Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ  (Přečteno 4772 krát)

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #15 kdy: Březen 13, 2016 »

Pardon, DPH na fakturách nemam, jsem to zblbla....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #16 kdy: Březen 13, 2016 »

Do přílohy č. 1 uvedete PŘÍJMY z podnikání, tzn. peníze, které jste přijala, tedy celé částky včetně poštovného a dopravného.

Provizi, kterou platíte prodejnímu portálu, můžete uplatnit jako výdaj na podnikání. Poplatek za zřízení ŽL je také výdajem na podnikání. Pokud byste neuplatňovala skutečné výdaje, tak můžete uplatnit výdaje ve výši 60% příjmů.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #17 kdy: Březen 13, 2016 »

Paní Zdeno děkuji. Účetnictví si nevedu, takže výdaje bych uplatnila paušálem, tzn. že z celkové vydělané částky na OSVČ vezmu 60% a těch 40% co zbydou daním? Jinak protože splácím hypotéku, rozhodla jsem se tedy daňové přiznání udělat, aby mi nějaká částka z úroků byla vrácena. Jak jste mi zde ale psala, pokud přiznání dělám, musím tak uvést do formuláře i ty moje vedlejší příjmy (za minulý rok byly cca 4.500 Kč). Jenže když je tam dám, tak se mi to daní a já zbytečně přicházím o 500 Kč. Přitom vlastně dle zákona takovéhle příjmy do 6 tis. danit nemusím, tak nevím, co s tim. To není nějaká jiná možnost aby mi to ty vedlejší příjmy nedanilo?
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #18 kdy: Březen 13, 2016 »

Jak tak na to koukám, tak bude asi nejlepší uplatňovat skutečné výdaje. Sice je to více práce, ale v mém případě, jelikož jsem vlastně v minusu, bych pak neplatila daň žádnou......... Mohla byste mi tedy říct, jak v tomto případě postupovat? Opět jen vyplním přílohu č.1 a k tomu musím něco dokládat? Určitě asi tabulku jednoduchého účetnictví a pak veškeré účtenky o nákupu materiálu? Mám jich poměrně dost, ale některá nejsou orazítkovaná ani podepsané. To nevadí? A i mé faktury budu dokládat? moc děkuji
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #19 kdy: Březen 13, 2016 »

Tak ještě jeden postřeh. Jako začínající OSVČ jsem si nevšimla toho, že když si vedu základní daňovou evidenci, tak si musím vést i tabulku počátečních a koncových stavů zásob a dělat inventuru a vést přehled majetku?...... to si vůbec nevedu!  Já prodávám levné rukodělné výrobky a majetek jsou nůžky, pravítka, pastelky, papíry, malý lis, atd....nic velkého, jen samé \"drobnosti\". K tomu přeci nemusím vést přehled majetku ne?.............Tvořím už několik let, ale až příští rok jsem začala výrobky prodávat, takže zásob mám hodně, ale nevím, jak bych u toho jako měla dělat třeba inventuru.................... Kupovala jsem si materiál pro vlastní potřebu, takže si to nepamatuji. Za poslední rok, kdy jsem OSVČ, jsem schopná dohledat, kolik jsme si třeba koupila čtvrtek, nebo papírů. nebo knoflíků, ale to jen díky účtenkám o nákupu.  Mám tedy smůlu a budu muset uplatňovat výdaje ve výši 60% příjmů? děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #20 kdy: Březen 13, 2016 »

Citace: Verusina
Paní Zdeno děkuji. Účetnictví si nevedu, takže výdaje bych uplatnila paušálem, tzn. že z celkové vydělané částky na OSVČ vezmu 60% a těch 40% co zbydou daním? Jinak protože splácím hypotéku, rozhodla jsem se tedy daňové přiznání udělat, aby mi nějaká částka z úroků byla vrácena. Jak jste mi zde ale psala, pokud přiznání dělám, musím tak uvést do formuláře i ty moje vedlejší příjmy (za minulý rok byly cca 4.500 Kč). Jenže když je tam dám, tak se mi to daní a já zbytečně přicházím o 500 Kč. Přitom vlastně dle zákona takovéhle příjmy do 6 tis. danit nemusím, tak nevím, co s tim. To není nějaká jiná možnost aby mi to ty vedlejší příjmy nedanilo?
Není pravda, že podle zákona nemusíte danit příjmy do 6 tis. Kč. Podle zákona pouze nejste (za splnění zákonem stanovených podmínek, v tomto případě podepsaného prohlášení k dani) povinna podat daňové přiznání a tím se vlastně vyhnete zdanění. Neznamená to ale, že příjmy z podnikání jsou osvobozeny od daně. Pokud se však rozhodnete podat přiznání, nebo kdyby Vás FÚ vyzval k podání přiznání, tak musíte uvést do přiznání veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě osvobozených příjmů a kromě příjmů zdaněných srážkovou daní (příjmy zdaněné srážkou nemusíte, ale můžete uvést). Jedinou možností, jak tyto vedlejší příjmy nedanit, bylo požádat zaměstnavatele o roční zúčtování záloh.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #21 kdy: Březen 13, 2016 »

Citace: Verusina
Jak tak na to koukám, tak bude asi nejlepší uplatňovat skutečné výdaje. Sice je to více práce, ale v mém případě, jelikož jsem vlastně v minusu, bych pak neplatila daň žádnou......... Mohla byste mi tedy říct, jak v tomto případě postupovat? Opět jen vyplním přílohu č.1 a k tomu musím něco dokládat? Určitě asi tabulku jednoduchého účetnictví a pak veškeré účtenky o nákupu materiálu? Mám jich poměrně dost, ale některá nejsou orazítkovaná ani podepsané. To nevadí? A i mé faktury budu dokládat? moc děkuji
V přiznání můžete uplatnit skutečné výdaje. Pokud jsou vyšší, než příjmy, tak nebudete platit z příjmů z podnikání žádnou daň. Osobně bych uplatnila výdaje pouze do výše příjmů, abych si kvůli pár korunám nebo stovkám ztráty zbytečně neprodlužovala lhůtu pro doměření daně a nemusela jsem archivovat doklady o 5 let déle, než je nutné. Pouze vyplníte přílohu č. 1, ke které nemusíte nic dokládat. Pro případ kontroly si udělejte jednoduchou daňovou evidenci http://www.jakpodnikat.cz/neplatce-dph-navod.php
a schovejte si vydané faktury, výpis z účtu a všechny účtenky o nákupu materiálu a o případných dalších výdajích. Na účtenkách ani na fakturách nemusí být razítka, ani podpisy.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #22 kdy: Březen 13, 2016 »

Citace: Verusina
Tak ještě jeden postřeh. Jako začínající OSVČ jsem si nevšimla toho, že když si vedu základní daňovou evidenci, tak si musím vést i tabulku počátečních a koncových stavů zásob a dělat inventuru a vést přehled majetku?...... to si vůbec nevedu!  Já prodávám levné rukodělné výrobky a majetek jsou nůžky, pravítka, pastelky, papíry, malý lis, atd....nic velkého, jen samé \"drobnosti\". K tomu přeci nemusím vést přehled majetku ne?.............Tvořím už několik let, ale až příští rok jsem začala výrobky prodávat, takže zásob mám hodně, ale nevím, jak bych u toho jako měla dělat třeba inventuru.................... Kupovala jsem si materiál pro vlastní potřebu, takže si to nepamatuji. Za poslední rok, kdy jsem OSVČ, jsem schopná dohledat, kolik jsme si třeba koupila čtvrtek, nebo papírů. nebo knoflíků, ale to jen díky účtenkám o nákupu.  Mám tedy smůlu a budu muset uplatňovat výdaje ve výši 60% příjmů? děkuji
Jestli máte jenom levné drobnosti, tak nemusíte vést přehledy majetku a sledovat stavy zásob. Zkrátka koupíte materiál, spotřebujete jej a výrobek prodáte. Starší výtvory bych neevidovala.
IP zaznamenána

Verusina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 31
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #23 kdy: Březen 15, 2016 »

Dobré ráno paní Zdeno, tak daňové přiznání už mám hotové, jen se chci pro jistotu ještě zeptat na pár otázek:
    1. Přehledy majetku a zásob tedy nemusím vést, jak píšete. Je to stanovené v nějakém zákoně? Abych mohla případně nějak argumentovat, kdyby to po mně FÚ chtěl.
    2. V návaznosti na předchozí dotaz tedy vyplývá, že v příloze č. 1 v odstavci D (body 1-8) nevyplňuji absolutně nic?    
    3 .V daňovém přiznání jsem vůbec nenašla ani jednu kolonku, kam by se mělo zadávat IČO. Pouze kolonky na DIČo jsem tam našla, ale na IČO ne. To to FÚ nezajímá?
    4. Jinak budu v přiznání zohledňovat i úroky z hypotéky. Mám k přiznání rovnou odevzdávat i smlouvu o hypotéce nebo třeba i výpis z katastru? A protože v bytě, na který tu hypotéku mám, nemám napsané trvalé bydliště, ale bydlím  
        tam pořád, tak budu muset vypsat nějaké čestné prohlášení, že ho používám jen pro vlastní bydlení? Nebo mám se všemi těmito dokumenty počkat, až si je FÚ vyžádá?
    5. Daňové přiznání jsem chtěla poslat na FÚ doporučeně, ale hodně lidí mi řeklo, že s tím chodí na FÚ osobně, že doporučeně to nestačí, že to musím mít orazítkované z podatelny, že jsme to odevzdala, je to pravda?

Moc děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - VEDLEJŠÍ ČINNOST - JAK NA DANĚ
« Odpověď #24 kdy: Březen 15, 2016 »

1. Evidenci majetku a zásob byste měla vést. Můžete ale tvrdit, že co jste během roku koupila, to jste spotřebovala a prodala a nemáte žádné zásoby. Pokud začnete vést pečlivou evidenci, tak příští rok určitě něco vykážete:-)
2. Nic.
3. Nezajímá.
4. Pokud podáváte přiznání poprvé, tak kromě potvrzení o zaplacených úrocích přiložte i smlouvu. S ostatními dokumenty bych počkala, až jestli si je FÚ vyžádá.
5. Už jsem poslala poštou a přiznání vždy došlo. Raději zajedu na FÚ a nechám si potvrdit kopie, není to ale nutné. Pokud máte zpřístupněnou datovou schránku, tak musíte poslat elektronicky. Pokud máte elektronický podpis, tak můžete poslat elektronicky.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]