Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výměna kotle  (Přečteno 2230 krát)

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Výměna kotle
« kdy: Únor 22, 2016 »

Dobrý den paní Zdenko,
a) budovu, ve které podnikáme, jsme vyřadili z OM, (chtěli bychom ji prodat).
V r. 2015 jsme provedli výměnu kotle na plyn ( před vyřazeném budovy z OM byl starý kotel odepisován)
a současně jsme instalovali i krbová kamna ( vzhledem k vysokým nákladům za plyn).
Máme šanci dát nový kotel a krbová kamna do výdajů (DE).
(Za budovu platíme daň z nemovitosti-za budovu pro podnikání.)
b) Při případném prodeji bychom danili dle par. 10, a to rozdíl mezi prod. cenou a zůst. cenou (i když není v OM) + faktury za kotel a krb.kamna?
Moc děkuji za odpověď, Klára
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Výměna kotle
« Odpověď #1 kdy: Únor 22, 2016 »

Dobrý večer, paní Kláro.

Výměnu kotle a instalaci krbových kamen jste uskutečnili před vyřazením budovy z OM, nebo až po vyřazení? Výměna kotle spočívala ve výměně starého plynového kotle za nový, který měl stejné, či podobné parametry?

Při prodeji vyřazené budovy byste danili podle § 10 ZDP. Zdanili byste rozdíl mezi prodejní a zůstatkovou cenou (zůstatkovou cenu můžete uplatnit, i když už budova není v OM). Faktury za kotel a krbová kamna byste uplatnili jako další výdaj v případě, že k výměně kotle a instalaci krbových kamen došlo až po vyřazení budovy z OM. Dále byste mohli uplatnit další případné výdaje spojené s prodejem, například platby za právní služby atd.
IP zaznamenána

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Výměna kotle
« Odpověď #2 kdy: Únor 24, 2016 »

Dobrý den, paní Zdenko
děkuji za odpověď, budovu jsme vyřadili před výměnou kotle ,kotel má podobné parmetry.
Klára
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14807
Výměna kotle
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2016 »

Dobrý den,
parametry nového kotle (zda jde o opravu či o TZ nemovitosti) byste zkoumala jen v případě, že byste jej měnili ještě před vyřazením budovy z OM. Pokud jste provedli výše uvedené práce až po vyřazení nemovitosti z OM, tak si uplatníte výdaje podle § 10 odst. 5 ZDP.  Kopíruji vybraná ustanovení:
\"Jde-li o hmotný majetek odpisovaný podle § 26 a následujících, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo sloužil k nájmu, je výdajem zůstatková cena podle § 29 odst. 2.
Výdajem jsou též částky prokazatelně vynaložené na technické zhodnocení, opravu a údržbu věci, včetně dalších výdajů souvisejících s uskutečněním prodeje s výjimkou výdajů na osobní potřebu poplatníka. K hodnotě vlastní práce poplatníka na věci, kterou si sám vyrobil nebo vlastní prací zhodnotil, se při stanovení výdajů nepřihlíží.
U příjmů z prodeje věci je výdajem daň z nabytí nemovitých věcí zaplacená poplatníkem, a to i v případě zaplacení ručitelem.\"
IP zaznamenána

clarad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Výměna kotle
« Odpověď #4 kdy: Únor 25, 2016 »

Dobrý den, paní Zdenko,
děkuji moc za včerejší odpověď, uplatníme v případě prodeje.
Klára
IP zaznamenána
Stran: [1]