Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Práce na nemovitosti v EU  (Přečteno 2270 krát)

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Práce na nemovitosti v EU
« kdy: Září 26, 2015 »

Dobrý večer paní Zdeno,
moc bych Vás chtěla poprosit o radu:
Český plátce DPH poskytuje stavební práce na nemovitosti v EU pro plátce v EU.
Myslím si, že fakturu vystaví bez české DPH a na faktuře uvede \"reverse charge\". Je to tak správně nebo se musí řídit zákony dané země EU?
Podle kterého § našeho DPH se řídí?
A jak by vystavil fakturu za stejnou službu na nemovitosti v EU pro neplátce DPH v EU:
1.obyčejného člověka-nepodnikatele
2. podnikatele-neplátce DPH?
Děkuji - hezký večer
Bobina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14673
Práce na nemovitosti v EU
« Odpověď #1 kdy: Září 26, 2015 »

Dobrý večer.
Fakturu pro plátce v EU vystaví bez české DPH. Předpokládám, že se nebude muset zaregistrovat v dané zemi k DPH, ale záleží na zákonné úpravě příslušného státu.

Místo plnění se určuje podle § 10 ZDPH, je vždy tam, kde se nachází nemovitost. Náležitosti daňového dokladu se řídí ustanovením § 27 zákona o DPH (např. při poskytnutí služby spojené s nemovitostí na Slovensku pro slovenského plátce můžete vystavit daňový doklad podle pravidel platných v ČR, při poskytnutí stejné služby běžnému občanovi musíte vystavit daňový doklad s náležitostmi podle slovenského zákona o DPH).

Pokud bude fakturovat běžnému občanovi, tak se s největší pravděpodobností bude muset zaregistrovat v příslušném státě a fakturovat s místní DPH. Při fakturaci podnikateli neplátci to zřejmě bude stejné, ale záleží na lokální zákonné úpravě.
IP zaznamenána

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Práce na nemovitosti v EU
« Odpověď #2 kdy: Září 27, 2015 »

Dobrý den paní Zdenko,
moc Vám děkuji za odpověď, moc jste mi pomohla.
Jestli jsem to dobře pochopila §27 odst.1 se vztahuje pro běžné občany a odst.2 pro osoby povinné k dani.
Ještě prosím Vás mám uvádět \"reverse charge\" v případě osoby povinné k dani?
Děkuji moc - Bobina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14673
Práce na nemovitosti v EU
« Odpověď #3 kdy: Září 28, 2015 »

Odstavec 1 stanovuje základní pravidlo pro vystavování daňových dokladů. Doklady se vystavují podle předpisů toho členského státu, ve kterém je místo plnění.

Odstavec 2 stanovuje dvě výjimky ze základního pravidla. Jestliže je místo plnění v jiné zemi EU (ve které nemáte ani sídlo ani provozovnu, která by uskutečnila plnění) a příjemci služby zároveň vzniká povinnost přiznat daň, tak můžete vystavit DD s náležitostmi podle českého ZDPH. Totéž platí v případě, že je místo plnění ve třetí zemi.  

Jestliže fakturujete osobě, která je podle lokálního zákona o DPH povinna přiznat daň (což je například při fakturaci slovenskému plátci se sídlem v SR, kterému tato povinnost vznikne podle § 69/2 slovenského zákona o DPH), tak můžete vystavit daňový doklad podle českých předpisů a nemusíte studovat slovenský zákon a náležitosti jejich dokladů. Text \"reverze charge\" nebo \"daň odvede zákazník\" bych uvedla.    

Pokud byste fakturovali osobě, která není povinna ve své zemi přiznat daň (typicky nepodnikajícímu občanovi), tak byste se museli zaregistrovat k DPH v příslušné zemi a vystavit daňový doklad podle místního zákona a s místní DPH.

Při poskytnutí služby podnikateli - neplátci záleží na místní úpravě. Možná se přijetím služby stane identifikovanou osobou a tím mu vznikne povinnost přiznat daň.
IP zaznamenána

Bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Práce na nemovitosti v EU
« Odpověď #4 kdy: Září 29, 2015 »

Dobrý večer paní Zdenko.
moc Vám děkuji za odpověď. Už to konečně chápu. Jste úžasná.
Díky moc - Bobina
IP zaznamenána
Stran: [1]