Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: účet v bance  (Přečteno 3824 krát)

Jakub Rychetský

  • Host
účet v bance
« kdy: Leden 07, 2008 »

někde jsem se dočetl, že jako OSVČ mám povinnost mít zvláštní účet, jinde zase že ne. Jak to tedy je? A pokud si ho budu zakládat, musím mít prvně živnostenský list, tedy zakládám ho na fyzickou osobu, tedy i její IČO, nebo stačí klidně nový účet na soukromou osobu, který budu používat k podnikání. Tím bych se však mohl dopustit porušení vnitřních předpisů banky, tedy že tyto účty k podnikání nelze používat...mám v tom trochu zmatek
Jakub Rychetský
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
účet v bance
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2008 »

Nevím o předpisu, který by vám ukládal povinnost zřídit si pro podnikání běžný účet. Pokud ho zřídíte, tak na IČO, budete platit vyšší poplatky za vedení účtu a budou vám připisovány nezdaněné úroky, které přiznáte ve svém daňovém přiznání jako příjmy z kapitálového majetku. Veškeré bankovní poplatky budete moci uplatnit jako výdaj na podnikání, pokud bude účet sloužit jen k podnikatelským účelům.
Můžete si založit také účet na soukromou osobu (úroky vám budou připisovány už zdaněné) a používat ho k podnikání. Je pravda, že tím zřejmě porušíte smlouvu s bankou. Pokud se to peněžnímu ústavu nebude líbit, tak si snad můžete založit účet tam, kde vám to budou tolerovat.
IP zaznamenána
Stran: [1]