Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Evidence dokladu - Neplátce DPH  (Přečteno 3626 krát)

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« kdy: Říjen 30, 2015 »

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je nejlepší evidovat doklady od nákupu materiálu a o prodeji hotového výrobku. Podnikám ve výrobě nábytku.
Tím že jsem neplátce tak se chci zeptat, jak to bude nejlepší dělat, tak aby člověk nebyl zaražen kolik má zaplatit na daních.
Je lepší schovávat doklady od nákupu a vystavovat faktury o prodeji? Nebo je lepší jen uschovávat doklady o nákupu a o prodeji ne?
Jak jeto vlastně s platbou daní u neplátce DPH? Je lepší platit paušalně ?
A co vše mohu uplatnovat z dokladu jako neplátce?

Předem děkuji za komentáře k tématu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Listopad 02, 2015 »

Dobrý den, evidenci tržeb by jste měl vést. Jak jinak prokážete svoje příjmy, jak by jste jinak zjistil, jakou částku máte danit?
Výdaje můžete uplatňovat buď paušálem, či dle skutečnosti, a co je pro Vás výhodnější, lze zjistit jen porovnáním  obou variant. Tzn doporučuji schovávat veškeré doklady investované do podnikání, a pak posoudit, která varianta Vám přinese nižší daně. Problematika je to docela široká, posuzuje se i dle daňových slev na děti, manželku.....
IP zaznamenána

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #2 kdy: Listopad 02, 2015 »

ok, děkuji za reakci.
IP zaznamenána

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #3 kdy: Listopad 02, 2015 »

Ještě bych se chtěl zeptat, když jsem neplatce DPH, tak předpokládám že nomohu chtít vrácení DPH z mého nákupu, např. nářadí, stroje atd..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #4 kdy: Listopad 03, 2015 »

Jako neplátce neodvádíte DPH ze svých výrobků nebo služeb, takže nemůžete chtít vrácení DPH ze svých nákupů.
IP zaznamenána

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #5 kdy: Listopad 04, 2015 »

ok, tak že DPH z nakupu nemohu uplatnit. Tak že mi doklady od nákupu poslouží jen ke snížení daně?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #6 kdy: Listopad 04, 2015 »

Ano, pro neplátce DPH slouží doklady od nákupu jako snížení základu daně.
IP zaznamenána

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #7 kdy: Listopad 05, 2015 »

Zeptám se možná blbě, jsem stolař a dělat rukama umím, ale takové věci jsem se na škole neučil.. Kolik se platí daň? Příklad: za měsíc vydělám 22 500kč čistého bez odečtení daně. Bez odečtení nákladů jsem přijal 56 855 Kč, náklady jsou 34 355 Kč. Kolik z této částky zaplatím daň? Je to v procentech?

Děkuji
IP zaznamenána

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #8 kdy: Listopad 05, 2015 »

A mohu uplatňovat doklad za naftu a benzín když neplatím silniční daň. Zaslechl jsem že jeto možné, ale nevím co je na tom pravda
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #9 kdy: Listopad 05, 2015 »

Daň činí 15%, v tuto chvíli tedy činí daň nula, protože ještě máte právo snížit si daň o slevu na dani na poplatníka ve výši Kč 24.840,- ročně.
Daň z 22500 činí Kč 3375, a to tedy v tuto chvíli pokryje sleva na dani na poplatníka.
Doufám, že v částce výdajů nemáte připočteno soc a zdr pojištění, to je daňově neúčinné.

Pokud užíváte auto k podnikání, musíte platit silniční daň, pokud neplatíte SD, nemůžete dát do výdajů benzín, naftu.
Leda v případě, že to užíváte do nějaké centrály, stroje a pod.
IP zaznamenána

PetrSaxo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #10 kdy: Listopad 05, 2015 »

Zeptám se ještě na jednu věc. Pokud zákazník nechce doklad. Mohu si uplatnit doklady za nákup materiálu atd? Když nedám svůj doklad...
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Evidence dokladu - Neplátce DPH
« Odpověď #11 kdy: Listopad 05, 2015 »

:/   co čekáte za odpověď??? Pokud zákazník nechce - nepotřebuje doklad, Vám přesto nic nebrání dát onu částku do součtu Vašich příjmů.

Když tuto částku do příjmů neuvedete, a nezdaníte, případná kontrola FU by mohla odhalit větší spotřebu materiálu ve výdajích, než bylo vyrobeno a vyfakturováno.
Rozhodnutí je na Vás...
IP zaznamenána
Stran: [1]