Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nedoručené doklady z 2013 v 2016  (Přečteno 1858 krát)

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Nedoručené doklady z 2013 v 2016
« kdy: Únor 04, 2016 »

Zdravím, mám zajímavou situaci ohledně nezaplacených faktur (se smlouvou z 12. 12. 2012 o poskytování konektivity do internetu).

Kontaktoval mě dnes poskytovatel, že má z roku 2013 neuhrazené faktury (které posílá pouze mailem). V mailu jsem si ověřil, že mám doručené, ale v DE neevidované faktury \"pouze\" za měsíc 1-5/2013, další doručené faktury až 2/2014. V el. bankovnictví jsem našel nejstarší platbu dodavateli až 3/2014.

V mailu mi poslal výzvu na úhradu faktur z roku 2013. Nevím, jestli na to má nárok, náklady bych si chtěl dát do DE.

Jak bych měl prosím postupovat, jsem FO, plátce Q DPH:

a) když mám v DE evidovanou první fakturu až v roce 2014? Nechci překopávat a opravovat minulá daňová přiznání. Lze dodavatele případně požádat o fakturu do roku 2016? Mám na to nárok, když nemohu sám ověřit a není průkazné, že jsem faktury za 6/2013 - 12/2013 opravdu obdržel?

b) má dodavatel po tak dlouhé době nárok na úhradu, (když jsem faktury neobdržel) a najednou se ozval až nyní?

Nehodnoťte prosím morálku. Dodavatel má často výpadky, rok jsem měl rozbitý modem, který mi nechtěli vyměnit, na domluvené \"zapnutí\" rychlejšího internetu čekám místo týdne přes 4 měsíce,?

Díky moc!
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Nedoručené doklady z 2013 v 2016
« Odpověď #1 kdy: Únor 04, 2016 »

Dobrý den
Vedete DE, a proto je podstatné období, ve kterém své závazky uhradíte. Jinými slovy po úhradě můžete zahrnout do roku 2016 jako výdaj s vlivem na základ daně. Nemusíte nijak opravovat minulá DAP a DPH si uplatníte ve čtvrtletí, kdy DD obdržíte. Lhůta je 3 roky po DUZP.
Pokud dodavatel splnil povinnost a faktury vystavil do 15 dní po DUZP, není nutno polemizovat o nároku na úhradu. Faktury NEJSOU promlčeny.
Nebudu hodnotit morálku jedné ani druhé strany :-), ale pokud jste spolu měli nějaký obchodní vztah, mohlo Vám být \"nejasné\", proč nic neúčtuje.
IP zaznamenána
Stran: [1]