vykonávat samostatnou výdělečnou činnost v rozsahu, který by zakládal povinnou účast na důchodovém pojištění. Povinná účast na důchodovém pojištění by vám vznikla v případě, že byste vykázala  u samostatné výdělečné činnosti rozdíl příjmů a výdajů ve výši 51.744,- Kč za rok, nebo v průměru 4.312,- za každý měsíc podnikání. Jestliže jste OSVČ teprve od září, tak přece nemůžete vědět, zda budete povinně účastna důchodového pojištění, či nikoliv. Řekli vám na OSSZ proč vás neuznávají jako studenta? Možná jste jen nepředložila potvrzení o studiu a proto vás považují za OSVČ hlavní.
IP zaznamenána

PetraV

  • Host
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Říjen 06, 2008 »

Na OSSZ jsem přinesla potvrzení o studiu, kde jsem měla zaškrtnutou KFS, přijala to, odešla jsem a za chvíli telefon, že si všimla, že mám KFS a že to není soustavná příprava na bud. povolání, že mi pošle složenky a budu normálně platit zálohy. Složenky nepřišli, volala jsem tam, jak to bude a zase jiná paní řekla, že mě mají vedenou jako na vedlejší činnost. Jiná paní mi poslala a-mail, že když napíšu čestné prohlášení, že nepobírám žádnou podporu a nejsem zaměstnaná, tak zálohy nemusím platit. Trochu zmatek, čestné prohlášení dodám, ale vadí mi, že nemůžu být zaměstnaná, protože mám zrovna nabídku na přivýdělek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Říjen 07, 2008 »

Máte pravdu, trochu zmatek na OSSZ. Vyšlo jim to sice až na třetí pokus, ale zaplaťpámbu alespoň za to:-)

Se zaměstnáním buďte opravdu opatrná, ten přivýdělek by vás mohl přijít dost draho. Maximálně můžete uzavřít dohodu o provedení práce (nezakládá povinnou účast na pojištění a proto příjem není považován za výdělečnou činnost), nikoliv však pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti. Pokud byste chtěla být zaměstnaná, tak raději přerušte provozování živnosti. Přerušení na dobu kratší, než půl roku, nemusíte hlásit na ŽÚ, stačí je oznámit  na obě pojišťovny.
IP zaznamenána

zoule

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Duben 18, 2009 »

Chcise zeptat, od 1.9.budu zaměstnaná v mateřské školce na ŽL. Nyní jsem zaměstnaná na HPP ale posledního června mi vyprší výpovědní lhůta. Mám tedy několik dotazů, je možné si ŽL  zřídit již od 1.7. přes to, že vydělávat budu až od 1.9.??? A dále mě zajímá, jak je to s hlavní a vedlejší činností, vzhledem k tomu, že jsem studentem kombinované formy studia?? Mám v tom trochu zmatek. Budu si vydělávat cca 15 tis.měsíčně, později i víc.díky

Budu mít přijmy jen se zaměstnání, jak je to s daněmi?
IP zaznamenána

Stela11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Duben 18, 2009 »

Dobrý den,manžel chce začít prcovat na ŽL v lese.Jaké jsou podmínky a hlavně jak to funguje?Jak je to s daněma,soc.a zdr.pojištěním?Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Duben 22, 2009 »

Ke zdravotnímu pojištění čtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
K sociálnímu pojištění čtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
K dani z příjmů čtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/dan-z-prijmu.php , podmínky pro rok 2009 se významně neliší.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #7 kdy: Duben 24, 2009 »

Citace: zoule
Chcise zeptat, od 1.9.budu zaměstnaná v mateřské školce na ŽL. Nyní jsem zaměstnaná na HPP ale posledního června mi vyprší výpovědní lhůta. Mám tedy několik dotazů, je možné si ŽL  zřídit již od 1.7. přes to, že vydělávat budu až od 1.9.??? A dále mě zajímá, jak je to s hlavní a vedlejší činností, vzhledem k tomu, že jsem studentem kombinované formy studia?? Mám v tom trochu zmatek. Budu si vydělávat cca 15 tis.měsíčně, později i víc.díky

Budu mít přijmy jen se zaměstnání, jak je to s daněmi?
Budete mít příjmy ze zaměstnání, nebo ze samostatné výdělečné činnosti? Výdělkem 15 tis. Kč měsíčně myslíte příjem před odečtením výdajů?
IP zaznamenána

Baruschka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #8 kdy: Červen 18, 2009 »

Dobrý den, jsem student prezenční formy studia, takže OSSZ mě považuje za vedlejší. Od 1.6. mám založený ŽL (fakturovat budu až od 1.7.), zároveň jsem ještě do 30.6. zaměstnaná (dřív mě bohužel nepustili). Chtěla bych se zeptat, zda je problém v tomto souběhu: zaměstání/ŽL/student při neplacení záloh na sociálním pojištění? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student kombinované formy, OSVČ
« Odpověď #9 kdy: Červen 18, 2009 »

Není problém.
IP zaznamenána
Stran: [1]