Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Pozastavení živnosti  (Přečteno 19144 krát)

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
Pozastavení živnosti
« kdy: Září 19, 2008 »

Chci se zeptat ,pokud budu mít sezóní činost a pozastavím živnost a nahlásím to na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění,nemusím tedy platit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #1 kdy: Září 20, 2008 »

Při přerušeném podnikání nemusíte platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění pak platíte jako osoba bez zdanitelných příjmů, v současné době ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
Pozastavení živnosti
« Odpověď #2 kdy: Září 21, 2008 »

Děkuji za odpověď,pokud přeruším podníkání a jako osoba pobírající vdovský důchod bych ani neměl platit zdravotní pojištění.Když nebudu platit sociálku budou se mi tyto dny počítat do dnů na důchod?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #3 kdy: Září 21, 2008 »

Pro účely zdravotního pojištění jste jako poživatel důchodu (je jedno, jakého) pojištěncem státu a při přerušení podnikání nebudete muset platit žádné pojistné, ani jako osoba bez zdanitelných příjmů, jak jsem psala výše. Promiňte, jestli jsem vás svedla na scestí, tato možnost mě při psaní odpovědi nenapadla, omlouvám se.
Pro účely sociálního pojištění se ale období pobírání vdoveckého důchodu nepočítá jako odpracovaná doba, pokud nebudete platit pojistné, tak se vám nic nezapočte do dnů na důchod.
Živnostníci se sezónní činností někdy využívají možnosti zařazení do evidence úřadu práce. Zdravotní pojištění za ně pak platí stát a nějakou dobu (tuším 36 měsíců za život) jsou také důchodově pojištěni.
IP zaznamenána

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
Pozastavení živnosti
« Odpověď #4 kdy: Září 21, 2008 »

Takže jestli tomu dobře polopaticky rozumím ,tak pokud přeruším živnost na dobu tří měsíců tak se mi nebudou tyto dny počítat do důchodu,ale nemusím platit zdravku ,ale pokud nepřeruším,musím platit sociálku aji zdravku i pokud pobírám vdovecký důchod.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #5 kdy: Září 21, 2008 »

Ano.
IP zaznamenána

Jaroslav

  • Host
Pozastavení živnosti
« Odpověď #6 kdy: Listopad 05, 2008 »

Dobrý večer,
jsem nucen na tři měsíce /XII-II./ přerušit živnost. Prosím o informaci, kde toto nahlásit a jaké jsou moje povinnosti ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění. Má tato absence nějaký vliv na výpočet odpracované doby pro důchod. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #7 kdy: Listopad 06, 2008 »

Přerušení na dobu kratší 6 měsíců nemusíte hlásit na živnostenském úřadě, stačí oznámit přerušení činnosti na OSSZ a ZP. V době přerušení nebudete muset platit sociální pojištění, ale tato nepojištěná doba vám nebude započítána jako odpracovaná na důchod. Zdravotní pojištění je povinné, jako osoba bez zdanitelných příjmů budete platit pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně,
IP zaznamenána

Milan2

  • Host
Pozastavení živnosti
« Odpověď #8 kdy: Listopad 19, 2008 »

Prosím o odpověď na následující dotaz:
Jsem OSVČ a pracuji ve stavebnictví. V době od prosince do března bych chtěl pozastavit živnost. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i v případě, že po tuto dobu nechci najít od ÚP žádnou práci. Jinak vše budu mít řádně nahlášené. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #9 kdy: Listopad 22, 2008 »

Na úřadu práce se registrujete jako uchazeč o zaměstnání. Pokud vám bude nabídnuto vhodné  zaměstnání a vy budete nabídky odmítat, pak vás může ÚP vyřadit z evidence.
IP zaznamenána

Iveta Michalčíková

  • Host
Pozastavení živnosti
« Odpověď #10 kdy: Listopad 27, 2008 »

Prosím o radu. Mám přerušenou živnost do 21.7.2008 v ČR, teď pracuji v zahraničí a nezažádala jsem o znovu prodloužení pozastavení činnosti. Stejně přemýšlím, že činnost ukončím v ČR. Dnes je 27.11.2008, to jsou 4 měsíce od data posledního dne přerušení činnosti.V ČR nevydělávám, jak to bude s daní z příjmu? Slyšela jsem, že ať vydělám nebo ne, ze zákona z částky 100.000,- daň odvedu. Pokud jsem neprodloužila přerušení činnosti, považuje se , že opět podnikám v tom směru  co bylo přerušeno?
Poraďte mi prosím.
Děkuji
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
Pozastavení živnosti
« Odpověď #11 kdy: Listopad 27, 2008 »

Mám dojem, že pokud nemáte od 22.7.2008 přerušenou živnost, budete muset uhradit SP a ZP alespoň v minimální výši, přestože jste neměla za uplynulé měsíce žádný příjem.

Naopak daň z příjmu platit nebude (= neměla jste žádný příjem).

Ale nahlédl jsem do živnostenského rejstříku a pokud je zápis váš tak \"Podnikatel ukončil činnost v režimu živnostenského zákona.\" (Datum zániku: 30.06.2008 a 12.11.2008) V tom případě už podnikatelka nejste.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #12 kdy: Listopad 27, 2008 »

Pokud jste přerušení živnosti před dvěma lety nahlásila kromě živnostenského úřadu i své zdravotní pojišťovně a OSSZ (zřejmě ano, jinak by vás už uháněli o přehledy), tak vůči nim od té doby nemáte žádné povinnosti. Spíš mě napadá, jestli jste požádala zdravotní pojišťovnu o vynětí z českého systému veřejného zdravotního pojištění - žádá se při pobytu v zahraničí delším šesti měsíců. Daň z příjmů ze základu 100 tisíc z titulu podnikání zaručeně platit nebudete, žádný příjem ze samostatné výdělečné činnosti nemáte.

Antiúředník měl s tím živnostenským rejstříkem dobrý nápad. Najděte sama sebe v Registru živnostenského podnikání zde: http://www.statnisprava.cz/rstsp/redakce.nsf/i/rejstriky
a uvidíte, jestli vám živnost zanikla, nebo trvá dál. Pokud by byla i nadále aktivní, tak můžete zůstat v klidu, protože od 1.7.2008 můžete mít provozování živnosti přerušené na dobu neurčitou a nemusíte žádat o prodloužení.
IP zaznamenána

Marťan

  • Host
Pozastavení živnosti
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 03, 2008 »

Jsem OSVč - vedlejší činnost. K 31.12.2008 chci pozastavit činnost. Platím zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jak to mám udělat s placením záloh po 1.1.2009?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pozastavení živnosti
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 03, 2008 »

Písemně oznamte své zdravotní pojišťovně a OSSZ (formuláře oznámení najdete ma jejich webových stránkách, nebo přímo na příslušném pracovišti), že k 31.12.2008 přerušujete výkon samostatné výdělečné činnosti. Od ledna 2009 nebudete povinen platit zálohy.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2