Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Tuzemský neplátce pro zahr. plátce  (Přečteno 819 krát)

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Tuzemský neplátce pro zahr. plátce
« kdy: Srpen 15, 2016 »

Dobrý den,
tuzemský neplátce poskytne službu /tlumočení/ rakouskému plátci na území ČR. Hodnota faktury bude cca Kč 3000,-.
Stane se identifikovanou osobou?

Pokud by tlumočil zahraničnímu neplátci, pak vystaví klasický doklad jako tuzemskému klientovi, tzn. bez DPH:

Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14510
Tuzemský neplátce pro zahr. plátce
« Odpověď #1 kdy: Srpen 15, 2016 »

Dobrý den, tlumočník se stane identifikovanou osobou.

Zahraniční neplátce je podnikatel, nebo soukromá osoba? Zahraničím myslíte EU, nebo třetí země?
IP zaznamenána

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Tuzemský neplátce pro zahr. plátce
« Odpověď #2 kdy: Srpen 16, 2016 »

1/ jedná se o EU,
 2/ zahr. klient by byl soukr. osoba. Pokud by to byl podnikatel z EU a neplátce, tak platí totéž - tzn. tlumočník se stane identif. osobou?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14510
Tuzemský neplátce pro zahr. plátce
« Odpověď #3 kdy: Srpen 16, 2016 »

Pokud budete tlumočit pro soukromou osobu z EU (a je jedno, ve které zemi budete tlumočit), nebo pro jakoukoliv osobu ze třetí země, tak se nestáváte identifikovanou osobou. Vystavíte klasický doklad jako tuzemskému klientovi a to i v případě, že už jste identifikovaná osoba.

Pokud budete tlumočit pro podnikatele z EU, který není plátcem, tak byste se správně měli stát identifikovanou osobou a klient by se měl ve své zemi také zaregistrovat k DPH. Je otázkou, zda tak učiní:-) Fakturace bez DPH. Pokud budete mít klientovo DIČ, tak odešlšte souhrnné hlášení, pokud ne, tak nic:-)
IP zaznamenána

ema1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Tuzemský neplátce pro zahr. plátce
« Odpověď #4 kdy: Srpen 16, 2016 »

Paní Zdeno, moc děkuji.

Ještě dotaz: zaregistrovat se musí do 15 dnů od poskytnutí služby, je to mimořádná situace, nikdy zahr. klienta neměl, v dalším období tuto službu poskytovat nebude, tzn. že nebude ani podávat souhr.hlášení. Kdy může tuto registraci zrušit?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14510
Tuzemský neplátce pro zahr. plátce
« Odpověď #5 kdy: Srpen 16, 2016 »

Registraci může zrušit za půl roku. Přesné podmínky najdete v § 107a ZDPH
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235
IP zaznamenána
Stran: [1]