Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)  (Přečteno 2868 krát)

TomasM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,
bohužel jsem to tu nikde nenašel, proto otevírám nové téma. Předem díky za odpověď.

Jsem OSVČ, plátce DPH. Mám vlastní RD, ve kterém bydlím a současně jedna místnost slouží jako kancelář a technické zázemí (mám IT servis). Dům není vložen do majetku firmy a kancelář není zkolaudována pro podnikání (zároveň ale není nijak přístupná z ulice a netváří se jako provozovna). V současné době plánuji rekonstrukci prostor, ve kterých podnikám (pouze ta kancelář), což bude obnášet investici cca 40.000,- (zednické práce, elektroinstalace apod.). Rád bych tyto náklady promítl do DE jako daňový výdaj, ale nejsem si jist, zda mohu. V diskuzi jsem se dočetl, že např. náklady na topení a osvětlení z celého domu lze pokrátit a uplatnit, nicméně nejsem si jist, zda toto také \"projde\" a obhájím to.

Díky moc za vaše názory.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)
« Odpověď #1 kdy: Říjen 22, 2015 »

Dobrý den,

dle mého názoru nemůžete výdaje spojené s rekonstrukcí uplatnit, jestliže není RD vložen do OM.
Můžete uplatnit v poměrné výši jen režijní výdaje ( el.energie, otop, vodné..)
IP zaznamenána

TomasM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)
« Odpověď #2 kdy: Říjen 22, 2015 »

Díky za odpověď. Tím mne napadá další dotaz. Co obnáší vklad nemovitosti do OM? Musím dané prostory nechat rekolaudovat na nebytové? Jak ocením RD - musí to udělat nějaký \"znalec z oboru\", realitní makléř apod.? Aby s tím nakonec nebylo víc starostí než užitku :-)

Díky moc!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Rekonstrukce kanceláře ve vlastním domě (daňové výdaje)
« Odpověď #3 kdy: Říjen 22, 2015 »

Pokud používáte k podnikání jen jednu místnost a náklady budou pouhých 40 tis. Kč, tak s vložením domu do OM bude podle mého názoru víc starostí, než užitku.
 
Ocenění: pokud byla nemovitost pořízena v době kratší, než 5 let před vložením do OM, tak oceníte pořizovací cenou. Pokud byla pořízena před více než 5 lety, tak použijete reprodukční pořizovací cenu, kterou nejlépe stanoví znalec, sám to asi nezvládnete. Jestliže budete mít v domě pouze kancelář, tak není nutná rekolaudace. Příjem z případného prodeje nemovitosti v době, kdy je součástí obchodního majetku, a dále ještě 2 roky po vyřazení z OM, budete muset zdanit.
IP zaznamenána
Stran: [1]