Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto k soukromým účelům  (Přečteno 317 krát)

Dominika

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 131
Auto k soukromým účelům
« kdy: Listopad 03, 2017 »

Dobrý den,

pokud zaměstnanec využívá služební vozidlo i soukromým účelům a v některých měsících žádné soukromé kilometry neměl, vstupuje mu i přesto 1 % z PC vozidla do daňového základu? nebo pouze v měsících, kdy soukromé kilometry vykázal?

Moc děkuji.
IP zaznamenána

Josef Ježek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:Auto k soukromým účelům
« Odpověď #1 kdy: Listopad 06, 2017 »

převod auta z FO plátce DPH do soukromí, auto zakoupeno na leasing v roce 2007, splacen 2010, odpočet DPH, od roku 2017 není již plátcem DPH, kdy a za jakých podmínek se dá auto převést do soukromého majetku?   
IP zaznamenána

Josef Ježek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:Auto k soukromým účelům
« Odpověď #2 kdy: Listopad 06, 2017 »

převod auta z FO plátce DPH do soukromí, auto zakoupeno na leasing v roce 2007, splacen 2010, odpočet DPH, od roku 2017 není již plátcem DPH, kdy a za jakých podmínek se dá auto převést do soukromého majetku? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14508
Re:Auto k soukromým účelům
« Odpověď #3 kdy: Listopad 06, 2017 »

Dobrý den. Po zrušení registrace k DPH můžete auto bez problémů kdykoliv vyřadit z OM do osobního užívání. Auto máte zřejmě zařazené jako drobný majetek (odkupní cena byla do 40 tis. Kč), takže stačí poznámka o vyřazení v evidenci drobného majetku. Příjem z prodeje vyřazeného obchodního majetku podléhá dani z příjmů po dobu 5 let od vyřazení z obchodního majetku (příjem se zdaňuje podle § 10 zákona o daních z příjmů).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14508
Re:Auto k soukromým účelům
« Odpověď #4 kdy: Listopad 06, 2017 »

Dobrý den,

pokud zaměstnanec využívá služební vozidlo i soukromým účelům a v některých měsících žádné soukromé kilometry neměl, vstupuje mu i přesto 1 % z PC vozidla do daňového základu? nebo pouze v měsících, kdy soukromé kilometry vykázal?

Moc děkuji.

Dobrý den, 1% i v měsících, kdy žádné soukromé km neměl. Předpokládám, že jste uzavřeli se zaměstnancem nějakou dohodu o užívání služebního vozidla k soukromým účelům. Dokud trvá dohoda, tak byste měli přidaňovat. Na měsíce, ve kterých auto ani jednou nepoužije k soukromým účelům, by se dala dohoda zrušit a později znovu obnovit. Pak byste v měsících, kdy nebyla uzavřena dohoda a zaměstnanec používal auto pouze ke služebním účelům, nemuseli přidaňovat.
IP zaznamenána

Prochy75

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Auto k soukromým účelům
« Odpověď #5 kdy: Listopad 09, 2017 »

Dobrý den,

pokud zaměstnanec využívá služební vozidlo i soukromým účelům a v některých měsících žádné soukromé kilometry neměl, vstupuje mu i přesto 1 % z PC vozidla do daňového základu? nebo pouze v měsících, kdy soukromé kilometry vykázal?

Moc děkuji.

ZDP říká: Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla.

Pokud zaměstnanec auto nepoužil, můžete říct, že z vaší strany auto nebylo v tento měsíc poskytnuto. Je to méně administrativně náročnější, než kvůli tomu měnit smlouvy. A je to finančně výhodnější pro vás i zaměstnance.

Jednoduše auto nebylo poskytnuto, protože muselo být po celý měsíc k dispozici pro obchodní činnosti. Což samozřejmě můžete prokázat, protože auto zaměstnanec skutečně nepoužil. Na to vám nikdo s FÚ nemůže nic říct.
IP zaznamenána
Stran: [1]