Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4

Autor Téma: EET a začátek podnikání  (Přečteno 13413 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #15 kdy: Únor 28, 2017 »

Na dokladu o prodeji by mělo být uvedeno IČO, takže budete moci zahájit prodej až po jeho přidělení, tj. asi do týdne. I proto by možná bylo lepší, kdybyste si vyřídila živnostenské oprávnění v předstihu. Určitě nebudete hned na začátku podnikání plátcem DPH, takže nebudete muset uvádět na doklady své DIČ.

Podle ustanovení § 12/3 zákona o evidenci tržeb nemusíte evidovat tržby uskutečněné do přidělení DIČ a během 10 dní následujících po jeho přidělení. Na FÚ se musíte registrovat do 15 dnů ode dne, kdy jste začala vykonávat činnost, nebo přijala příjem. 
http://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/chci-zacit-podnikat/jak-si-osvc-zaridi-registraci-k-danim-na-financnim/

Nevím, jak dlouho potrvá přidělení DIČ, ale myslím, že do konce dubna nebudete muset řešit EET. 
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #16 kdy: Březen 01, 2017 »

[
Dobrý den, díky moc za odpověď. Mohu tedy prodávat své zboží přímo zákazníkům v hotovosti, hned jak zahájím činnost(i v případě, že ještě nebudu mít IČO a DIČ)?A ještě jeden dotaz:dočetla jsem se, že EET při začátku podnikání nemusí být pokladna ještě 10  dnů po přidělení DIČ od FÚ, je to tak?V případě, že zahájím podnikání začátkem dubna, na FÚ se musím zaregistrovat do měsíce?Pak mi přidělí DIČ a následujících 10 dní ještě nemusím mít EET?To znamená, že teoreticky bych to do cca začátku(nebo půlky) května nemusela vůbec řešit.A pak teprve udělat ten odhad minoritní činnosti, je to tak nebo se pletu?

A ještě prosím jeden dotaz, do kterých oborů činností zařadit mou výrobu .CZ-NACE10, 12 Výroba textilií a výroba ze dřeva a proutí ?Spadá to do 4. vlny?Kyž budu mít na prodej nějaké výpěstky-bylinky, květiny a pod, to patří kam?A dekorační předměty(např ozdoby z přírod. materiálů, věnečky na hřbitov, svícny, vánoční ozdoby?Děkuji moc

IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #17 kdy: Březen 01, 2017 »

Dobrý den, díky moc za odpověď. Mohu tedy prodávat své zboží přímo zákazníkům v hotovosti, hned jak zahájím činnost(i v případě, že ještě nebudu mít IČO a DIČ)?A ještě jeden dotaz:dočetla jsem se, že EET při začátku podnikání nemusí být pokladna ještě 10  dnů po přidělení DIČ od FÚ, je to tak?V případě, že zahájím podnikání začátkem dubna, na FÚ se musím zaregistrovat do měsíce?Pak mi přidělí DIČ a následujících 10 dní ještě nemusím mít EET?To znamená, že teoreticky bych to do cca začátku(nebo půlky) května nemusela vůbec řešit.A pak teprve udělat ten odhad minoritní činnosti, je to tak nebo se pletu?
Do které činnosti NACE spadá, výroba dekoračních předmětů(ze slámy , proutí, dřeva, např. pomlázky, výrobky ze dřeva-kuchyňské, věnečky, svícny na vánoce, dále třeba výpěstky-bylinky, květiny)Je to všechno tedy do 4. fáze?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #18 kdy: Březen 01, 2017 »

Výroba textilií NACE 13 - 4. fáze od 1. 6. 2018

Zpracování dřeva NACE 16 (Zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, kromě nábytku) - 4. fáze od 1. 6. 2018

Rostlinná výroba NACE 01 - 3. fáze od 1. 3. 2018
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #19 kdy: Březen 02, 2017 »

Díky moc za rady.A zásoby, nakoupené zboží mohu mít již před zahájením podnikání(prodejem zákazníkům)?když si vyřídím ŽL v březnu, mohu již mít něco nakoupeno a nebude to považováno za zahájení podnikání?Prodávat bych chtěla až tím začátkem dubna, jak jsem psala¨.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #20 kdy: Březen 02, 2017 »

Co mám tedy na Ž Ú uvést jako datum zahájení činnosti?Nebo mohu neuvadet žádné datum,když je ještě přesně nevím?díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #21 kdy: Březen 03, 2017 »

Dobrý večer. Zásoby můžete začít nakupovat v předstihu, není to považováno za zahájení podnikání.
http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php

Datum zahájení činnosti neuvádíte v jednotném registračním formuláři neuvádíte. Uvádí se pouze datum zahájení činnosti v provozovně a tu zatím nemáte.
« Poslední změna: Březen 06, 2017 od Zdena »
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #22 kdy: Březen 06, 2017 »

Díky za odpověď.Na ŽÚ tedy vyplním jednotný registrační formulář, kde neuvedu žádné datum zahájení činnosti, žádnou provozovnu a nebudu vyplňovat ani přihlášení Na FÚ,zdr. poj a ČSSZ.Snad jsem to tak dobře pochopila a neudělám nějakou chybu.Kdyby mě ještě něco napadlo, mohu se na vás zase obrátit?Jsem velmi  ráda za tyto rady.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #23 kdy: Březen 06, 2017 »

Díky za odpověď.Na ŽÚ tedy vyplním jednotný registrační formulář, kde neuvedu žádné datum zahájení činnosti, žádnou provozovnu a nebudu vyplňovat ani přihlášení Na FÚ,zdr. poj a ČSSZ.Snad jsem to tak dobře pochopila a neudělám nějakou chybu.Kdyby mě ještě něco napadlo, mohu se na vás zase obrátit?Jsem velmi  ráda za tyto rady.
Ještě mě napadlo-prodej na stánku-stánek se jako provozovna nepovažuje?Nemusím to tedy hlásit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #24 kdy: Březen 06, 2017 »

Přihlášení na FÚ můžete podle mého názoru provést prostřednictvím živnostenského úřadu, ať nemusíte běžet na FÚ zvlášť. Když uvedete do přihlášky na FÚ datum zahájení podnikání 1. 4. 2017 a ve skutečnosti začnete podnikat později, tak to určitě nebude nikdo zkoumat. Hlídejte si hlavně ZP a ČSSZ a přihlaste se až při faktickém zahájení činnosti, abyste zbytečně neplatila pojistné, kdybyste začala podnikat například až v květnu. 

Prodejní stánek je mobilní (přemístitelná) provozovna. Na mobilní provozovny se nevztahuje oznamovací povinnost (§ 17/3 živnostenského zákona). Provozovnu byste oznamovala pouze v případě, že byste si umístila stánek na jedno místo na dobu delší než 3 měsíce.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #25 kdy: Březen 07, 2017 »

Ano,díky za vysvětlení, už to chápu, jak je to s provozovnou. Přihlášení na FÚ bych raději také co nejvíce oddálila a přihlásila se do  těch 15 dnů(kalendářních?) až od data, jak začnu prodávat.Pokud to tak jde a nemusím se tedy přihlašovat hned.Musím také ještě faktické zahájení činnosti potom ještě oznamovat na ŽÚ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #26 kdy: Březen 07, 2017 »

Na finančním úřadě se musíte zaregistrovat do 15 kalendářních dnů ode dne, kdy jste začala vykonávat činnost, nebo přijala příjem ze samostatné činnosti. Nemusíte se tedy přihlašovat hned. Pokud budete používat k výdělečné činnosti automobil, tak se přihlaste i k silniční dani.

Faktické zahájení činnosti na ŽÚ neoznamujete.
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #27 kdy: Březen 13, 2017 »

Díky moc. K silniční dani se musím přihlásit hned, i přesto, že bych autem sice jezdila, ale nedávala výdaje na cestovné do nákladů?Mohu se přihlásit případně k silniční dani i později, podle situace?
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #28 kdy: Březen 13, 2017 »

Díky moc. K silniční dani se musím přihlásit hned, i přesto, že bych autem sice jezdila, ale nedávala výdaje na cestovné do nákladů?Mohu se přihlásit případně k silniční dani i později, podle situace?
A jak je to prosím se situací, kdy bych používala ne vlastní auto, ale soukromé auto mých rodičů?Lze je případně používat pro podnikání?Musím je přihlašovat k silniční dani?Mohu dávat případně do výdajů náklady na benzín?
IP zaznamenána

marta

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 62
Re:EET a začátek podnikání
« Odpověď #29 kdy: Březen 13, 2017 »

A jak je to prosím se situací, kdy bych používala ne vlastní auto, ale soukromé auto mých rodičů?Lze je případně používat pro podnikání?Musím je přihlašovat k silniční dani?Mohu dávat případně do výdajů náklady na benzín?
Do jakého oboru činnosti spadá výroba dřevěných hraček(dřevěné meče), dočetla jsem se, že mezi výrobu ze dřeva a z proutí to nespadá.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4