Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Příležitostný příjem  (Přečteno 13065 krát)

marty

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příležitostný příjem
« Odpověď #15 kdy: Duben 17, 2015 »

Dobrý den,
rád bych se zeptal zkušenějších, již jsem v této problematice již mnohé zapoměl. Před dvěma lety jsem si založil živnostenský list při studiu, po roce jsem jej pozastavil a nastoupil do zaměstnání na HPP. Naskytla se mne příležitost si párkrát přivydělat k zaměstnání, bylo by to nejspíše párkrát do roka nahodile, nyní v dubnu do 5000, v květnu do 10000, a na podzim například 10000. Je výhodnější podepsat DPP nebo si obnovit živnostenský list na vedlejší činnost. Jde mi samozřejmě o co nejméně práce a přijít tak o co možná nejméně peněz. Případně zda by šli vystavit tři faktury pro dva různé podnikatele jako příležitostná pomoc?
Děkuji za pomoc jak nyní postupovat
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #16 kdy: Duben 17, 2015 »

Při uzavření DPP nebudete mít žádné povinnosti. Daň 15% srazí a odvede zaměstnavatel. Při odměnách v celkové výši 25 tis. Kč to bude cca 3.750,- Kč. Z odměny do 10 tis. Kč měsíčně se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění.

Pokud si obnovíte živnost, tak budete muset podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích.
K příjmům byste si mohl uplatnit výdaje procentem z příjmů (u volné živnosti se uplatní 60%), takže nebudete zdaňovat celou přijatou částku. Kdybyste fakturoval 25 tis. Kč, tak odečtete 15 tis. Kč výdajů, ke zdanění zbyde 10 tis. Kč, z toho daň z příjmů 1.500,- Kč.  Odvedete však zdravotní pojištění cca 675,- Kč (6,75% zisku). Pokud budete podnikat od dubna do podzimu, tak nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší a nebudete muset odvádět sociální pojištění.

Jestli chcete mít co nejméně práce, tak zvolte dohody o provedení práce.

Faktury byste nevystavoval na příležitostnou pomoc, ale na činnost, kterou budete vykonávat.
IP zaznamenána

marty

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příležitostný příjem
« Odpověď #17 kdy: Duben 17, 2015 »

Dobrý večer, mockrát děkuji za odpovězení mých otázek.
Takže výhodnější je fakturovat, ale méně starostí a přemýšlení na růžovým papírem a obíháním berňáku tak lepší dohody.
Domníval jsem se, že právě daň platit nebude z důvodu přiznání příjmů od zaměstnavatele, a vyjde doplatek 0 a budu tak z cca 30tis.doplácet pouze nějakou tisicovku zdravotní pojišťovně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #18 kdy: Duben 17, 2015 »

Je možné, že v případě příjmů z podnikání nebude muset platit daň. Možná má nárok na slevy, které u zaměstnavatele nevyčerpá a uplatní si je ve svém daňovém přiznání. Toto je individuální.
IP zaznamenána

miskaraj

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Příležitostný příjem
« Odpověď #19 kdy: Březen 20, 2016 »

Dobrý den

chtěla bych se zeptat, jestli výdaj OSVČ(příležitosný výdělek_výpomoc od známého)  patří do přiznání DPFO do mezd? Pokud ne, kam tedy takový výdej zaevidovat - do výdajů?
Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Příležitostný příjem
« Odpověď #20 kdy: Březen 20, 2016 »

Pokud jste neuzavřeli pracovněprávní vztah (například dohodu o provedení práce), tak do provozní režie.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]