Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPP + Volná živnost + Student + STIPENDIUM - DANOVÉ PŘIZNÁNÍ  (Přečteno 5348 krát)

TomasLansky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Dobrý den,
měl bych dvě otázky.

Jsem studen a mám volnou živnost, moje přijmy z \"podnikání\" nedosáhnou na hranici, abych musel platit ZP a SP.

1. V létě jsem měl brigádu na DPP, nechal jsem si to zdanit 15%. Musím to uvádět do daňového přiznání?

2. Dostal jsem nabídku od firmy motivační příspěvek 300,-Kč/měs a stipendium až 2000,-Kč/měs. Musím to někde evidovat? Četl jsem, že stipendium je od daně osvobozeno a nikde se uvádět nemusí, ale motivační příspěvek si myslím, že ano.

Děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

1. Pokud bylo zdaněno srážkovou daní, tak do přiznání neuvádíte.

2. Motivační příspěvek (podle § 24/2/zu) zák. o daních z příjmů) zahrnuje stipendium, příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání ve vzdělávacích zařízeních související s budoucím výkonem profese, jízdné v prostředcích hromadné dopravy do místa vzdělávání a na pořízení osobních ochranných prostředků a pomůcek poskytovaných nad rámec zvláštních právních předpisů.

Podnikové stipendium v podobě motivačního příspěvků je zdanitelným příjmem, není tedy osvobozeno. U budoucího zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení k dani.
IP zaznamenána

TomasLansky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Děkuji za odpověď. U té DPP se nijak neliší výše příjmu? Měl jsem cca 15tis za dva měsíce. Nepodepisoval jsem ani Prohlášení - růžový papír.

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Jestliže měsíční odměna přesáhla 5.000,- Kč, tak byla zdaněna zálohovou daní bez ohledu na podpis prohlášení. Tyto příjmy se uvádějí v daňovém přiznání. Vyžádejte si od zaměstnavatele potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách a přiložte je k přiznání.
IP zaznamenána

TomasLansky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Stačí tedy přiložit a již nikde nevyplňovat? Ještě můj poslední dotaz: do přiznání se musí dávat i když např. dám železo do sběru a dostanu na to daňový doklad?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Vyplňuje se do řádků 31 až 36a, sražená záloha do ř. 84.
Příjem za sběr surovin se neuvádí.
IP zaznamenána

TomasLansky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Dobrý den, může slevu na poplatníka uplatnit i student, který napracuje?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud má nějaké příjmy, ze kterých mu vznikne daňová povinnost, tak může.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363

Dobrý den, máme studenta, který pobírá motivační příspěvek v maximální výši, podepsal prohlášení, takže žádná daň, pak je u nás ještě zaměstnaný na DPP, z té je srážena zálohová daň, ve mzdách je veden tedy dvakrát, tento student musí podat sám DPFO, mám vystavit potvrzení o příjmech dvakrát, jednou na motivační příspěvek, jednou na DPP, nebo to mohu dát do jednoho potvrzení, nikoho tím nešidím, jen nevím... děkuji za názory.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Oba příjmy jsou zdaněné zálohovou daní, takže bych vystavila jen jedno potvrzení.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
DPP + Volná živnost + Student + STIPENDIUM - DANOVÉ PŘIZNÁNÍ
« Odpověď #10 kdy: Březen 15, 2016 »

Paní Zdeno dobrý den, moc děkuji za názor, pěkný den.
IP zaznamenána
Stran: [1]