Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: úroky z úvěru  (Přečteno 793 krát)

Lenka74

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
úroky z úvěru
« kdy: Březen 24, 2017 »

Dobrý den,
měla bych dotaz. Koupili jsme s přítelem družstevní byt a uplatňujeme si odečet úroků z úvěru. Nyní po 5 letech chce po mě personalistka potvrzení, že jsem členem družstva. Členem je pouze přítel, ale já tam mám trvalé bydliště a bydlím tam. Je nutné toto potvrzení předkládat? Nebo to finanční úřad požaduje.

Děkuji za odpověď
Lenka




IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
Re:úroky z úvěru
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2017 »

Dobrý den. Pokud nejste členkou družstva, tak podle mého názoru nemůžete uplatňovat odečet úroků z úvěru. Úroky z úvěru si může uplatnit pouze přítel.

Od základu daně lze odečíst úroky z úvěru, který byl poskytnutý na financování bytových potřeb. Bytovou potřebou se podle § 15/3/d) zákona o daních z příjmů rozumí splacení vkladu právnické osobě JEJÍM ČLENEM za účelem získání práva nájmu nebo jiného užívání bytu.

Podle ustanovení § 38l odst. 1 písm.f) zákona o daních z příjmů je nutné předkládat potvrzení právnické osoby (tj. družstva), že jste jejím členem. 

IP zaznamenána

Lenka74

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:úroky z úvěru
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2017 »

Dobrý den paní Zdeno,
moc děkuji za odpověď, ale ještě se zeptám, pokud jsem úroky uplatňovala v minulých letech musím tedy podat opravné DP? V případě, že mi daně dělá zaměstnavatel bude podávat on opravné DP nebo já? Ještě se zeptám, přítel si může uplatnit i moje úroky nebo taky ne?
Děkuji za odpověď
Lenka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
Re:úroky z úvěru
« Odpověď #3 kdy: Březen 25, 2017 »

Dobrý večer, paní Lenko. Daně dělal zaměstnavatel, takže by je měl také opravit.

Vaše úroky si může uplatnit přítel. Pokud v minulých letech podával daňové přiznání, tak uplatní úroky dodatečným daňovým přiznáním. Pokud je také zaměstnaný a daně mu dělal zaměstnavatel, tak si nyní podá řádné daňové přiznání. Když to stihne do 3. 4. 2017, tak může opravit i rok 2013.
IP zaznamenána

Lenka74

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:úroky z úvěru
« Odpověď #4 kdy: Březen 28, 2017 »

Dobeý den paní Zdeno,
moc Vám děkuji a přeji hezký den.
Lenka
IP zaznamenána
Stran: [1]