Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Je potřeba MOSS, EET či identifikovaná osoba??  (Přečteno 1974 krát)

davanity

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

rád bych se na něco optal a budu moc vděčný za pomoc. Mám nově vlastní živnostenský list, neplátce DPH.
Poradit potřebuji se dvěma body.


Digitální kresba
Představa je taková, že zákazník si objedná kresbu např. jako originální dárek k narozeninám. Já nakreslím a pošlu emailem. Problém nastává v tom, že zákazník je i z ciziny, ale nepodnikatel. Čili neplátce.
1) EET řešit zatím nemusím (spadá to do třetí vlny)
2) MOSS si nejsem tak moc jistý. Sice zákazník by službu dostal elektronicky, ale nejedná se o automatický proces.  Musím se zákazníkem komunikovat přes emaily aby došlo k obchodu .
3) Identifikovaná osoba být nemusím, koncový zákazník není podnikatel
4) Čili teoreticky si myslím, že z toho nemusím řešit nic a prostě převedu výdělek podle kurzu ČNB a daním tady.

Prodej přes web v USA
Fungovalo by to tak, že nahraji svůj grafický obsah, mám svůj profil a prodávám trička atd se svým motivem. Já se starám jen o ty potisky a obsah svého profilu. Expedici atd vůbec neřeším. Oni mají provize.

1) EET by mělo být z kola ven taky. Web by mi posílal částku na paypal účet (http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Vyklad_pojmu_Prikaz-platce-prostrednictvim-prijemce.pdf  )
2) Identifikovaná osoba bych v tomto případě měl být? Nebo ne když to není EU?

Moje otázka prakticky zní, jestli moje závěry jsou milné nebo naprosto v pořádku. Měl bych rád jasno. Pročetl jsem kde co a všiml jsem si, že tady dost dobře a k věci umíte poradit :)

Moc předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Je potřeba MOSS, EET či identifikovaná osoba??
« Odpověď #1 kdy: Duben 10, 2017 »

Digitální kresba

1) EET spadá do 3. fáze, takže v tuto chvíli nemusíte řešit a kdo ví, jaká bude situace v březnu 2018:-)
EET se vztahuje hlavně na platby v hotovosti, šekem, směnkou (což nebude Váš případ) a na některé online platby:   http://www.podnikatel.cz/clanky/nektere-online-platby-pod-eet-nespadaji-u-paypalu-zalezi-zda-ma-zakaznik-ucet/

2) MOSS - dodání obrázků je sice považováno za elektronicky poskytovanou službu, ale měl by tam být přítomný automatický proces, jak jste uvedl. Pouhá e-mailová komunikace není elektronicky poskytovanou službou. Podle mého názoru se na Vás zvláštní režim jednoho správního místa nevztahuje.
Pročtěte si informační materiál finanční správy zde:
http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/ms-mezinarodni-spoluprace-a-dph/MOSS_informace_pro_verejnost.pdf

hlavně přílohu 2 – podrobnější vymezení služeb v rámci MOSS.
Kopíruji vybrané pasáže:
"Elektronicky poskytované služby
Jak uvádí čl. 7 nařízení Rady (EU) č. 282/2011, elektronicky poskytované služby, uvedené ve směrnici 2006/112/ES, zahrnují služby, které jsou poskytovány přes internet nebo elektronickou síť a z jejichž povahy vyplývá, že jejich poskytování je v podstatě automatizované a vyžaduje minimální lidský zásah, a nejsou uskutečnitelné bez informačních technologií."

"služby uvedené v příloze I nařízení Rady (EU) č. 282/2011:
3) Dodání obrázků, textů a informací a zpřístupňování databází:
a) přístup k variantám pracovní plochy nebo jejich stahování;
b) přístup k fotografiím nebo obrázkům či spořičům obrazovky a jejich stahování;
c) digitalizovaný obsah knih a jiných elektronických publikací;
d) odebírání online novin a časopisů;
e) statistické údaje ohledně přihlašování a odhlašování a návštěvnosti internetových stránek;
f) online aktuality, dopravní informace a zprávy o počasí;
g) online informace generované automaticky programovým vybavením z konkrétních údajů zadávaných příjemcem, jako jsou právní či finanční údaje, zejména takové údaje, jakými jsou průběžně aktualizované údaje týkající se akciových trhů;
h) poskytování prostoru pro reklamu včetně bannerových reklam na internetových stránkách;
i) používání vyhledávačů a internetových adresářů." 

3) Identifikovanou osobou nemusíte být, neboť koncový zákazník není osobou povinnou k dani (podnikatelem).

4) také si myslím, že nemusíte řešit nic z výše uvedeného. Příjem v cizí měně přepočítáte podle kurzu ČNB (denního nebo pevného) a zdaňujete v ČR.
IP zaznamenána
Stran: [1]