Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zákonné pojištění aut a více majitelů  (Přečteno 2314 krát)

Kamilka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« kdy: Březen 09, 2016 »

Dobrý den paní Zdeno, prosím o radu.
Podnikatel FO, plátce DPH, vede daňovou evidenci a výdaje %. Pro platbu zákonného pojištění za auta si založil tzv.,,flotilu\", protože to je finančně výhodné. V této skupině jsou auta FO v podnikání+PO v podnikání( má i s.r.o.)+soukromá. Pojistku zaplatí FO ( do nákladů nedává, protože účtuje v % ) a vybere peníze od majitelů PO+soukromé za jednotlivá auta. Musím dát tyto příjmy jako daňově uznatelné nebo to jsou příjmy nedaňové ? Nevím si rady jak toto zaúčtovat. Prosím, pomozte. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« Odpověď #1 kdy: Březen 09, 2016 »

Dobrý večer, paní Kamilko. Jak řeší DPH? Vybírá pouze částky, které vynaložil, bez navýšení?
IP zaznamenána

Kamilka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« Odpověď #2 kdy: Březen 10, 2016 »

Ano, bez navýšení, a do přiznání k DPH jsem nic nedávala, na to jsem úplně zapomněla. V r.2014 jsem to měla poprvé. Dělala jsem přiznání narychlo a tak jsem to vůbec neúčtovala, taková byla rada jedné paní účetní. Ale nějak se mi to nezdá a tak to řešením opět na poslední chvilku a chci znát Váš názor. Zatím jste mi vždy poradila dobře, neměla jsem čas se ozvat už v r.2014.  Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2016 »

Je dobře, že vybírá částky bez navýšení.

Vidím dva možné přístupy:

a) pro účely daně z příjmů vede daňovou evidenci a v přiznání uplatní výdaje procentem z příjmů. V této evidenci bych evidovala všechny platby, týkající se pojištění, pouze na průběžných položkách. Přijaté pojistné bych nezahrnovala do příjmů pro DzP a pro účely DPH bych použila ustanovení § 36/11 ZDPH. Můžete se opřít o informaci GFŘ k uplatnění DPH u pojišťovacích činností, kterou naleznete zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/Informace_GFR_k_uplatneni_DPH_u_pojistovacich_cinnosti.pdf

b) pro účely daně z příjmů vykáže příjem podle § 7/1/c) a uplatní výdaje ve výši 40% příjmů. Nevím, kam jinam to nacpat. Podle ZDP jsou to příjmy, ke kterým je potřeba podnikatelské oprávnění, poplatník ale žádné oprávnění k pojišťovacím činnostem nemá. Podle Pokynu D-22 k § 7 odst. 7 bodu 6. se pod tento § zahrnují i příjmy z činnosti, kterou poplatník vykonává bez podnikatelského oprávnění. K těmto příjmům může uplatnit výdaje ve výši 40% (v r. 2015 max. 800 tis. Kč).
V přiznání k DPH by vykazoval poskytnuté plnění na ř. 50 a 51 (bez nároku) a musel by počítat koeficient.

Myslím, že varianta a) je podstatně jednodušší a měla by být i průchodná. Kdyby náhodou z hlediska daně z příjmů nebyla, tak bych se spolehla, že ho FÚ nebude kontrolovat, paušalisté je nezajímají.
IP zaznamenána

Kamilka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« Odpověď #4 kdy: Březen 10, 2016 »

Moc Vám děkuji za radu i rychlou odpověď. Udělám variantu a) a konečně budu klidněji spát. Děkuji.
Paní Zdeno,
nebylo by lepší nechat si pojistku napsat jako soukromá osoba ? Příjem za pojištění by nepřevýšil výdej a tím by ani nemusel dávat daňové přiznání za svou osobu, je to tak ?Byl by to asi §10 ? Celková částka pojistky je asi 34000 Kč. Jaký je Váš názor, prosím ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2016 »

Dobrý večer, nejsem si jistá, že se jedná o příjem z příležitostné činnosti podle § 10 ZDP. Pojištění poskytuje soustavně, nikoliv příležitostně. Pokud byste převedli pojištění na soukromou osobu a přiznávali jste příjem podle § 10, tak by jej stejně musel uvést do daňového přiznání. Příležitostné příjmy jsou osvobozeny jen v případě, že nepřesáhnou 30 tis. Kč ročně.
IP zaznamenána

Kamilka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
Zákonné pojištění aut a více majitelů
« Odpověď #6 kdy: Březen 10, 2016 »

Dobrý večer, moc Vám děkuji, do budoucna nevím, co je nejlepší.
IP zaznamenána
Stran: [1]