Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba  (Přečteno 5453 krát)

jola

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51

Dobrý večer paní Zdeno,
prosím o radu týkající se spolupracující osoby. Podnikatel si každý rok rozděloval příjmy a výdaje na manželku jako spolupracující osobu . Manželka je rovněž OSVČ a podává sama za sebe DAP. Za rok 2015 má podnikatel malé příjmy tudíž je zbytečné rozdělovat na manželku. Chci se zeptat musí podnikatel uvést ve svém přiznání spolupracující osobu s rozdělením příjmů a výdajů 0%. Nebo  tam žádná spolupracující osoba nebude napsána . A třeba za rok 2016 bude opět rozdělovat příjmy a výdaje na manželku. Musí se na FÚ něco hlásit,že spolupráce v roce 2015 nebyla uskutečněna.
Děkuji moc za odpověď.
Přeji hezky večer.                                                         Jarmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Únor 29, 2016 »

Dobrý večer, paní Jarmilo. Jestliže podnikatel nic nerozdělil, tak nebude v přiznání uvádět spolupracující osobu, bylo by to zbytečné. Manželka je všude nahlášená jako OSVČ, podá za sebe přiznání a přehledy, takže nemusíte nikde oznamovat ukončení, případně obnovení spolupráce.
IP zaznamenána

jola

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Únor 29, 2016 »

Paní Zdeno, děkuji za rychlou odpověď.

Zdravím.            Jarmila
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Říjen 08, 2016 »

Dobrý den, § 13 zákona o dani z příjmů, písmeno 1 b), říká, že spolupracující osobou může být i osoba, společně hospodařící s poplatníkem v jedné domácnosti.  Když se tedy manželé rozvedli, po čase s k sobě vrátili, ale nevzali se znovu, jen spolu žijí, mohou být spolupracující osoby, je tak?
Do dnes jsem si myslela, že toto lze použít jen pro manžele a členy domácnosti. Děkuji moc.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Říjen 10, 2016 »

Podle mě ano, rozhodující je, zda naplňují pojem \"Společně hospodařící domácnost\" viz http://jakpodnikat.cz/spolupracujici-osoba.php
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Říjen 10, 2016 »

Dobrý den, velice děkuji za odpověď, pěkný den.
IP zaznamenána

paaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #6 kdy: Únor 24, 2017 »

Dobrý večer, paní Jarmilo. Jestliže podnikatel nic nerozdělil, tak nebude v přiznání uvádět spolupracující osobu, bylo by to zbytečné. Manželka je všude nahlášená jako OSVČ, podá za sebe přiznání a přehledy, takže nemusíte nikde oznamovat ukončení, případně obnovení spolupráce.

Dobrý den,
zaujala mě odpověď paní Zdeny  " ... nemusíte nikde oznamovat ukončení, případně obnovení spolupráce ... ". Mám dotaz, na který mi nikdo jednoznačně neodpověděl: Manželka je OSVČ - hlavní činnost. Já jsem zaměstnaný a jsem OSVČ - vedlejší činnost, s nulovými příjmy, samiozřejmě registrovaný na FÚ, OSSZ a zdr.pojišťovně. Mohu se za rok 2016 stát spolupracující osobou, i když jsem nikde předem zvlášť neoznámil, že jí budu? Pokud je někde předepsáno, že je oznámení nutné, lze to udělat zpětně za celý rok 2016?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #7 kdy: Únor 24, 2017 »

Dobrý den, podle mého názoru můžete být v roce 2016 spolupracující osobou. Nevím, co byste měl kde oznamovat, když jste všude registrovaný jako OSVČ. Prohlédněte si přehledy o příjmech a výdajích, pozná se z nich, zda jste dosáhl příjmy vlastní činností, nebo spoluprací? Pozná se to pouze z daňového přiznání a na FÚ žádnou spolupráci nehlásíte. Hlásil byste jen v případě, že byste dosud nebyl registrován k dani z příjmů FO (např. jste dosud pouze zaměstnancem a chcete zahájit spolupráci).
IP zaznamenána

paaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #8 kdy: Únor 27, 2017 »

Dobrý den, paní Zdeno,
děkuji za odpověď, vaše vysvětlení má logiku. Já si myslím totéž, ale mate mě, že například ČSSZ mezi povinnostmi OSVČ uvádí i oznámení zahájení spolupráce - bez uvedení výjimek. Dokonce uvádí povinnost nahlášení osoby, se kterou spolupracuji. ( http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/povinnosti.htm )
Je mi jasné, že se to týká zejména osob, které OSVČ nejsou, ale při striktním výkladu by to někdo mohl vyžadovat?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #9 kdy: Únor 27, 2017 »

Dobrý den. Nevím, zda budou ČSSZ a ZP striktně vyžadovat plnění oznamovací povinnosti, zkuste se dotázat přímo u nich. Já jsem se s takovým požadavkem zatím nesetkala.

Opravuji svoji předešlou odpověď k registraci spolupracující osoby k dani z příjmů. Pokud je pouze spolupracující osobou (nemá příjmy ze samostatné činnosti), tak nemusí podávat přihlášku k registraci na FÚ.
IP zaznamenána

paaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #10 kdy: Únor 28, 2017 »

Pokud by někoho zajímalo, jestli oznamovat nebo ne, mám z první ruky (pracovnice OSSZ) jak to je:
Dle zákona jsem údajně povinný (i když jsem OSVČ a registrovaný už jsem dávno) oznámit na OSSZ začátek spolupráce s jinou OSVČ, včetně jejího jména, rodného čísla atd. ... Do 8 dnů od data, kdy spolupráce začala. Takže spolupráce za rok 2016 měla být oznámená už v lednu minulého roku.
Dle jejich metodického pokynu mohou pozdní oznámení pokutovat a je to jen na zvážení konkrétní OSSZ. Paní byla tak laskavá, že mi povolila podat oznámení zpětně za rok 2016 a slíbila, že pokutu neudělí. Upozornila mě ještě, že klíčový bude ještě postoj FU. Na jejich odpověď a na odpověď ze zdr. pojišťovny ještě čekám.
Takže všem, kdo se dostanou do podobné situace doporučuji předem se informovat, jaký k tomu vaši úředníci budou mít postoj. Anebo ještě lépe - řešit to včas  :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #11 kdy: Únor 28, 2017 »

Jaký je postoj FÚ k registraci spolupracující osoby nám napsal p. Bartoš zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=15688

Vážně nevím, z jakého důvodu by měla OSVČ oznamovat na OSSZ spolupráci, když je ze všech činností (vlastní samostatná činnost + spolupráce) pojištěna jen jednou. Ono je tam těch nesmyslů víc. Vysvětlila by nám paní z OSSZ, proč vyplňujeme Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, ve kterém už dávno neuvádíme ani příjmy, ani výdaje?
IP zaznamenána

paaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #12 kdy: Březen 02, 2017 »

Mám už odpověď i ze zdravotní pojišťovny: Je jim to jedno. Jsem u nich už jednou registrovaný a ohlášení spolupracující osoby by nemělo na nic vliv. Rozumný přístup.

Paní Zdeno, četl jsem příspěvek p.Bartoše. Jen abychom si vyjasnili pojmy. Já tam vidím 2 nezávislé úkony: "registraci k dani z příjmu" a o "oznámení o zahájení spolupráce". Příspěvek p.Bartoše se týkal pouze registrace k dani. Ale pořád postrádám oficiální info, jestli FU vyžaduje oznámení o zahájení spolupráce od již registrované OSVČ. Mohla byste se prosím pana Bartoše přeptat, jestli ho Fin.generální ředitelství odkázalo i na nějaký zákon, pokyn, ... ? Je to staré forum, už se tam nelze registrovat. Děkuji.
P.S.: O smyslu některých zákonů a nařízení by se dalo dlouze diskutovat ale nemám chuť ani sílu vést takový boj. Zvlášť, když úředníci, se kterými přicházíme do styku, za to většinou nemohou.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:rozdělení příjmů a výdajů-spolupracující osoba
« Odpověď #13 kdy: Březen 02, 2017 »

Dobrý večer. Registrační a oznamovací povinnosti jsou upraveny v § 125 - 127 daňového řádu.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-280

Toto je registrační formulář:
http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5101_20.pdf?201703022254

Oznamovací povinnost u spolupráce nikde nevidím.
IP zaznamenána
Stran: [1]