Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta  (Přečteno 5199 krát)

cumacicinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobrý den, mám dotaz, v roce 2008 jsem začala podnikat. Nejsem plátce DPH. V roce 2012 jsem koupila auto pro účely podnikání, v roce 2012 jsem uplatnila odpis. V roce 2013 jsem živnost přerušila, auto tedy není zcela odepsáno a není ještě převedeno na soukromou osobu. Auto chci nyní prodat. Jak postupovat? Převézt do osobního vlastnictví? Budu platit daň? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2017 »

Dobrý den. Auto můžete vyřadit z obchodního majetku do osobního užívání, stačí zápis na kartě majetku. V daňovém přiznání za rok 2017 uvedete příjem z prodeje auta, bude to ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Proti příjmu si můžete uplatnit jako výdaj zůstatkovou cenu auta, výdaje na opravy auta, které jste prokazatelně vynaložila v období mezi vyřazením auta z obchodního majetku a prodejem, a dále případné výdaje spojené s prodejem auta, např. provize autobazaru. Výdaje lze uplatnit pouze do výše příjmu.
IP zaznamenána

cumacicinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #2 kdy: Leden 09, 2017 »

Moc děkuji  :)
IP zaznamenána

cumacicinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #3 kdy: Leden 10, 2017 »

Dobrý den, mohu mít ještě jeden dotaz, když auto budu prodávat, je třeba ze mě jako IČ přepsat na rodné číslo - jméno, a pak na dalšího majitele, nebo jde rovnou auto přepsat z IČ na nového majitele? I z důvodu daňové evidence, děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #4 kdy: Leden 10, 2017 »

Můžete rovnou přepsat na nového majitele. U fyzické osoby je jedno, zda má v technickém průkazu zapsané IČ, nebo RČ, stále je to jedna a ta samá osoba.
IP zaznamenána

cumacicinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #5 kdy: Leden 10, 2017 »

Díky moc, mějte se hezky
IP zaznamenána

cumacicinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #6 kdy: Leden 25, 2017 »

Dobrý den,
prosím ještě o poslední radu, a to když auto bylo prodáno 15.ledna 2017, kdy mám podat daňové přiznání a jaké? děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #7 kdy: Leden 25, 2017 »

Dobrý večer. Příjem jste měla v roce 2017, takže jej uvedete v přiznání k dani z příjmů za rok 2017, které se bude podávat až v roce 2018. Pokud nebudete mít v roce 2017 jiné příjmy (jste například na rodičovské dovolené nebo v důchodu) a auto jste prodala za cenu do 15 tis. Kč, tak nemusíte podávat přiznání.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #8 kdy: Leden 26, 2017 »

Dobrý večer, rozumím tomu dobře, když bylo v 2015 koupeno do majetku OSVČ auto, v roce 2016 uplatněna  už jen  1/2 odpisu, a auto vyřazeno z majetku do osobního vlastnictví, a v prosinci 2016 bylo auto prodáno, mohu jako výdaj k příjmu z prodeje uplatnit zůstatkovou cenu -tzn 1/2 odpisu z 2016 + odpisy za 2017-2019? Děkuji moc za rady a odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #9 kdy: Leden 26, 2017 »

Ano. Já bych tak postupovala:-)
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #10 kdy: Leden 26, 2017 »

Děkuji Vám paní Zdeno za rychlou a velmi pozitivní odpověď, a kde k tomu najdu "posvěcení" v zákoně, pročíst asi § 10, což?  8) 
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #11 kdy: Leden 26, 2017 »

Ano. § 10/5 ZDP: "Jde-li o hmotný majetek odpisovaný podle § 26 a následujících, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo sloužil k nájmu, je výdajem zůstatková cena podle § 29 odst. 2."
Pokud v době mezi vyřazením z OM a prodejem prokazatelně vynaložil výdaje na opravy a údržbu auta, nebo měl nějaké výdaje spojené s prodjem, tak je také může uplatnit.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #12 kdy: Leden 27, 2017 »

Dobrý den, moc děkuji za ucelené informace.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
Re:Přerušení živnosti - neplátce DPH - prodej auta
« Odpověď #13 kdy: Únor 02, 2017 »

Přerušení živnosti je popsáno také na http://www.jakpodnikat.cz/preruseni-zivnosti.php
IP zaznamenána
Stran: [1]