Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Registrace DPH  (Přečteno 1145 krát)

Michal_H

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Registrace DPH
« kdy: Srpen 29, 2016 »

Dobrý den,

nejsem plátce DPH, jen identifikovaná osoba. Mám zákazníky jak z ČR tak Rakouska. Jedná se o opravy čalouněného nábytku. Z Rakouska mám jak soukromé osoby tak i firmy (plátci DPH). Rakouským firmám (plátci DPH) uvádím na fakturu větu: Daň je povinen odvést příjemce služby na základě § 9/1 českého zákona o DPH.

Pokud se překročí obrat 1.000.000 Kč za posledních 12kalendářních měsíců, měl bych se stát plátcem DPH. Na jakpodnikat.cz jsem našel, že ?Poskytujeme-li služby osobám povinným k DPH, které mají sídlo mimo ČR, třeba v EU, je místo plnění mimo tuzemsko a poskytnutá plnění se také nezahrnují do obratu?.

Můj dotaz zní, že když opravím čalouněný nábytek rakouské firmě (plátce DPH, firma má DIČ, nebo-li UID Nr. v Rakousku), nezahrnují se tedy tyto příjmy do tohoto obratu 1.000.000 CZK? Např. pokud budu mít obrat za posledních 12měs. 1.200.000 Kč, ale z toho 400.000 Kč je právě na rakouské firmy plátce DPH, je můj rozhodný obrat tedy jen 800.000 Kč a nemusím se hlásit k DPH?

Pokud tomu tak je, jak se tváří finanční úřad, když podám daňové přiznání (daň z příjmu) a obrat je vyšší než 1mil. a já se nenahlásil k plátcovství? Použije fú třeba informace ze souhrnných hlášení?

Děkuji za info a přeji pěkný den!

Michal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14635
Registrace DPH
« Odpověď #1 kdy: Srpen 29, 2016 »

Úplaty za uskutečněná plnění, která nemají místo plnění v tuzemsku, se nepočítají do obratu pro povinné plátcovství. Pokud opravujete čalouněný nábytek (předpokládám, že se jedná o volně stojící nábytek) a fakturujete rakouským firmám, pak úplaty za tyto služby nezahrnujete do obratu, pro účely registrace k DPH budete tedy mít obrat 800 tis. Kč.
Věřím, že FÚ využije informace ze souhrnných hlášení.
IP zaznamenána

Michal_H

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Registrace DPH
« Odpověď #2 kdy: Srpen 30, 2016 »

Dobrý den paní Zdeno,

děkuji za odpověď. Ano, jedná se o volně stojící nábytek (např. sedačka, křeslo, kancelářská židle atd.). Opravy probíhají v dílně v ČR.

Jinak se omlouvám, že jsem tolikrát vložil a založil téma, ale pořád mi to ukazovalo chybu a já nikde neviděl, že to je založené, proto jsem to zkoušel, kde by mohla být chyba... dnes vidím, že se to včera vždy přidalo. Velice se tedy omlouvám, nebyl to úmysl.

Ještě jednou děkuji a přeji Vám pěkný den!

S pozdravem

Michal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14635
Registrace DPH
« Odpověď #3 kdy: Srpen 30, 2016 »

Dobrý den, pane Michale.

Poskytujete služby práce na movité věci.

Jestliže poskytnete tuto službu rakouské osobě povinné k dani (podnikateli, plátci či neplátci), tak se místo plnění přesouvá do Rakouska podle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH.  Je jedno, ve které zemi probíhá oprava. Tato plnění se nepočítají do obratu pro povinné plátcovství.

Pokud opravujete nábytek osobám nepovinným k dani (běžným občanům), pak je důležité, kde proběhne oprava. Pokud v ČR, tak je místo plnění v tuzemsku a příjmy se započítávají do obratu. Pokud byste prováděl opravy v Rakousku, tak by bylo místem plnění Rakousko (§ 10g zákona o DPH). Uskutečněná plnění by se Vám sice nepočítala do obratu, ale možná by Vám vznikla povinnost registrovat se k DPH v Rakousku.

Vložená témata nevadí, nemusíte se omlouvat. Také se mi občas stane, že mi to hlásí chybu a nevidím svůj příspěvek:-)
IP zaznamenána

Michal_H

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Registrace DPH
« Odpověď #4 kdy: Srpen 30, 2016 »

Dobrý večer paní Zdenko,

moc děkuji za přesné výklady. Teď je mi to jasné :).

Přeji Vám pěkný zbytek večera!

Michal
IP zaznamenána
Stran: [1]