Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH  (Přečteno 3571 krát)

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61

Tak studuji a hledám a mám v tom více a více zmatek.
1. Vydaná faktura do 10.tis - zda má či nemá DIČ je jedno - dává se do A5 souhrnně s ostatními podobnými. Je to tak?

2. Vydaná faktura nad 10.tis - má DIČ - A4. Souhlasí?

3. Vydám fakturu, odběratel není plátce DPH, neznám DIČ, faktura je nad 10.tis. A teď kam s ní?

Našla jsem dva odkazy a každý hovoří o tomtéž, ale v obou se uvádí jiné \"řešení\" vyplnění KH.
Nebo míchám dohromady více věcí a špatně jsem to pochopila?
Prosím o radu, jak to tedy řešit?

strana 12
http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-placeni-dani/2015_Pokyny-k-vyplneni-kontrolniho-hlaseni-DPH.pdf


a na jiné stránce  část. IV. DIČ odběratele:

http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-pridane-hodnoty/kontrolni-hlaseni-DPH/dotazy-a-odpovedi
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 05, 2016 »

1) chápu stejně
2) chápu stejně

3) Já to chápu tak, že by to mělo být v A4, odběratel by měl sdělit své DIČ (to si nelze ověřit, když není plátce), pokud \"nakupuje ke své ekonomické
    činnosti\", pokud z nějakého důvodu nesdělí své DIČ, tak brát jako FO nepovinná k dani a pak do A5.

    Ale nevím, je povinností z něj DIČ \"páčit\" ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 05, 2016 »

1. Ano.
2. Ano.
3. Chápu to stejně, jako paní Jaromíra. Pokud podnikající fyzická osoba (osoba povinná k dani-neplátce) nesdělí své DIČ, tak na ni pohlížíte jako na osobu nepovinnou k dani (jako na běžného občana) a plnění uvedete do části A.5. Žádný zákon Vám neukládá povinnost páčit z ní DIČ.
Právnické osoby nepovinné k dani by ale měly sdělit své DIČ.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #3 kdy: Leden 06, 2016 »

A pokud nám DIČ sdělí, budeme uvádět na DD nebo jen v KH ?
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2016 »

Děkuji vám všem moc, tohoto fóra si moc cením.
A otázka paní Jaromíry, zda DIČ uvádět i na DD mne také zajímá. Ostatně, pokud už ho budu mít, asi bych jej uvedla...Prostě jakmile nastane situace, že jde o částku nad 10.tis, první co mě musí zřejmě  napadnout - zeptat se ho na DIČ :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2016 »

DIČ právnické osoby bychom měli podle mého názoru uvádět na DD i v KH. Pokud jde o fyzické osoby, asi bych to nechala na nich. Když nesdělí DIČ, tak zřejmě vystupují jako osoby nepovinné k dani a nakupují pro osobní spotřebu. Pak si uplatní nárok na odpočet podle § 73/5 ZDPH a začnou létat výzvy:-)
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #6 kdy: Leden 06, 2016 »

Ano, když DIČ nezjistíme a ta \"soukromá osoba\" si naše plnění později třeba uplatní, přijde nám výzva, celkem kdykoliv během zhruba následujícího roku, možná i dvou. Výzva k doplnění kontrolního hlášení se musí stihnout uspokojit do 5 dní, jinak máme 30 tisíc pokuty (i když jsme třeba na dovolené nebo výzvu přehlédneme). Takže doporučuji spíš mámit ze zákazníků nějaké to DIČ.
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #7 kdy: Únor 22, 2016 »

jen přidávám další poznatek z jiného fóra, kde dnes paní vložila toto:
Čerstvá zpráva s fin. správy (telefonováno nyní ve 14.30h):
Pokud neznám DIČ a nelze dohledat (živnostníci, jejich DIČ je rodné číslo) mám do KH uvést jejich IČ, které mi automaticky poskytují. Z poskytnutí IČ vyplývá, že to není koneční spotřebitel, ale osoba registrovaná k dani a já se k tomu takhle musím v KH postavit. Dát to do A5,když je to nad 10.000, je chyba!
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #8 kdy: Únor 22, 2016 »

tak ještě paní dále zjišťovala:
Cituji
Mně to nedalo a zavolala jsem znovu, tentokrát na jiné číslo. Zda určitě chtějí uvádět IČ. Protože můj program do KH natáhne jen čísla za CZ u mnou zadaných DIČ a to CZ si tam vloží sám. Tak jsem se slečny zeptala, co budou dělat, když k těm IČ se natáhne CZ a vzniknou tak úplně neplatná DIČ. A ona někoho zavolala, chtěli to zopakovat a pak mě poprosili, ať jim to hned pošlu písemně, že to bude asi na jejich straně problém a hned se tím někdo začne zabývat. Tak já teď vůbec nevím, co si o tom mám myslet.

Možná to bude někoho mást, ale raději vkládám i poznatky odjinud, kde všichni pátrají....Třeba to někomu pomůže a nebo k tomu už má také více zkušeností a přidá se.
každé KH bez výzev je výhra:- )
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #9 kdy: Únor 22, 2016 »

Citace: Dagmar80
jen přidávám další poznatek z jiného fóra, kde dnes paní vložila toto:
Čerstvá zpráva s fin. správy (telefonováno nyní ve 14.30h):
Pokud neznám DIČ a nelze dohledat (živnostníci, jejich DIČ je rodné číslo) mám do KH uvést jejich IČ, které mi automaticky poskytují. Z poskytnutí IČ vyplývá, že to není koneční spotřebitel, ale osoba registrovaná k dani a já se k tomu takhle musím v KH postavit. Dát to do A5,když je to nad 10.000, je chyba!
Co je to za blbost? IČO se přece do kontrolního hlášení neuvádí.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #10 kdy: Únor 22, 2016 »

Citace: Dagmar80
tak ještě paní dále zjišťovala:
Cituji
Mně to nedalo a zavolala jsem znovu, tentokrát na jiné číslo. Zda určitě chtějí uvádět IČ. Protože můj program do KH natáhne jen čísla za CZ u mnou zadaných DIČ a to CZ si tam vloží sám. Tak jsem se slečny zeptala, co budou dělat, když k těm IČ se natáhne CZ a vzniknou tak úplně neplatná DIČ. A ona někoho zavolala, chtěli to zopakovat a pak mě poprosili, ať jim to hned pošlu písemně, že to bude asi na jejich straně problém a hned se tím někdo začne zabývat. Tak já teď vůbec nevím, co si o tom mám myslet.

Možná to bude někoho mást, ale raději vkládám i poznatky odjinud, kde všichni pátrají....Třeba to někomu pomůže a nebo k tomu už má také více zkušeností a přidá se.
každé KH bez výzev je výhra:- )
Pokud mi fyzická osoba nesdělí své DIČ, tak ji budu považovat za osobou nepovinnou k dani - konečného spotřebitele. Pokud znám její IČ, tak je hezky rychle zapomenu:-)
IP zaznamenána

Dagmar80

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #11 kdy: Únor 23, 2016 »

Dobrý den, také to tak chápu, proto jsem tady vložila, co všechno je možné se z FÚ dozvědět .....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14680
KH - faktura vydaná- částka nad 10.tis neplátci DPH
« Odpověď #12 kdy: Únor 23, 2016 »

Úředníci na FÚ můžou být v pohodě, sankce budete platit Vy:-) Tajně doufám, že se jim ten superpočítač dříve či později zblázní a celý systém KH tiše zdechne.
IP zaznamenána
Stran: [1]