Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH nárok na odpočet u osobního automobilu  (Přečteno 1728 krát)

MJana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 33
DPH nárok na odpočet u osobního automobilu
« kdy: Říjen 22, 2017 »

Dobrý den,
mohla bych Vás paní Zdeničko poprosit o pomoc s DPH? OSVČ plátce DPH koupila v 12/2016 od s.r.o. osobní automobil, firma
s.r.o. na faktuře vyčíslila DPH a já jsem si ho nárokovala. Měla bych prosbu: jestliže automobil první registrace 20.2.2006
v SRN, 24.4.2007 koupená jinou s.r.o. plátce do ČR, poté 14.12.2009 prodané též plátci FO, 29.10.2014 odkoupila OA s.r.o., která ho
prodal s DPH 12/2016. Moje chyba byla si DPH nárokovat? OA zakoupený před 1.4.2009 z EU nový i ojetý bude mít osvobozený
režim? Osobní automobil není zařazen do HIM, ale je veden jako zboží.
Nevím jak dál postupovat, zda jsem si DPH mohla nárokovat nebo ne? Jestliže ne, potom budu muset podat dodatečné přiznání DPH
a nárokované DPH vrátit? Ráda bych se s firmou, která mi OA prodala, zkusila domluvit, jak fakturu opravit, abych o DPH
nepřišla a doplatila jen doměřený úrok od FÚ.
Byl by prosím rozdíl v DPH, jestliže první firma plátce, která OA koupila ze SRN do ČR, OA koupila za účelem dalšího prodeje (jako zboží)?
Děkuji Vám za Vaši pomoc, nevím si vůbec rady jak postupovat a zda jsem si DPH mohla nárokovat. MJana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:DPH nárok na odpočet u osobního automobilu
« Odpověď #1 kdy: Říjen 24, 2017 »

Dobrý večer, paní Jano. Podle mého názoru jste si mohla nárokovat odpočet DPH. První firma auto pořídila v roce 2007 jako zboží, které prodala až po 31. 3. 2009, kdy už zákon umožňoval odpočet DPH při nákupu OA do majetku. Osvobozený režim má nové i ojeté auto z EU, při jehož pořízení nebyl nárok na odpočet daně (pořízeno do hmotného majetku). Pokud bylo auto nakoupeno a prodáno jako zboží, tak byl nárok na odpočet i před 31.3.2009.
IP zaznamenána
Stran: [1]