Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: přechod z daňové evidence na paušál  (Přečteno 15078 krát)

olfincar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #15 kdy: Březen 07, 2016 »

Dobrý den,

snad ještě poslední dotaz do daňového přiznání za rok 2015 tedy uvedu zaplacenou pohledávku -( příjem obdržen 5.2.2015 )jako svůj příjem v roce 2015 (tudíž ji daním 2 x jednou v dodatečném za rok 2014 a jednou nově za rok 2015) a výdaje uplatním   paušálem 60 %  Myslím si to tak správně?

A na OSSZ když jem podal dodatečné za rok 2014, tak do přiznání v roce 2015 zaplacenou pohledávku (příjem 16167,-- Kč obdrženou 5.2.2015 a zaplacený závazek 3040,-- Kč dne 7.1.2015 již tedy znovu  neuvádím a uvedu vlastní příjmy bez oné uhrazené pohledávky a výdaje opíši z daňového přiznání pro rok 2015 ?

Promiňte, ale opravdu jsem se do toho teď nějak zamotal. Prosím o radu.

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #16 kdy: Březen 07, 2016 »

Dobrý den,

úhrada pohledávky v roce 2015 půjde úplně mimo daně - příjem se podle ustanovení § 23/4/d) ZDP nezahrnuje do základu daně, neboť částka byla již jednou zdaněna.

Do přehledu pro OSSZ neuvádíte ani příjmy, ani výdaje, nýbrž daňový základ. I když se to lejstro stále nazývá přehled o příjmech a výdajích:-)
V dodatečném daňovém přiznání se změní daňový základ za rok 2014 (ř. 37 přiznání), takže byste měl podat opravný přehled za rok 2014. Jestliže nebudete muset na základě opravného přehledu nic doplácet, tak jej nemusíte podávat, ale podala bych.
IP zaznamenána

olfincar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #17 kdy: Březen 08, 2016 »

Dobrý den,

tak ještě mám dotaz ohledně ZP. Nic dodatečného nebo opravného  tedy za rok 2014 nepodávám. Za rok 2015 do příjmů uvedu veškeré příjmy za rok 2015 samozřejmě tedy i zaplacenou pohledávku. A jak s výdaji?i Vezmu z daňového přiznání 2015, kde je mám vyčísleny 60 % z již  z ponížených příjmů, protože pohledávky jsem dodanil tedy v roce 2014.  Pak v ZP se nebude rovnat, že výdaje jsou 60% příjmů. Je to tak správně?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #18 kdy: Březen 08, 2016 »

Ano, do přehledu ZP příjmy i se zaplacenou pohledávkou a výdaje podle daňového přiznání. Nevadí, že se pak v přehledu pro ZP nerovnají příjmy a 60% výdajů.
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #19 kdy: Březen 27, 2016 »

Dobrý den,

chci letos přejít na paušální výdaje, snad jsem pochopila věci kolem tabulky E a přílohy 1, mám jen banální dotaz: do dodatečného DAP uvádím původní údaje+změny, tedy vlastně včetně hodnot za které jsem již daně zaplatila koncem loňského března, nebo jen rozdíl hodnot. Nevím, zda jsem otázku formulovala jasně, takže zkusím ještě jinak: napíšu vlastně veškeré údaje z původního DAP za rok 2014 a k nim připočtu/odpočtu potřebné hodnoty nebo tam uvedu pouze to, co vlastně dodaňuji? Tentýž dotaz mám vlastně i k přehledu pro OSSZ. Moc děkuji předem za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #20 kdy: Březen 27, 2016 »

Do dodatečného daňového přiznání uvedete veškeré údaje z původního DAP za rok 2014 a k nim připočtete/odpočtete potřebné hodnoty (částky zvyšující a snižující z tabulky E). Rozdíl oproti původnímu přiznání vyčíslíte pouze v 6. oddílu na str. 3 přiznání. Oddíl 7. se nevyplňuje.

Do opravného přehledu uvedete nový daňový základ a nový vyměřovací základ pro výpočet pojistného.
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #21 kdy: Březen 27, 2016 »

Dobrý den Zdenko, děkuji moc! Popravdě, takto jsem to pochopila a zkusmo vyplnila, pak přišla kamarádka účetní (nikdy nepodávala dodatečné DAP a nedělá OSVČ) a měla za to, že se uvede jen onen rozdíl, nikoli všechna původní čísla plus změny. Díky moc a přeji krásný den! Až budete potřebovat cokoli přeložit do nebo z HU-i soudně, ráda pomohu :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #22 kdy: Březen 27, 2016 »

Rozdíly na jednotlivých řádcích přiznání oproti původnímu přiznání se uvádějí v případě, že podáváte dodatečné přiznání k DPH. Dodatečné přiznání k dani z příjmů vyplňuje celé znovu a lépe:-) Měla byste použít formulář přiznání platný pro rok 2014.
Z maďarštiny mi uvízlo v hlavě jediné slovo: utépítes. Ale už si nepamatuji, zda je to objížďka, nebo práce na silnici:-)
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #23 kdy: Březen 27, 2016 »

:-)))))))))))) varianta druhá je správně. Svět je všemi směry i pohledy malý... před mnoha lety jsem civilizací nespokojené potomky vzala do nádherných \"divokých\" rumunských kopců, a co jsem se naučila? Drum in lucru. Jojo, totéž, co útépítés! Abych byla aspoň malinko užitečná: Attilovština spojuje téměř vše se vším, tedy út je cesta/silnice, építés je stavění. Výsledkem je podstatné jméno \"silnicestavění\". Něco jako zongorán játszani (zongorán játsany) je hrát na klavír, ale může být i zongorázni (zongorázny) = \"klavírovat\" :-)

Vylovila jsem loňský model formuláře, nechám si tu zábavu na zítra, teď už zalezu do \"sítě\"(catalpa.cz) a budu \"překrucovat\" dosti hutnou smlouvu. Zdraví houpač-ka,- drdolatá tetka sedící s nohama uvnitř sedací sítě -ve fotogalerii (38, 19 a jiné). V houpárně jste vítána!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #24 kdy: Březen 27, 2016 »

Děkuji za zajímavý výklad a za zpestření diskusního fóra. Přeji hezký zbytek večera příjemnou práci v houpací síti.
Zdena
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #25 kdy: Březen 28, 2016 »

Dobrý den Zdeno, vše jsem v dodatečném DAP vyplnila dle pokynů, vše naskákalo na správná místa (vypočítala jsem si to pro jistotu i sama), jediné, co se mi moc nelíbí je, že i když je zaškrtnuté \"dodatečné\" přiznání, a vyplněný pouze oddíl 6, interaktivní formulář sám napíše (a vymazat nelze) do oddílu 7 na pozici 91 celkovou daňovou povinnost (tedy tu navýšenou část). Logicky to chápu, když je to \"vylepšené\" přiznání, ale ve skutečnosti mi to rok poté, co jsem původní daň zaplatila píše, že mám zaplatit vše :-(. Myslela jsem si, že se už v tabulce 7 nic neobjeví.
Přeji slunečno a pohodovo.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #26 kdy: Březen 28, 2016 »

Dobrý den,

částky na řádku 91 si nevšímejte. Kdybyste vyplňovala ručně, tak můžete 7. oddíl vynechat. Zkusila jsem vyplnit dodatečné přiznání na daňovém portálu a i tam je na řádku 91 vyčíslena nová celková daňová povinnost. Jestli Vám ta vysoká částka moc vadí, tak flákněte do řádku 85 zaplacenou daň (i když jste v průběhu zdaňovacího období 2014 žádnou zálohu neplatila) a na řádku 91 vyskočí skutečný doplatek. Je to celkem jedno, oddíl Placení daně je určený pro poplatníka, FÚ si tam stejně doplní částky, které má ve své evidenci.
IP zaznamenána

katca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #27 kdy: Březen 28, 2016 »

Díky moc, patrně jsme obě vyplňovali tentýž interaktivní formulář. Budu šetřit lesy - už jsem to vytiskla, ve své kopii si udělám poznámku, jak se věci mají-kdo ví, co si budu za měsíc pamatovat:-). Mějte se moc fajn.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #28 kdy: Březen 28, 2016 »

Hezké dny i Vám.
IP zaznamenána

klfranz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
přechod z daňové evidence na paušál
« Odpověď #29 kdy: Duben 18, 2016 »

Dobrý den, jsem zaměstnanec a od 08/2015 k tomu vedlejšák-řemeslo, nejsem plátce dph. Dříve jsem byl zprostředkovatel obchodu a služeb, to přerušeno 2014, měl jsem d. evidenci. Teď daně narychlo a dle skutečných nákladů, paušálem mi to nevonělo (neznalost), vyšlo mi že mám doplácet asi 4000 daň. Až po podání jsem zjistil, že když bych měl paušálem tak mi ještě vrátí nějaký přeplatek, tak jako pokaždé.
Můžu prosím Vás ještě podat opravné dap s paušálem a jak ? Vždycky jsem našel nějaký interaktivní formulář, letos nic, nevíte o nějakém zdarma?
Prosím, prosím...
Děkuji za odpovědi klfranz.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3