Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přenesená daňová povinnost  (Přečteno 943 krát)

rehurekz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
Přenesená daňová povinnost
« kdy: Srpen 31, 2016 »

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu.
OSVČ, plátce DPH, vede DE, má živnost na Vodoinstalatérství, topenářství.
Dotaz:
V jaké sazbě DPH bude fakturovat za svoji práci?
   Moje mínění:
1) za instalatérské a topenářské práce pro plátce DPH = režim přenesené DP v základní sazbě  
     21%,
2)  za instalatérské a topenářské práce pro neplátce DPH = ve snížené sazbě 15%,

3) za dodání zboží (např. prodej sprchového koutu) pro plátce DPH = sazba 21%
4) za dodání zboží (např. prodej sprchového koutu) pro neplátce DPH = sazba 21%.

Je to tak správně?

A bude mít ještě povinnost podávat kromě daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení také \"Výpis z evidence pro účely DPH\" nebo něco dalšího? Dočetl jsem se, že v některých případech přestala povinnost podávat \"Výpis z evidence pro účely DPH\" platit. Prosím o radu koho se to tedy týká.
 
Děkuji Zdeněk
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14631
Přenesená daňová povinnost
« Odpověď #1 kdy: Srpen 31, 2016 »

Dobrý den, moje mínění:

1) pro plátce DPH = režim přenesené DP. Sazbu neuvádíte, objednatel si ji určí sám (ví, na jaké stavbě byly práce provedeny, a odpovídá za správnost vypočtené daně). Podle § 29/3 ZDPH nemusí Vámi vystavený doklad obsahovat sazbu daně a výši daně. Musí obsahovat formulku: daň odvede zákazník.

2) pro neplátce DPH = fakturujete s DPH. Sazbu musíte určit podle stavby, na které pracujete. Například práce na dokončené stavbě pro bydlení nebo pro sociální bydlení = 15%, práce při výstavbě stavby pro sociální bydlení = 15%. Upraveno v § 48 - 49 zákona o DPH:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235

3) sazba 21%

4) sazba 21%

Výpis z evidence pro účely DPH se už nepodává. Údaje z původně samostatného formuláře Výpis z evidence pro účely DPH se od roku 2016 uvádějí v kontrolním hlášení. Informace zde:
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-pridane-hodnoty/kontrolni-hlaseni-DPH
IP zaznamenána

Hnedoocka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Přenesená daňová povinnost
« Odpověď #2 kdy: Duben 07, 2018 »

Dobrý den, mám dotaz, jak je  to s přenesenou daňovou povinností, či se sníženou daní 15%. Manžel jako OSVČ, dobrovolný plátce DPH má zákazníka, co ho nutí do toho, aby mu vystavil na svoje práce a dodaný materiál 15% nebo dokonce přenesenou daň..tedy 0%.Snažila jsem se to nastudovat v zákonech, ale hlava se mi už z toho točí, nechápu to. Poskytujeme materiál elektro(elektronický) pro inteligentní řízení rodinných domů, případně firemních a výrobních hal. Dále se tyto jednotky naprogramovávají. Takovou činnost jsem nikde v zákoně uvedenou nenašla. Sníženou 15% daň chápu u rodinných domů, bytů, co splňují parametry sociálního bydlení. Odběratel nám nechce zaplatit, prý všechny firmy ve stavebníctví, co pro ně dělají to mají s přenesenou, či 15% daní. Tak to tak vyžadují i po nás. Lze to tedy napsat do faktury jako např. elektro práce... a dát přenesenou daň? My nemáme živnostenské povolení na elektro-silnoproud rozvody v domech, jen  slaboproud, tedy konkrétně máme živnost na Montáž, instalace,výroba, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení, k tomu kupujeme a prodáme materiál . Budu moc ráda, pokud mi někdo poradí, jak to vysvětlit, či jak to udělat správně. MOC děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14631
Re:Přenesená daňová povinnost
« Odpověď #3 kdy: Duben 08, 2018 »

Dobrý den. Jestliže pouze dodáváte materiál (bez zabudování), tak nemůžete účtovat sníženou sazbu 15%.

Možná byte mohli účtovat v režimu přenesení daňové povinnosti. Zkuste pročíst přílohu č. 6 k zákonu o DPH:
Seznam dodání zboží nebo poskytnutí služeb, při nichž se použije režim přenesení daňové povinnosti, stanoví-li tak vláda nařízením
3. Dodání zařízení s integrovanými obvody, jako jsou mikroprocesory a centrální procesorové jednotky, ve stavu před zabudováním do výrobků pro konečné uživatele.

IP zaznamenána
Stran: [1]