Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4

Autor Téma: EET a začátek podnikání  (Přečteno 13354 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #30 kdy: Březen 13, 2017 »

Díky moc. K silniční dani se musím přihlásit hned, i přesto, že bych autem sice jezdila, ale nedávala výdaje na cestovné do nákladů?Mohu se přihlásit případně k silniční dani i později, podle situace?

K silniční dani se přihlašujete nejpozději před první zálohou. Silniční daň platíte proto, že používáte auto k podnikání bez ohledu na uplatňování výdajů na cestovné. Více informací k silniční dani zde: http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #31 kdy: Březen 13, 2017 »

A jak je to prosím se situací, kdy bych používala ne vlastní auto, ale soukromé auto mých rodičů?Lze je případně používat pro podnikání?Musím je přihlašovat k silniční dani?Mohu dávat případně do výdajů náklady na benzín?

Pokud budete používat auto svých rodičů, tak bude platit silniční daň rodič, který je zapsán v technickém průkazu vozidla. V případě bezplatné výpůjčky budete moci uplatnit do výdajů náhradu za spotřebované pohonné hmoty. V případě nájmu si budete moci uplatňovat prokázané výdaje na benzín, nebo můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu. Pročtěte odstavec Pronájem auta od blízké osoby zde:
http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php   

IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #32 kdy: Březen 13, 2017 »

Do jakého oboru činnosti spadá výroba dřevěných hraček(dřevěné meče), dočetla jsem se, že mezi výrobu ze dřeva a z proutí to nespadá.

Výroba dřevěných hraček spadá pod kód 32.40 Výroba her a hraček. Tady je odkaz:
http://www.nace.cz/nace/16-29-vyroba-ostatnich-drevenych-a-prib-vyrobku-krome-nabytku/

CZ NACE 32 má zahájit EET ve 4. fázi od 1. 6. 2018
http://www.etrzby.cz/cs/odkdy-evidovat-trzby
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #33 kdy: Březen 14, 2017 »

Výroba dřevěných hraček spadá pod kód 32.40 Výroba her a hraček. Tady je odkaz:
http://www.nace.cz/nace/16-29-vyroba-ostatnich-drevenych-a-prib-vyrobku-krome-nabytku/

CZ NACE 32 má zahájit EET ve 4. fázi od 1. 6. 2018
http://www.etrzby.cz/cs/odkdy-evidovat-trzby
děkuji, už jsem z toho všeho úplně nešťastná a zmatená.V seznamu oborů činností, které mám vyplňovat na ŽÚ jsou úplně jiná čísla a jiné popisy, vůbec nevím, co tam mám tedy zaškrtnout
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #34 kdy: Březen 14, 2017 »

děkuji, už jsem z toho všeho úplně nešťastná a zmatená.V seznamu oborů činností, které mám vyplňovat na ŽÚ jsou úplně jiná čísla a jiné popisy, vůbec nevím, co tam mám tedy zaškrtnout

Výrobu dřevěných hraček bych zahrnula do oboru č. 38. Výroba, opravy a údržba sportovních potřeb, her, hraček a dětských kočárků.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #35 kdy: Březen 17, 2017 »

Výrobu dřevěných hraček bych zahrnula do oboru č. 38. Výroba, opravy a údržba sportovních potřeb, her, hraček a dětských kočárků.
Dobrý den paní Zdeno, byla jsem vyřizivat živnostenský list a mám ho vyřízen ten stejný den na počkání.Ale jsem zcela zmatena, protože paní na ŽÚ mi říkala, že se na FÚ musím zaregistrovat ode dne vydání živnostenského listu do 1 měsíce.Nevím co tedy platí, zda do 15 dnů od zahájení činnosti(tzn. prvního prodeje) nebo jak to říkala ta paní.
Dále jsem zatrhla výrobní činnosti 11,12,38,41 a plus velkoobchod a maloobchod(kvůli nákupu zboží z minoritní činnost) a ta paní mi tvrdila, že jakmile mám na živnostenském listu uvedeno maloobchod, musím mít EET. Tak teď nevím, měla jsem to tam uvádět nebo ne?
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #36 kdy: Březen 17, 2017 »

Dobrý den paní Zdeno, byla jsem vyřizivat živnostenský list a mám ho vyřízen ten stejný den na počkání.Ale jsem zcela zmatena, protože paní na ŽÚ mi říkala, že se na FÚ musím zaregistrovat ode dne vydání živnostenského listu do 1 měsíce.Nevím co tedy platí, zda do 15 dnů od zahájení činnosti(tzn. prvního prodeje) nebo jak to říkala ta paní.
Dále jsem zatrhla výrobní činnosti 11,12,38,41 a plus velkoobchod a maloobchod(kvůli nákupu zboží z minoritní činnost) a ta paní mi tvrdila, že jakmile mám na živnostenském listu uvedeno maloobchod, musím mít EET. Tak teď nevím, měla jsem to tam uvádět nebo ne?
Pátrala jsem a ještě jsem našla toto:


Podnikatel, který obdrží povolení nebo oprávnění k podnikatelské činnostinebo začne provozovat jinou samostatnou výdělečnou činnost, je povinen do 30 dnů podat přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně (finančnímu úřadu). Tato lhůta začne běžet následující den po dni právní účinnosti povolení nebo oprávnění k podnikatelské činnosti nebo po dni, kdy začne provozovat jinou samostatnou výdělečnou činnost. Pro účely tohoto zákona se rozumí dnem právní účinnosti den, kdy je podnikatel podle příslušných předpisů oprávněn začít vykonávat podnikatelskou činnost.

 Tak teď již tomu vůbec nerozumím
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #37 kdy: Březen 17, 2017 »

Pátrala jsem a ještě jsem našla toto:


Podnikatel, který obdrží povolení nebo oprávnění k podnikatelské činnostinebo začne provozovat jinou samostatnou výdělečnou činnost, je povinen do 30 dnů podat přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně (finančnímu úřadu). Tato lhůta začne běžet následující den po dni právní účinnosti povolení nebo oprávnění k podnikatelské činnosti nebo po dni, kdy začne provozovat jinou samostatnou výdělečnou činnost. Pro účely tohoto zákona se rozumí dnem právní účinnosti den, kdy je podnikatel podle příslušných předpisů oprávněn začít vykonávat podnikatelskou činnost.
a ještě:
Za zahájení výdělečné činnosti se považuje okamžik, kdy se činnost začne provozovat s cílem "mít příjem" (tj. objednávky, fakturace, uzavření smlouvy apod.).
Tak to vypadá, že jestliže teď nakoupím nějaké zboží-už je to zahájení činnosti?A musím se přihlašovat na úřady?

 Tak teď již tomu vůbec nerozumím
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #38 kdy: Březen 17, 2017 »

Dobrý den. Kdo myslíte, že bude mít přesnější informace k registrační povinnosti, paní na ŽÚ, nebo finanční správa? Platí to, co je uvedeno v § 39 zákona o daních z příjmů. Podrobnější informace zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/danovy-system-cr/postup-v-danovem-rizeni/registrace-zahajeni-podnikani
Registrace do 30 dnů po získání povolení už neplatí (nevím, jak dloho, tuším cca 2 roky), našla jste informace staršího data.

Jestli chcete prodávat cizí zboží, tak byste měla mít živnostenské oprávnění na maloobchod a velkoobchod. Každý, kdo má na ŽL tento obor činnosti, nemusí mít EET. Vždyť tu činnost vůbec nemusí provozovat. Vy si hlídejte, abyste prodávala především vlastní výrobky a abyste se při prodeji cizích výrobků vešla do tzv. minoritní činnosti. 
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #39 kdy: Březen 17, 2017 »

Dobrý den. Kdo myslíte, že bude mít přesnější informace k registrační povinnosti, paní na ŽÚ, nebo finanční správa? Platí to, co je uvedeno v § 39 zákona o daních z příjmů. Podrobnější informace zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/danovy-system-cr/postup-v-danovem-rizeni/registrace-zahajeni-podnikani
Registrace do 30 dnů po získání povolení už neplatí (nevím, jak dloho, tuším cca 2 roky), našla jste informace staršího data.

Jestli chcete prodávat cizí zboží, tak byste měla mít živnostenské oprávnění na maloobchod a velkoobchod. Každý, kdo má na ŽL tento obor činnosti, nemusí mít EET. Vždyť tu činnost vůbec nemusí provozovat. Vy si hlídejte, abyste prodávala především vlastní výrobky a abyste se při prodeji cizích výrobků vešla do tzv. minoritní činnosti.
Děkuji moc, omlouvám se za stálé dotazy, máte pravdu,paní na ŽÚ má asi nějaké zkreslené informace(i když o termínech příhlášení se na úřady by měla vědět), je to těžké, všude se člověk dozví něco jiného a pak v tom neznalý, má zmatek.Četla sjem si odkaz z Finanční správy a mělo by to tedy být , jak říkáte správně.I když mě zarazil bod:) započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti. Doufám, že se tím tedy nerozumí např. datum nákupu nějaké zboží(po získání ŽL, ale ještě před zahájením činnosti).Mohu tedy bez obav nyní po získání IČ něco nakoupit, aniž to bude bráno jako zahájení činnosti?Budou to pro mě pouze zřizovací výdaje, jak jsem pochopila, snad správně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #40 kdy: Březen 17, 2017 »

Pouhý nákup nějakých předmětů se podle mého názoru nepovažuje za zahájení činnosti. V okamžiku nákupu ještě není zřejmé, že se jedná o zboží, které bude zdrojem příjmů ze samostatné výdělečné činnosti. Nákup mohl být určen pro osobní spotřebu, nebo jako dárky pro příbuzné a známé.

Nákupy, uskutečněné před zahájením činnosti, můžete uplatnit podle § 5 odst. 7 zákona o daních z příjmů:
U poplatníka s příjmy podle § 7 a 9 se přihlédne i k zásobám pořízeným v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž zahájil činnost. Totéž platí obdobně i pro jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti.

Vím, že je to těžké, ale pokud chcete naprosto přesné informace, tak se raději obraťte na daňového poradce, než na anonymní diskusní fórum.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #41 kdy: Březen 20, 2017 »

Pouhý nákup nějakých předmětů se podle mého názoru nepovažuje za zahájení činnosti. V okamžiku nákupu ještě není zřejmé, že se jedná o zboží, které bude zdrojem příjmů ze samostatné výdělečné činnosti. Nákup mohl být určen pro osobní spotřebu, nebo jako dárky pro příbuzné a známé.

Nákupy, uskutečněné před zahájením činnosti, můžete uplatnit podle § 5 odst. 7 zákona o daních z příjmů:
U poplatníka s příjmy podle § 7 a 9 se přihlédne i k zásobám pořízeným v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž zahájil činnost. Totéž platí obdobně i pro jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti.

Vím, že je to těžké, ale pokud chcete naprosto přesné informace, tak se raději obraťte na daňového poradce, než na anonymní diskusní fórum.
Díky za odpovědi, jen mám strach, abych neudělala někde chybu a a nedostala nějakou šílenou pokutu. Takže mohu bez obav nyní něco nakoupit a na FÚ,ZP,ČSSZ e přihlásit až začátkem dubna,kdy skutečně poprve někam vyjedu?Všechny výdaje před tímto termínem tedy dám do zřizovacích výdajů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #42 kdy: Březen 20, 2017 »

Podle mého názoru můžete nyní bez obav něco nakoupit, nebo i vyrobit. Vždyť v okamžiku výroby může být předmět určen pro osobní spotřebu, nebo jako dárek. ZP ani ČSSZ nezkoumají, zda jste něco nakupovala či vyráběla před tím, než jste se přihlásila jako OSVČ.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #43 kdy: Březen 23, 2017 »

Podle mého názoru můžete nyní bez obav něco nakoupit, nebo i vyrobit. Vždyť v okamžiku výroby může být předmět určen pro osobní spotřebu, nebo jako dárek. ZP ani ČSSZ nezkoumají, zda jste něco nakupovala či vyráběla před tím, než jste se přihlásila jako OSVČ.
Ještě mě napadlo k té minoritní činnosti.Jestliže budu mít vlastně výrobu z více oborů činností(tj, výroba ze dřeva, výroba hraček, výroba textilií), sčítá se to vlastně dohromady pro posouzení hlavní činnosti?Myslím to tak , že součet všech vyrobených věcí z různých výrobních oborů musí převyšovat tu polovinu maloobchodu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #44 kdy: Březen 23, 2017 »

Součet příjmů v hotovosti (kartou, šekem, směnkou) za prodej nakoupeného zboží může tvořit maximálně 49% z celkových příjmů v hotovosti a zároveň nesmí být vyšší než 175 tis. Kč.

Součet příjmů v hotovosti (kartou, šekem, směnkou) za prodej vlastních výrobků všech oborů činnosti musí činit alespoň 51% z celkových příjmů v hotovosti.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4