Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: pojistná událost  (Přečteno 3392 krát)

Denisa2

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
pojistná událost
« kdy: Říjen 12, 2015 »

Dobrý den, prosím o radu. FO která vede DE a je plátce DPH měl škodnou událost a nechal si opravit vlek za auto co má v majetku. Faktura byla na 27tis s DPH. 12tis poslala pojišťovna na účet FO jako zálohu a 10tis pak poslala pojištovna přímo do opravny když byla známa celá výše faktury. FO z účtu zaplatil těch 12tis opravně + DPH. Jak účtovat? co je uznatelné a co ne.  Můžu dát do výdajů celou faktury a zároveň zdanit příjem od pojišťovny?  děkuji
IP zaznamenána

Denisa2

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
pojistná událost
« Odpověď #1 kdy: Říjen 13, 2015 »

Ještě bych měla dodat, že faktura z opravny je vystavená na FO a výdaje na vlek se nekrátí, je výlučně pro podnikání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
pojistná událost
« Odpověď #2 kdy: Říjen 14, 2015 »

Vlek slouží výhradně k podnikání, máte daňový doklad, takže si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH. Příjem od pojišťovny zdaníte a zároveň si uplatníte do výdajů celou fakturu (bez DPH).
IP zaznamenána

Denisa2

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
pojistná událost
« Odpověď #3 kdy: Říjen 18, 2015 »

děkuji Vám   a  mám ještě jeden dotaz úplně jiný.  
mám ještě od něj fakturu za ubytování pracovní cesty v Německu.  Mohu přepočítat eura a dát do výdajů bez DPH?     Cena hotelu za noc je 12euro. Faktura z hotelu je vystavena na 9,92 +2,08 euro.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
pojistná událost
« Odpověď #4 kdy: Říjen 18, 2015 »

Celou fakturu (12 euro) přepočítejte na koruny a dejte do výdajů. Neuvádějte do přiznání k DPH.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
pojistná událost
« Odpověď #5 kdy: Říjen 19, 2015 »

Mám podobný problém a potřebovala bych poradit. Nechali jsme v servisu vyměnit prasklé sklo u nákladního auta s tím, že servis to s pojišťovnou vyřídí za nás, ale.. teď mi chtějí poslat fakturu na 12 000,- Kč s tím, abych zaplatila pouze 3 000,- Kč (spoluúčast 1 000,- kč +  DPH, že to si prý odečtu), lze to takto udělat? Ještě jsem se s tím nesetkala. Do výdajů bych si tedy dala 1 000,- kč a uplatnila DPH a zbytek faktury zlikvidovala bez vazby? Co když to po nás pak nakonec budou chtít celý? Nebylo by jednodušší chtít fakturu pouze na 1 000,- Kč?
IP zaznamenána

Denisa2

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
pojistná událost
« Odpověď #6 kdy: Říjen 19, 2015 »

děkuji Vám
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
pojistná událost
« Odpověď #7 kdy: Říjen 19, 2015 »

Citace: Catalina
Mám podobný problém a potřebovala bych poradit. Nechali jsme v servisu vyměnit prasklé sklo u nákladního auta s tím, že servis to s pojišťovnou vyřídí za nás, ale.. teď mi chtějí poslat fakturu na 12 000,- Kč s tím, abych zaplatila pouze 3 000,- Kč (spoluúčast 1 000,- kč +  DPH, že to si prý odečtu), lze to takto udělat? Ještě jsem se s tím nesetkala. Do výdajů bych si tedy dala 1 000,- kč a uplatnila DPH a zbytek faktury zlikvidovala bez vazby? Co když to po nás pak nakonec budou chtít celý? Nebylo by jednodušší chtít fakturu pouze na 1 000,- Kč?
Ano, lze to takto udělat. Na základě daňového dokladu si uplatníte nárok na odpočet DPH. Do daňových výdajů uplatníte celou fakturu a do daňových příjmů náhradu od pojišťovny, kterou pojišťovna uhradí autoservisu. Od pojišťovny (nebo od autoservisu) byste měli dostat krycí list, nebo jiný doklad o výši částky, kterou za vás zaplatí pojišťovna. V knize pohledávek si můžete podchytit závazek vůči servisu a pohledávku vůči pojišťovně a provést vzájemný zápočet. Co zbyde, to doplatíte servisu.
IP zaznamenána

Catalina

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 105
pojistná událost
« Odpověď #8 kdy: Říjen 20, 2015 »

Paní Zdeno, moc děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]