Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku  (Přečteno 4728 krát)

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91

Dobrý den, vím, že když má OSVČ výdaje paušálem, tak nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na dítě. Ale jak je to v případě. Otec celý rok OSVČ - výdaje paušálem. Matka - 6 měs. na rodič. dovolené - 2 měs. v práci + dostala odstupné - měsíc na ÚP a pak 3 měsíce OSVČ. Může si poměrnou část roku uplatnit na dítě daňové zvýhodnění? A kolik měsíců?
A ještě se zeptám, ten paušál se vztahuje i na příjmy z pronájmu? Když je kamarádka zaměstnaná a má příjmy pouze z pronájmu není OSVČ, může si uplatnit na příjmy z pronájmu ten paušál 30%?

Děkuji moc za radu. krásný den všem E.Z.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #1 kdy: Březen 15, 2017 »

Dobrý den, příjmy maminky za rok 2016 dosáhly polovinu minimální mzdy? Dítě si může uplatnit za celý rok, pokud se narodilo před rokem 2016.

Nájem-kamarádka, může uplatnit buď skutečné výdaje související s nájmem, a nebo výdaje ve výši 30% z příjmů, vyplní přílohu č. 2 daňového přiznání.
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #2 kdy: Březen 15, 2017 »

Ano, maminka má příjmy vyšší, dostala pěkné odstupné. Ale když 10,11,12/2016 byla OSVČ, kde si vydělala 37 tisíc výukou francouzštiny a neměla žádné výdaje, tak pokud by si je chtěla uplatnit 60% paušálem, tak by pak na dítě nemohla uplatnit za 10,11,12/2016 to daňové zvýhodnění, ne? Děkuji moc za upřesnění

Eva Z.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #3 kdy: Březen 15, 2017 »

A co tedy najít skutečné výdaje, k té výuce?
Nebo neuplatňovat výdaje procentem z příjmů, ale skutečné výdaje, i když budou skutečné výdaje nula, daň z 37 tisíc 5500,-, uplatní si dítě za celý rok...
A v součtu s příjmem od zaměstnavatele by se daň mohla "srovnat", zkuste tuto variantu. Přemýšlím tak za pochodu, ale snad Vám to pomůže...
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #4 kdy: Březen 15, 2017 »

Já moc děkuji, zkusím se jí ještě zeptat, zda by něco nenašla, aby se mohla od těch výdajů paušálem odprostit a měla nárok na zvýhodnění na dítě celý rok.

Ta kamarádka s tím paušálem na pronájem mi teď tvrdila, že jí řekl nějaký účetní, že ať si vybere, buď paušál z pronájmu nebo zvýhodnění na dítě. Tak jsem jí říkala, že je to určitě špatně, že pokud byla zaměstnaná a má k tomu jen ten pronájem a chce si tam uplatnit ten paušál 30%, že určitě o daň. zvýhodnění nepřijde. Tak jsem si i přečetla znovu vše o paušálech a o zvýhodnění na děti a nic takového, co ten účetní tvrdí, tam není.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #5 kdy: Březen 15, 2017 »

Možná kamarádku účetní jen špatně pochopil, nebo ona jeho, pokud je zaměstnaná, a má příjem z nájmu, může k tomu nájmu uplatnit výdaj 30 procent a mít slevu na dani na dítko.
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #6 kdy: Březen 15, 2017 »

Tak kamarádka volala tomu účetnímu a bylo jí to vysvětleno takto: Jelikož kamarádka pracuje jen na poloviční úvazek a má hodně nízký příjem (má malé dítě) a má příjmy z pronájmu (pronajímá polovinu domu) větší než ze zaměstnání, tak v tomto případě prý si zvýhodnění na dítě uplatnit nemůže.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #7 kdy: Březen 15, 2017 »

Dobrý den, paní Evo. Neporovnáváte příjmy, ale daňové základy. Psala jste, že první maminka dostala slušné odstupné. Pokud bude mít daňový základ ze zaměstnání (ř. 34 daňového přiznání) vyšší, než daňový základ z podnikání (ř. 37 přiznání, tam by mělo být cca 14.800,- Kč), tak může uplatnit daňové zvýhodnění na děti i když si v podnikání uplatní výdaje procentem z příjmů. Počet měsíců výdělečné činnosti není důležitý, děti živila celý rok, takže si může uplatnit daňové zvýhodnění za celý rok.
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #8 kdy: Březen 15, 2017 »

Paní Zdeno, moc děkuji za vysvětlení. Jsem moc ráda, že jsem napsala dotaz a bylo mi to tak pěkně vysvětleno. Jedná se o bratra a švagrovou. Bratr mi teď ještě psal, že švagrovou vedl jako spolupracující osobu do 31.8. než nastoupila na ÚP a že by si na ni chtěl převést cca 5% příjmů a výdajů. Tak to by ještě stále vyšlo, že by měla daňový základ z podnikání nižší než ze zaměstnání a mohla by si uplatnit daňové zvýhodnění na 3letou dceru za celý rok. Ještě jednou moc děkuji za opravdu cenné rady pěkný večer Eva Z.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #9 kdy: Březen 15, 2017 »

Dobrý večer. Jestliže má švagrová příjmy z vlastního podnikání, u kterých uplatnila výdaje procentem z příjmů a k tomu příjmy ze spolupráce, tak porovnáváte daňový základ podle § 6 (zaměstnání) s celým daňovým základem podle § 7 (vlastní podnikání + spolupráce). Vyjde to i s tou spoluprácí?
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #10 kdy: Březen 16, 2017 »

Moc děkuji paní Zdeno. Jo jo vyjde to :-)
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #11 kdy: Březen 18, 2017 »

Tak jsem zkoušela vyplnit všechny formuláře DP i přehledy na OSSZ a VZP a ta spolupracující osoba mi tam dobře nevychází. Pokud tedy švagrová byla hlášená jako spolupr. osoba 01-07/2016, ale nakonec si bratr na ni žádné příjmy a výdaje nepřevede. Nemusí tedy do přehledů na OSSZ a VZP nic zaškrtávat? Sama byla OSVČ pouze 10,11,12/2016. Tak vyplní pouze OSVČ hl čin. 3 měsíce. Byla sice hlášená jako spolupr. osoba, ale nakonec z toho neuplaňuje nic. Je to tak správně? nebo by bylo třeba lepší k tomu dát nějaké čestné prohlášení pro vysvětlení, kde uvede, že nakonec spol. osoba nebyla, i když byla nahlášena? Děkuji moc a omlouvám se za dotaz, ale určitě budete vědět. V opačném případě zavolám v pondělí na VZP a OSSZ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #12 kdy: Březen 18, 2017 »

Jestli byla nahlášená jako spolupracující osoba, tak by měla vyplnit počet měsíců spolupráce, i když na ni nejsou převedeny žádné příjmy a výdaje.
IP zaznamenána

evaz

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #13 kdy: Březen 19, 2017 »

No tak se nedá nic dělat, holt si to člověk musí pořádně dopředu rozmyslet. Jakmile tam zaškrtneme, že byla spolupracující osoba v přehledech na soc. a zdrav. poj. hned tam vyjedou větší částky, i když se tam příjmy a výdaje navíc nepromítnout :-( Moc děkuji za odpověď E.Z.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:výdaje paušálem - odečet na dítě - část roku
« Odpověď #14 kdy: Březen 19, 2017 »

A nebyla alespoň část roku OSVČ vedlejší? Uvedla jste, že byla 2 měsíce v práci. Pobírala rodičovský příspěvek?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2