Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výdaje na rekonstrukci nemovitosti  (Přečteno 3738 krát)

Kačka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Výdaje na rekonstrukci nemovitosti
« kdy: Duben 28, 2016 »

Dobrý dne,
chtěla bych se zeptat, zda lze uplatňovat výdaje na rekonstrukci domu z roku 2015 v roce 2016. Podrobněji: v roce 2015 probíhala rekonstrukce domu a v březnu 2016 jsem se rozhodla, že jeden byt budu pronajímat. Mohu si uplatnit v roce 2016 výdaje z roku 2015 jako je to u podnikání. A pokud ano, poradíte i v jakém § bych to našla.

Moc děkuji.
Kačka
IP zaznamenána

martinarie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Výdaje na rekonstrukci nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: Květen 01, 2016 »

Důležité je rozlišit, co při rekonstrukci domu byla oprava a co technické zhodnocení. Pokud šlo o opravu, tak si náklad z 2015 nemůžete uplatnit ve 2016. Pokud šlo o technické zhodnocení, pak vstoupilo do ceny domu a do nákladů si ho dáte v rámci odpisů domu.
IP zaznamenána

janostrov2008

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Re:Výdaje na rekonstrukci nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: Únor 20, 2018 »

Dobrý den,
potřebuji poradit. V loňském roce jsem koupil dům. Nebydlel jsem v něm. Letos by jsem ho chtěl prodat zhruba o 500 tis. dráž než byla cena pořízení.
Pokud ho letos prodám budu muset a příštím roce podat daňové přiznání na zisk 500 tis., ale chtěl jsem se zeptat zda mohu uplatnit náklady, které jsem do domu vynaložil, výměnu kotle ve výši 60 tis. korun a výměnu plotu ve výši 150 tis. korun. Tedy snížit zisk o 210 tis. korun.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Výdaje na rekonstrukci nemovitosti
« Odpověď #3 kdy: Únor 20, 2018 »

Dobrý den. Podle ustanovení § 10 odst. 5 zákona o daních z příjmů můžete uplatnit jako výdaj cenu, za kterou jste dům nabyl a dále částky, které jste prokazatelně vynaložil na technické zhodnocení, opravu a údržbu domu. Můžete tedy snížit zisk o 210 tis. Kč. Dále můžete snížit zisk o výdaje spojené s prodejem, pokud nějaké vynaložíte (např. platba právníkovi za sepsání smlouvy, platba realitní společnosti atd.).
IP zaznamenána
Stran: [1]