Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ - student + příkazní smlouva  (Přečteno 1722 krát)

PG

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ - student + příkazní smlouva
« kdy: Září 24, 2015 »

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vykonávání práce pro firmu jako OSVČ v rámci příkazní smlouvy. Jednalo by se o spolupráci na 1 rok, docházel bych do kanceláře firmy, kde bych pracoval na vlastním počítači a vyvíjel software pro danou firmu.

Odměna by byla dohodnuta měsíční fixní částkou, na fakturu.

Shrnutí:
- jsem OSVČ, student.
- jedná se o práci na 3 dny v týdnu (ovšem bez pevné pracovní doby, stačí odpracovat ty 3 dny pro splnění příkazu, klidně i z domova)
- docházení do kanceláře firmy
- na vývoji software se podílím nejen programováním ale i vymýšlením funkčnosti, jedná se spíše o vymýšlení ve spolupráci s ostaními ve firmě a následné provedení nápadů)
- dalo by se říct, že jsem externista, který pracuje na ŽL
- doposud jsem pro tuto firmu obstarával nějaké projekty také na ŽL, ale bylo to čistě z mého pracoviště a byly zde i jiné zakázky. nově by nové zakázky byly spíše výjimkou, jelikož se studiem nezvládnu více práce.

Otázka zní: jedná se o švarc systém?

Děkuji za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - student + příkazní smlouva
« Odpověď #1 kdy: Září 28, 2015 »

Podle mého názoru se nejedná o švarcsystém, nenaplňujete znaky závislé práce. Nejste v podřízeném postavení zaměstnance, ale v pozici dodavatele. Používáte své vlastní pracovní prostředky, nemusíte respektovat pokyny odběratele, pokud jde o pracovní postupy a pevnou pracovní dobu. Docházení do kanceláře firmy je při této činnosti běžné (například externí účetní také docházejí k některým klientům a zpracovávají doklady na jeho SW). Příkazní smlouva by měla pokud možno obsahovat pouze předmět plnění a termín dodání. Bylo by vhodné, kdybyste občas něco vyfakturoval i jinému klientovi, třeba jen za jednorázové drobné práce.
IP zaznamenána

PG

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ - student + příkazní smlouva
« Odpověď #2 kdy: Září 29, 2015 »

Děkuji za odpověď, ještě mě teď napadá, že jsem nezmínil jednu věc. Navedl mě k tomu ten příklad s účetní. Tady ta firma, pro kterou bych dělal, se také zabývá vývojem software. Věc se má tak, že já nechci na pracovní poměr a tak hledáme cestu, jak toho legálně dosáhnout. Takže nevím, jestli lze aplikovat to, že budu jejich dodvatel. V jistém slova smyslu bych být mohl, protože na to, co budu dělat, nemají hlavního vývojáře. Hraje tato nová skutečnost nějakou roli nebo se stále dá použít vaše interpretace? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ - student + příkazní smlouva
« Odpověď #3 kdy: Říjen 03, 2015 »

Pokud je vývoj software hlavní činností firmy, tak byste měl pracovat v zaměstnaneckém poměru. Ale při šikovně napsané smlouvě a obratné argumentaci by Vám švarcsystém asi těžko prokazovali.

Pokud je vývoj SW pro firmu okrajovou, doplňkovou činností, tak lze podle mého názoru aplikovat výše uvedenou interpretaci. Poskytujete dodavatelským způsobem (nikoliv z pozice zaměstnance) služby při vývoji SW.

Vaše spolupráce s odběratelem nesmí nést znaky závislé činnosti, především: podřízenost zaměstnance, práce v zaměstnavatelem stanovené pracovní době a na jeho pracovišti, výlučná činnost pro jednoho zaměstnavatele a pod jeho jménem, využívání pracovních prostředků zaměstnavatele.
IP zaznamenána
Stran: [1]