Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti  (Přečteno 1107 krát)

katy11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24

Dobrý den,

prosím o radu. Pomáhám vyplnit daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Jedná se o zaměstnance, který během roku změnil zaměstnavatele. Nyní podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Má příjmy pouze ze zaměstnání. Zjistila jsem, že v předchozím zaměstnání mu byla vinou účetní započtena vyšší částka na daňové zvýhodnění dítěte, než na kterou měl nárok a tím mu byl vyplacen vyšší daňový bonus. Z toho důvodu, vznikl nyní v DPFO nedoplatek na dani. Předpokládám, že zaměstnanec má tedy povinnost uhradit sám vzniklý nedoplatek na dani na účet finančního úřadu??? Bude prosím tento postup správný?

Děkuji moc za radu!!!  :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14630
Re:DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
« Odpověď #1 kdy: Únor 14, 2017 »

Ano, na základě podaného přiznání zaměstnanec vrátí část daňového zvýhodnění, na kterou nemá nárok. Má povinnost podat přiznání?
IP zaznamenána

katy11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Re:DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2017 »

Děkuji moc za odpověď paní Zdeno, povinnost podat přiznání nemá, zaměstnání netrvala současně, ale následovala po sobě, předchozí zaměstnavatel, u kterého došlo k vyplacení vyššího daňového bonusu však již zanikl. U obou podepisoval prohlášení.

Děkuji za Váš čas. Katka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14630
Re:DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2017 »

Dobrý den, paní Katko. Podle toho, co píšete, není zaměstnanec povinen podat daňové přiznání (zaměstnavatelé postupně za sebou, všude podepsané prohlášení, podrobněji v § 38g ZDP). Nemusí žádat o roční zúčtování záloh u posledního zaměstnavatele. Podle ustanovení § 38h/9 ZDP je jeho daňová povinnost splněna sraženými zálohami.

Jestliže mu nevznikla žádná povinnost, tak proč by měl být přehnaně aktivní? O vyšším daňovém bonusu nic neví, není mzdový účetní. Podle mého názoru je za výplatu vyššího bonusu zodpovědný zaměstnavatel, zaměstnanec částku přijal v dobré víře.

Zdena
IP zaznamenána

katy11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Re:DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2017 »

Paní Zdeno, ještě se tedy zeptám, zda nemusí podávat přiznání ani v případě, že uplatňuje slevu za umístění dítěte ve školce, dále má nezdanitelné částky daně za darování krve a za zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění.

Ještě jednou moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14630
Re:DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
« Odpověď #5 kdy: Únor 15, 2017 »

To všechno jsou položky, které může, ale nemusí uplatňovat. Záleží na jeho rozhodnutí.
IP zaznamenána

katy11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Re:DPFO u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti
« Odpověď #6 kdy: Únor 15, 2017 »

Děkuji Vám moc paní Zdeno, jste poklad!!! Přeji Vám krásný den! Katka
IP zaznamenána
Stran: [1]